Wy/tr/Vikigezgin:Politikalar/Teklif

From Wikimedia Incubator
Jump to navigation Jump to search

Template:Wy/tr/Disclaimerbox

Bu sayfa Türkçe Vikigezgin politikaları için basit bir kılavuzdur. Eğer aradığınız cevaplara veya politikalara burada ulaşamazsanız, Sıkça Sorulan Sorular bölümüne bakabilir veya Seyahatseverler barında sorabilirsiniz.

Rehber ilkeler[edit | edit source]

Bunlar temel ilke ve politikalarımızdır.
Seyahatsever gezginler önce gelir
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Çalışmalarımızda gezginlere seyahatlerinde öncelikle nelerin gerekli olduğu önemlidir.
Not: Buna bizim Baş Direktifimiz de diyebiliriz.
Hedefler ve hedef olmayanlar
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Amacımız; dünya çapında, ücretsiz, tam, güncel ve güvenilir bir seyahat rehberi oluşturmaktır.
İlgili sayfalar:
Fikir birliği
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Hemen hemen tüm kararlar oy sayımıyla değil fikir birliği sağlanarak alınmaktadır; bu yüzden argümanlarınızı belirtin ve tartışılan konu için fikir birliği oluşturun.
İlgili sayfalar:
Cesur olun
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Mükemmellik hakkında endişelenmeyin ya da hata yapmaktan korkmayın. Yapılması gereken bir şey varsa, yapın. Ortaya çıkın ve maddelerde yararlı düzenlemeler yapın.

Temel içerik politikaları[edit | edit source]

Temel içerik politikaları seyahat rehberimizi yazma ve okuyucuya sunma şeklimizi ifade eder.
Adil olun
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Tanımları süslü olmasa dahi seyahat edilecek yerleri oldukları gibi tanımlayın. Yolcuların bilinçli kararlar verebilmesi için dürüst bilgiler sağlayın. Herhangi bir ideolojik argüman ileri sürmeyin. Rehberi gezgin için güvenilir, doğru ve yararlı hale getirmek için bilginizi ve izlenimlerinizi paylaşın."
İlgili sayfalar:
Müşteri çekmeye çalışmayın
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Listeler, bir tesisi veya turistik merkezi açık, dürüst ve kısa terimlerle açıklamalıdır.

Bir işletme, hedef başına yalnızca bir kez listelenmelidir. Reklama benzeyen düzenlemeler geri alınabilir.

İlgili sayfalar:
Ton
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Metin, varış noktası veya turistik yeri canlı ve kısa bir şekilde tanımlamalıdır. Abartıdan, üstünlük ifadelerinden ve belirsiz, süslü bir yazım tarzı kullanmaktan kaçının.
İlgili sayfalar:

Topluluk politikaları[edit | edit source]

Vikigezgin topluluğunda nasıl birlikte yol alınır?

İstenmeyen düzenlemeler[edit | edit source]

Vikigezgin'i eğlenceli kılın
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Seyahatler hakkında yazmak da seyahat etmenin kendisi kadar eğlenceli olmalıdır, bu nedenle başkalarının Vikigezgin'deki vaktini daha az eğlenceli hale getiren davranışlardan kaçınılmalıdır. Bir başkası buraya katkıda bulunmanızı daha az eğlenceli hale getiriyorsa, iyi niyetli varsayın, ancak sorunlar devam ederse sorunu o kullanıcıyla konuşun ve aşırı durumlarda başkalarından geri bildirim isteyin.
İstenmeyen düzenlemelerle nasıl başa çıkılır
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: İstenmeyen düzenlemeler, politikalara, yönergelere veya biçem el kitabına uymayan katkılardır. Herhangi bir Vikigezgin istenmeyen bir düzenlemeyi geri alabilir.
Not: Ayrıca Wy/tr/Vikigezgin:Vandalizm politikası olarak da bilinir.
İlgili sayfalar:
Değişiklik savaşı
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Değişiklik savaşına girmeyin. Eğer birine dahil olduysanız geri adım atın ve maddenin tartışma sayfasını fikir birliğine ulaşmak için kullanın.
İlgili sayfalar:
Seyahat rehberi oluşturmak için buradayız
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Vikigezgin'ler seyahat rehberi oluşturmak için buradadır. Davranışları başka bir amaçla burada olduğunu gösteren kullanıcılar engellenme veya yasaklanma riski taşır.

