Wy/cs/Spojené království

From Wikimedia Incubator
< Wy‎ | cs
(Redirected from Wy/cs/Velká Británie)
Wy > cs > Spojené království

Spojené království Velké Británie a Severního Irska (dále jen Spojené království) je konstituční monarchie zahrnující většinu Britských ostrovů. Jedná se o unii čtyř složených zemí: Anglie, Severního Irska, Skotska a Walesu, z nichž každá může cestovatelům nabídnout něco jedinečného a vzrušujícího.

Ačkoli je „britská“ kultura patrná v celém Spojeném království, každá země má své vlastní kulturní tradice a dědictví, které lze stejně vášnivě prezentovat nebo o nich diskutovat. Spojené království je také pestrou mozaikou původních a přistěhovaleckých kultur, která má fascinující historii i dynamické moderní zajímavosti. Je to země známá svou excentrickou a podvratnou populární kulturou, vytvořením pěti hlavních sportů (golf, rugby, kriket, tenis a samozřejmě fotbal) a hudební scénou, která je možná nejlepší na světě. Staňte se svědky tisícileté historie – kamenné kruhy, hrady, doškové chalupy a paláce, na těchto ostrovech ožívá minulost.

Hlavním a největším městem je Londýn, který je skutečně globální metropolí jako žádná jiná, a mnoho dalších měst v zemi má co nabídnout. Chcete-li pochopit jejich rozmanitost, srovnejte si elegantní Oxford se zádumčivým Edinburghem, gentrifikujícím se Manchesterem, hudebním Liverpoolem, sportovně založeným Cardiffem, kulturním tavicím kotlem Birminghamu nebo nově rozkvétajícím Belfastem a nezapomeňte, že tyto města jsou jen špičkou ledovce. Přestože Británie již nevládne vlnám, má i nadále obrovský vliv na širší svět a každoročně přivítá u svých břehů více než 30 milionů návštěvníků.

Ať už se chcete vydat po stopách velikánů v Antrimu, ponořit se do keltské kultury na Eisteddfodu, brázdit ulice anglické městské džungle, lézt, lyžovat či jezdit na snowboardu ve stylu Cairngorms nebo snít o čaji s královnou, ve Spojeném království si každý najde to své.

Regiony[edit | edit source]

Země[edit | edit source]

  Anglie

Největší oblast podle rozlohy i počtu obyvatel. Tato „zelená a příjemná země“ má jedny z nejzajímavějších a nejinspirativnějších měst na světě, které existují vedle „veselé Anglie“ s kopcovitým venkovem, vesnickou zelení a tradiční okázalostí.

Mapa regionů Spojeného království
  Skotsko

Druhá největší země zaujímá severní třetinu Velké Británie. Možná se vám vybaví dudy, kilty a haggis, ale kontrast mezi odlehlou krásou ostrovů, kosmopolitním rázem nížin a pustými panoramaty divoké Vysočiny odhaluje Skotsko nad rámec stereotypu.

  Wales

Tento kopcovitý západní poloostrov Velké Británie je domovem starobylého keltského jazyka a kultury, nádherných horských scenérií, údolí a pobřeží, bohatého průmyslového dědictví a některých nejpůsobivějších obranných hradů v Evropě.

  Severní Irsko

Severovýchodní část irského ostrova je mimo tradiční turistické trasy, ale nabízí pestrou historii, výjimečné přírodní krásy, rychle se rozvíjející města a vlídné obyvatele.

Korunní dependence a zámořská území[edit | edit source]

Britské korunní závislé dependence a zámořská území jsou nesuverénní území pod jurisdikcí Spojeného království. Nejsou však součástí Spojeného království a mají většinou samosprávu.

  Normanské ostrovy (Guernsey (včetně Alderney, HermSark), Jersey)

Malé ostrovy u francouzského pobřeží s jedinečnou anglo-normanskou kulturou a statusem daňového ráje. Souostroví má poměrně teplé podnebí a nachází se na něm mnoho památek po okupaci Osou během druhé světové války.

  Ostrov Man

Malý ostrov mezi Velkou Británií a Irskem v Irském moři s vlastním keltským jazykem a zvyky. Man je známý každoročními motocyklovými závody TT, nejstarším parlamentem na světě, bezocasými kočkami a třínohými vlajkami.

Mezi zámořská území Spojeného království patří Akrotiri a Dhekelia, Anguilla, Bermudy, Britská Antarktida, Britská indickooceánská území, Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Falklandy, Gibraltar, Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy, Montserrat, Pitcairnovy ostrovy, Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha a ostrovy Turks a Caicos. Vzhledem k tomu, že tyto ostrovy mají většinou různé podmínky vstupu a velmi odlišné podnebí a cestovní režim než vlastní Spojené království, jsou jim věnovány zvláštní články.

Reference[edit | edit source]

Externí odkazy[edit | edit source]