Wn/tr/Avrupa Birliği TurkAegean’i onayladı

From Wikimedia Incubator
< Wn‎ | trWn > tr > Avrupa Birliği TurkAegean’i onayladı

Template:Wn/tr/Tarih Template:Wn/tr/Avrupa Haberleri-Türkiye

Avrupa Birliği geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin turizm kampanyasının yeni markası "TurkAegean"ı onayladı.

Bu kampanya, ülkenin Ege Denizi'ndeki tarihi ve kültürel mekanlarla dolu kıyılarını tanıtmak için başlatıldı.

Türkiye, geçen yıl Aralık ayında "TurkAegean" teriminin ticari markası için AB Fikri Mülkiyet Ofisine talepte bulundu ve onay kısa süre önce kamuoyuna açıklandı.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Financial Times'a kampanya hakkında yorum yaparak şunları söyledi: "Türk Ege Denizi, Türkiye’nin sunabileceği en güzel bölgelerden biridir. Berrak mavi sularla kaplı kıyıları, MÖ 2. yüzyıla kadar uzanan sayısız tarihi yeri ve parlak güneşi içinize çekmek için pastoral plajları var" dedi.

Türkiye, Ege Denizi'nde 2800 kilometreden fazla kıyı şeridine sahip olmakla beraber antik Truva ve liman kenti Efes de dahil olmak üzere bölgeye ziyaretçilerine sunacak birçok tarihi gezilecek bir ülkedir.

Yunanistan'ın üst düzey AB yetkilisi, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas daha önce bloğun kararının gözden geçirilmesini talep etmişti.

Meslektaşı Thierry Breton’a yazdığı bir mektupta Schinas, AB organının Ankara’nın bu terimi turizm kampanyasında kullanma talebini gerektiği gibi duyurmadığını söyledi.

Kaynaklar[edit | edit source]