Bağlantılar[edit | edit source]

Dış bağlantılar
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Dış bağlantılar minimumda tutulmalı ve yalnızca birincil kaynaklara bağlantı verilmelidir. Herhangi bir makalede dış bağlantılar bölümü olmamalıdır.
Kardeş projelere bağlantılar (Taslak) - (Wikimedia projelerindeki maddelere bağlantılar)
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Pek çok Vikigezgin maddesi, aynı konudaki Vikipedi maddelerinin bağlantılarından yararlanabilir. Bir seyahat maddesi, gidecekleri yer için gezginlerin karşılaştığı sorunlara odaklanır, ancak Vikipedi maddeleri bir konu veya turistik yer hakkında daha derin veya daha geniş bilgi içerebilir.
İlgili sayfalar:
İç bağlantılar
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Diğer Vikigezgin sayfalarına bağlantı verin, ama bir sayfanın bağlantısını sadece ilk geçtiği yerde verin. Bu bağlantılar, eğer mümkünse bir sayfanın metnine dahil edilmelidir, değilse sayfanın sonundaki "Ayrıca bakınız" bölümünü kullanabilirsiniz."
Inter-language links
Note: More of a how-to page than policy.
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Vikigezgin'in farklı dil sürümlerinde aynı konuyu kapsayan sayfalar arasında bağlantı kurmak için Vikiveri kullanıyoruz. MediaWiki yazılımı, farklı konuları kapsayan sayfalar arasında bağlantı kurmak için madde değil, tartışma sayfalarında kullanabileceğimiz bir özelliğe sahiptir."

Özel topluluk politikaları[edit | edit source]

Silme politikası
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Madde ve resimler belirli kriterler sağlandığı takdirde silinebilir. Bir madde veya görüntünün silinmesi gerektiğini düşünüyorsanız, silinmesi için aday gösterin. Spam veya bariz telif hakkı ihlalleri gibi bazı durumlarda aday gösterme yerine hızlı silme gerçekleştirilebilir.
İlgili sayfalar:
Koruma politikası
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Hizmetliler gerektiğinde bir sayfayı korumaya alabilir, ancak vandalizm amaçlı düzenlemelerin bir sayfayı korumaya almadan etkin bir şekilde geri alınarak önlenmesi tercih edilir.
İlgili sayfalar:
Resim kullanım politikası

Template:Kısayol

Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Yüklenen görsellerin lisansı uygun olmalıdır. Resim sayfası, uygun atıf bilgilerini ve lisans bilgilerini içeren bir özet içermelidir. Kamusal alanlar dışında ve insanlar fotoğraf içeriğinin çevresinde değilse fotoğraflar genel olarak insan içermemelidir.
İlgili sayfalar:
Site bildirim politikası
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Site bildirimleri topluluğu önemli gelişmeler hakkında bilgilendirmek için kullanılabilecek bir özelliktir. Bu bildirimler tartışma sayfasında konuşulmalı ve fikir birliğiyle yayınlanmalıdır.
İlgili sayfalar:
Çocuk koruma politikası
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Vikigezgin her yaştan indan için güvenli bir ortamdır, bu nedenle yetişkinler ve çocuklar arasında uygunsuz ilişkilere izin vermez. Çocuk pornografisi ve savunucularına karşı sıfır tolerans politikası uygulanır.
İlgili sayfalar:
Kuklacılık
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Kuklacılık, yani kullanıcı başına birden fazla hesap oluşturulması tavsiye edilmez, ancak genellikle göz ardı edilirler.
Tehditler

Template:Kısayol

Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Gerçek dünya tehditleri -esasen fiziksel veya yasal tehditler- Vikigezgin'de kesinlikle yasaktır. Asla gerekli değildirler ve halkın katılımı üzerinde caydırıcı bir etkileri olabilir. Bir dava veya fiziksel zarar tehdidinde bulunursanız, başka anlamlara gelebilecek veya belirsiz bile olsa, peşin hüküm verilerek burada daha fazla düzenleme yapmanız yasaklanacaktır.
Taşa yazılı değil.
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Detaylı politikalarımızın ve rehberlerimizin pek çoğu değiştirilebilir, ancak bu süreç değişim için bir ihtiyaç olması ve topluluğun değişiklik için fikir birliği sağlamasıyla gerçekleşir. Herhangi bir değişiklik önerisi yol gösterici ilkelerimizle uyumlu olmalıdır.
İlgili sayfalar:
Jargon

Template:Kısayol

Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Tartışmalarda, değişiklik özetlerinde veya IRC, Telegram gibi kanallarda kullanılan terimler sözlüğü
İlgili sayfalar:
Denetçiler
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Bir denetçi, kullanıcı IP adresi bilgilerini ve diğer sunucu verilerini inceleyebilir. Bu yetki, sadece Vikigezgin'i vandalizme, karışıklığa ve/veya kötü niyete karşı koruma amacıyla ve mümkün olduğunca az kullanılmalıdır.
İlgili sayfalar:

Topluluk projeleri[edit | edit source]

Ayın işbirliği

Template:Kısayol

Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Ayın İşbirliği, katılımcıların bir madde üzerinde aynı anda çalışmasını sağlamanın bir yoludur. Genellikle bu yer yaklaşan bir etkinliğe (örneğin festivale) sahiptir veya ayın ziyaret edilecek yeri önerisi için aday gösterilecektir.

