Wy/cs/Estonsko

From Wikimedia Incubator
< Wy‎ | cs
Wy > cs > Estonsko

Estonsko (estonsky Eesti) je pobaltský klenot, který nabízí návštěvníkům možnost poznat malou dynamickou zemi na břehu moře.

Nejsevernější a nejmenší země Pobaltí má půvabná stará města a dědictví sahající až do dob hanzy. Středověké staré město v Tallinnu bylo postaveno Němci ve středověku a je v nádherném stavu, středověké městské hradby a věže jsou téměř zcela neporušené, a je hodnoceno jako jedno z nejlepších středověkých starých měst v Evropě. Návštěvníci mohou také poznat bývalou sovětskou republiku, která je nyní součástí Evropské unie. Stopy sovětské éry jsou zde stále k vidění, například Paldiski, opuštěnou základnu sovětské armády, která byla kdysi pro samotné Estonce nepřístupná, lze snadno navštívit během jednodenního výletu z hlavního města Tallinnu. Estonsko je proslulé svými idylickými ostrovy a rozsáhlými bažinami, které jsou dnes národními parky se snadným přístupem pro turisty. Rozsáhlé pobřeží je opepřeno nádhernými plážemi, i když sezóna koupání je krátká – Pobaltí přece jen není proslulé teplým počasím.

Regiony[edit | edit source]

Estonsko je rozděleno na 15 krajů (maakonnad, jednotné číslo – maakond). Zde jsou rozděleny na čtyři regiony. Vzhledem k tomu, že země je malá, do většiny destinací se z Tallinnu dostanete během několika hodin.

  Severní Estonsko

Nejprůmyslovější region s více než třetinou obyvatelstva. Tallinn s nočním životem a středověkým starým městem, které je zapsáno na seznamu UNESCO, je známou turistickou atrakcí. Nachází se zde mnoho krásných malých plážových vesniček, například Kaberneeme, Laulasmaa, Nõva, Käsmu a Võsu. Do národního parku Lahemaa se z Tallinnu dostanete za hodinu.

Mapa regionů Estonska
  Východní Estonsko

Kraj Ida-Viru, sousedící s Ruskem. Narva s mnoha pamětihodnostmi je nejvýchodnějším bodem země. Přímořská letoviska, jako je Toila a Narva-Jõesuu, patří k nejlepším v Estonsku.

  Západní Estonsko a ostrovy

Je známé svými letovisky Haapsalu a Pärnu (letní hlavní město Estonska) a ostrovy (největší Saaremaa a Hiiumaa). Region má historický význam. Noarootsi a ostrovy Ruhnu a Vormsi jsou osídleny pobřežními Švédy. K dalším jedinečným místům patří ostrovy Kihnu a Muhu s bohatým kulturním dědictvím a národní parky Vilsandi a Matsalu.

  Jižní Estonsko

Nachází se v okolí živého univerzitního města Tartu. Dále na jih a jihovýchod se nacházejí města Mulgimaa, Võromaa a Setomaa s jedinečným kulturním dědictvím, které je patrné dodnes. V regionu se nachází národní park Karula, národní park Soomaa a lyžařská střediska u Otepää.

Reference[edit | edit source]

Externí odkazy[edit | edit source]