Wq/syl/Окситанія

From Wikimedia Incubator
< Wq‎ | syl
Wq > syl > Окситанія

Окситанія (окс. Occitánia або окс. Óucitanìo) — iсторичний регіон на півдні Франції. Корінне населення регіону — окситанці. Межі регіону приблизно збігаються з територією поширення окситанської мови на початку 20 століття. Окситанія поділяється на п'ять підрегіонів: Лангедок, Овернь, Гасконь, Лімузен, Прованс. Інколи як окремий підрегіон виділяють Беарн.

Прапор Окситанії

Цитати[edit | edit source]

Окситанія відігравала подвійну роль для середньовічної науки: міст і творчий центр. У 10 столітті арабська наука була в авангарді і зберігала лідерство протягом тривалого часу. Після контакту з Каталонією та Арагоном, а також з Італією, Окситанія буде зрошуватися ним. Першою ланкою в довгому ланцюгу стане Гербер д'Орійяк, майбутній Папа і великий вчений. Конференція 1992 року була зосереджена на математиці, але культурний обмін був ширшим: поезія трубадурів, архітектура тощо багато чим зобов'язані Андалусії. У 14 столітті окситанська мова стала науковою мовою з волі Гастона II де Фуа-Беарн. Він переклав енциклопедію, хірургію Аль-Букасіса та ряд інших праць. Приблизно в 1430 році окситанський рукопис Пам’єра дав нам уперше в світі: від’ємне число як рішення проблеми! У 1492 році перша книга, надрукована окситанською мовою, була нащадком тексту Пам'є. У 17 столітті один із найвидатніших, П’єр де Ферма, блискучий попередник у багатьох галузях, оголосив про початок нового часу: час великих досягнень 18 і 19 століть. [...] багатий урожай, плоди якого ми досі пожинаємо.

— Вісім століть математики в Окситанії, від арабів і від Жербера д'Орійяка до П'єра де Ферма , Матеріали конференцій у Тулузі та Бомон де Ломань, ред. Éditions PyréMonde, 2008, стор. четверта обкладинка