Topluluk içindeki roller[edit | edit source]

Hiyerarşi
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Vikigezgin, projede farklı sorumluluk seviyelerine sahip olan insanları içeren bir hiyerarşiye sahiptir. Daha fazla sorumluluk yüklenen insanlardan, üstlerindekilere hizmet etmeleri ve hayatı onlar için kolaylaştırmaları beklenir.
Otomatik onaylanmış kullanıcılar
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Bir kullanıcının otomatik onaylanması için hesabın dört günden önce açılmış olması yeterlidir. Bu kullanıcılar anonim kullanıcıların düzenlemelerini kontrol edildi şeklinde işaretleyebilir ve kendi değişiklikleri otomatik olarak onaylanır.
Hizmetliler
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Hizmetliler ilke ve politikalara hakim, önemli katkıları olan, topluluk tarafından aday gösterilerek ek fonksiyonlar verilmiş kullanıcılardır. Onlar bu seyahat rehberinin tesisatçıları ve kapıcılarıdır; çoğunlukla sıradan görevleri yerine getirirler, aynı zamanda hatalı yapılırsa ciddi hasar verebilecek birkaç görevleri daha vardır.
İlgili sayfalar:
Bürokratlar
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Bürokratlar, topluluk tarafından güvenilen, çok az ihtiyaç duyulan ancak gerekli ek birkaç fonksiyona sahip hizmetlilerdir.
İlgili sayfalar:
Doçentler
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Doçentler belirli bir yer veya konu hakkında çok bilgili ve bu bilgisini soruları olan gezginlerle paylaşmaya gönüllü kayıtlı kullanıcılardır.
İlgili sayfalar:
Hoşgeldin mesajı
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Yeni Vikigezginler bir kullanıcı hesabı açıp sayfa oluşturduklarında onları genellikle kısa bir mesajla karşılarız. Kullanıcıların Vikigezgin'deki ilk iletişimlerinin olumlu bir deneyim olmasını isteriz. Dostça bir karşılama ve gerçekleşebilecek herhangi bir geri alma işleminin açıklaması, aksi takdirde siteden uzaklaşabilecek bir katılımcıyı kurtarabilir.
İlgili sayfalar:

Diğer web siteleriyle işbirlikleri[edit | edit source]

Template:Wy/tr/WMFLEGAL Disclaimer

Çeşitli "... ile işbirliği" politika sayfaları

Diğer dillerdeki Vikigezgin projeleri[edit | edit source]

Vikigezgin projelerinin birçok ortak hedefi vardır ve Vikigezgin'de kabul edilebilir bulunan içerikler uygun şekilde çeviri yapılırsa genellikle diğer dillerde de hoş karşılanacaktır.

Vikigezgin projesine kaydolduysanız, otomatik olarak diğer tüm Wikimedia Foundation projelerine kaydolursunuz ve bunların herhangi birini, birçoğu Vikigezgin'inkine benzeyen yerel politika ve yönergeleri izleyerek kendi kullanıcı adınız altında düzenleyebilirsiniz. Yerel dile hakimiyetiniz zayıfsa dikkatli olun ve farklılıklar için gözünüzü açık tutun. Politikalarımız diğer dillerde zorla uygulanamaz ve bunları zorlamak rencide eder. Benzer şekilde, diğer dillerin politikaları da burada zorla uygulanamaz. Eğer daha iyisinin mevcut olduğunu veya uyumlu hale getirilmesi gereken kısımlar olduğunu düşünüyorsanız, bunun hakkında bir tartışma başlatabilirsiniz. Daha belirgin bir yer mevcut değilse, böyle bir tartışmayı başlatmak için Seyahatseverler barı iyi bir yerdir.

