Wp/cnr/Omladinski grafiti

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | cnr
Wp > cnr > Omladinski grafiti

Omladinski grafiti (Grafiti) crnogorski je humorističko-satirični časopis koji je izlazio u Podgorici od 1993. do 2001. godine.

U početku je štampan s podnaslovom nezavisni crnogorski magazin za mlade, a u kasnijem periodu mijenja podnaslov u katkadnik i beskućnik i naše gore list. Nekoliko posljednjih brojeva časopisa izašlo je pod naslovom Grafiti.

Omladinski grafiti su se na duhovit i satiričan način bavili crnogorskom svakodnevicom 90-ih godina XX vijeka. Bili su ključni punkt urbane kulture u Crnoj Gori, okupljajući sve važnije supkulturne grupe toga vremena, poput Šurdi, Mozga eliminatora, Republike Zabjelo, The Books of Knjige... Uređivačka politika časopisa bila je kritički usmjerena prema crnogorskim i jugoslovenskim vlastima, sadržala je snažnu antiratnu, antiklerikalnu i antinacionalističku notu. Kao promoter crnogorske kulturne emancipacije časopis je bio na udaru oficijelnih političkih krugova.[1]

Među popularnim stalnim rubrikama Omladinskih grafita izdvajaju se: Mićunova pošta, Pismeni zadaci The Books of Knjige i Śutri dan, kao i kolumna Tomislava Jokića. Koliko duhovitim, provokativnim i prodornim tekstovima Grafiti su se izdvajali i prepoznatljivim naslovnicama koje su najčešće preko foto-montaže na parodičan način tretirale aktuelne političke i društvene teme.

Osnivači časopisa bili su Saša Raonić, Zoran Simonović, Nikola Đurković i Duško Mihailović. Neki od članova redakcije i saradnika Omladinskih grafita bili su Peđa Milić, Miško Đukić, Sejdo Alijaj, Goran Nikčević (Brčko Brčković), Željko Milović, Alen Mlatišuma, Vojo Mistović, Zoran Bojović, Peđa Vušurović, Stevo Vasiljević, Darko Ivanović Skočko, Andrej Nikolaidis...

Reference[edit | edit source]

  1. https://forum.cdm.me/showthread.php?17030-Sjecanje-na-najveceg-od-svih