Altyapı ve yazılım[edit | edit source]

Vikigezgin:Teknik altyapı politikası
HTML'den kaçının
Maddeleri yazarken HTML kodlamasından kaçınılmalıdır. Mümkünse biçimlendirme için Vikimetin kullanın. Vikimetin mümkün değilse ve biçimlendirme yararlı olacaksa, bir MediaWiki şablonu kullanmayı düşünün.
İlgili sayfalar:
Çevrimdışı sürüm
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Bir gezgin olarak tur rehberinizi yanınıza alabilmelisiniz. İnternetiniz olmayabilir, bir internet kafe de her zaman bir sonraki köşe başında değildir. Ancak içerisinde Vikigezgin'in içeriği bulunan bir cihazınız olabilir. Çevrimdışı sürümümüz haftalık olarak güncellenmektedir."
Komut dosyası politikası
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Viki seyahat rehberi sayfalarını ve resimlerini değiştiren otomatik komut dosyaları, komut dosyası politikasına uymalı ve onaylanmalıdır.
İlgili sayfalar:
Using MediaWiki templates
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Kullandığımız yazılım, MediaWiki, bir maddenin içeriğini diğerine otomatik olarak dahil etme özelliğine sahiptir. Buna yansıtma ya da şablonlama denir, ancak bunlar bizim maddeleri oluşturmak için kullandığımız şablonlarımızla ilgili değildir. Şablonlar, yazımla ilgili biçimlendirmeler ve meta veriler için kullanılmalıdır.
İlgili sayfalar:
Vikimetin
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: MediaWiki yazılımı bir maddedeki yazı ve resimleri biçimlendirmek için Vikimetin olarak adlandırılan özel kodlar kullanır. Maddeyi düzenlerken kullanılan Vikimetinler yazının nasıl görüneceğini ve sayfada hangi bağlantılarla resimlerin bulunacağını belirler.
İlgili sayfalar:

Maddeleri ve katkıda bulunanları takdir etmek[edit | edit source]

Yıldız
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Viki kültüründeki en güzel geleneklerden biri yıldızlardır. Görüntüsü, Amerika'nın kuzeydoğusundaki ahırlarda dekorasyon için kullanılan demir yıldızlardan gelir, çünkü viki topluluğunda oluşturma, bir proje üzerinde çalışmak için bir araya gelme vasfı nedeniyle ahır kurma ile karşılaştırılmıştır. Bizde buna örnek olarak imece verilebilir.

Yıldızlar, bu topluluk bilincinin bir sembolüdür ve bir kullanıcının istisnai çalışmasını takdir etmek için resmi olmayan bir "ödül" olarak kullanılır.

Ayın varış noktası
Shotcuts: avn
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Kaliteli maddeler ayın varış noktası adıyla anasayfada sergilenir.
İlgili sayfalar:
Yıldız maddeler
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: En iyi maddelerimiz yıldız ile ödüllendirilerek belirtilir.
İlgili sayfalar:

Viki organizasyonu[edit | edit source]

Viki'nin yapısı burada anlatılmaktadır. Bir madde içerisindeki yapılanma Biçem el kitabı bölümünde anlatılır.

Seyahat rehberi hiyerarşisi[edit | edit source]

Seyir haritası
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Vikigezgin, bir varış hedefinin ait olduğu ülke ve bölgeleri göstermek için varış yerine ait maddenin başlığı altında seyir haritası menüleri gösterme özelliğine sahiptir.
İlgili sayfalar:
Coğrafi hiyerarşi
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Seyahat rehberindeki maddeler, birbirleriyle kesişmeyen bir coğrafi hiyerarşi içerisinde sıralanmıştır. Bir maddenin içerdiği bilgi türü, hiyerarşideki yerine bağlı olarak değişir.
Seyahate farklı yaklaşmak
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Varış noktaları, seyahat konuları, Güzergahlar ve Konuşma kılavuzları
İlgili sayfalar:

Seyahat rehberleri oluşturma[edit | edit source]

Madde nedir?
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa (var olan sayfa): Genellikle hiyerarşideki coğrafi birimler (ör. Ülkeler, eyaletler, şehirler) için madde oluşturulabilir. Gezilecek yerler, şirketler, nakliye sistemleri ve rutin programların istisnai olmaları için zorlayıcı nedenler yoksa maddeleri de açılmaz.
Not: Bu durum varış yeri özelliği taşımayan maddelere uygulanmaz. Vikigezgin'de dört kategoride maddemiz bulunur: Varış yerleri, seyahat konuları, Güzergahlar ve Konuşma kılavuzları.
İlgili sayfalar:
Su kütleleri
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Su kütleleri hakkında maddeler yazmıyoruz. Diğer varış yeri maddelerinde turistik yer, Güzergahlarnda bir güzergah parçası veya seyahat konularında bahsedilebilirler.
Varış yerleri
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa:Bir varış yeri, gezginlerin bir süre, tipik olarak birkaç günden fazla kaldığı sağlanan konaklama tesislerini kullandığı yediği içtiği ve ziyaret sebebi aktiviteleri gerçekleştirdiği coğrafi bir konumdur. Varış yerleri; bölgeleri, şehirleri ve milli parkları içerir.
İlgili sayfalar:
Anlam ayrımı
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Anlam ayrımı sayfaları, benzer adlara sahip birkaç farklı maddeyi listeler ve gezginlerin bunlar arasında seçim yapmasına olanak tanır.
İlgili sayfalar:
Güzergahlar
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Güzergahlar, belirli bir rota boyunca çeşitli varış noktaları ve turistik yerler arasında seyahat etmek için bir rehber niteliği taşır. Nerede durmanız, neleri görmeniz ve nasıl hazırlanmanız gerektiği gibi konularla ilgili önerilerde bulunur. Varış yeri maddelerimizi harita üzerinde noktalar olarak düşünürseniz, bir gezi notu bu noktaları birleştiren bir çizgidir.
İlgili sayfalar:
Konuşma kılavuzları
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Konuşma kılavuzlarının amacı, Türkçe konuşan bir gezginin gittiği bölgede konuşulan dille kendini idame ettirebileceği kadar o dilin tanımlanmasıdır.
İlgili sayfalar:
Seyahat konuları
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Seyahat konuları, belirli bir varış yeri sayfasına girilemeyecek kadar büyük veya ayrıntılı olan belirli bir konuyu ele alan maddeler ya da neredeyse tüm varış yerleri için uygulanabilecek ve her bir özel seyahat rehberinde olması gerekmeyen çok genel ipuçlarıdır.
Not: Bu konuda çok farklı olasılıklar mevcuttur, eğer önerdiğiniz madde için bir yönlendirme yoksa bunu Seyahatseverler barında konuşabilirsiniz.
İlgili sayfalar:
Adlandırma kuralları
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Varış yeri maddeleri, Türkçe konuşulan ülkelerdeki en yaygın adıyla, böyle bir ad yoksa yerel dilde en yaygın kullanılan adıyla açılmalıdır.
İlgili sayfalar:

Seyahat rehberi içerik politikaları[edit | edit source]

Olumsuz ifadelerden kaçının
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Genel olarak ifade edersek eğer turistik veya iş amaçlı yer, oraya gitmeye değmiyorsa, onun hakkında yazmayın. Olumsuz bir görüş bildiriyorsanız nedenini açıklayın.
Kiralama listeleri
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Emlak ve kiralama acenteleri, belirli kriterler karşılanmadıkça listelenmez.
Tur listeleri
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Turlar, yalnızca gezginin yolculuğuna değer katacak bir faaliyetse listelenmelidir.
Seks turizmi politikası
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa Seyahat rehberlerimizde seks turizmi ile ilgili bilgiler yer almamaktadır. Kırmızı ışıklı bölgeler ve striptiz kulüpleriyle ilgili bilgiler genellikle eklenmeye uygundur.
Yasa dışı aktivite politikası
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Varış noktasında yasa dışı olan faaliyetlerden, bilgi yolcu için yararlıysa, özellikle bu faaliyetler başka yerlerde genellikle yasalsa veya cezaları alışılmadık derecede ağırsa ilgili maddede bahsedilmelidir.
LGBT gezginler için bilgiler
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: LGBT gezginleri ilgilendiren bilgiler, makalenin uygun bölümüne yerleştirilir (örneğin, gey barlar, eşcinsel dostu oteller gibi).
Tarih kullanımı
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Bazı durumlarda tarih bilgisini eklemek yararlı olabilir, ancak kısa, öz ve açık bir seyahat rehberi oluşturmak da önemlidir. Fiyat bilgileri genellikle tarihle verilmez, ancak kültürel etkinliklerin tarihleri verilebilir. Çalışma saatleri (mevsimsel kapanışlar dahil) rehbere dahil edilmelidir.
İlgili sayfalar:
Yaşayan insanlar
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Gezginler herhangi bir Vikigezgin sayfasına yaşayan insanlar hakkında bilgi eklerken özen göstermelidir. Yaşayan belirli bir kişi ya da kişiler hakkındaki bilgilerin maddelerimizle ilişkili olması az rastlanan bir durum olduğundan bu genellikle sorun teşkil etmemektedir.

Madde seviyesi[edit | edit source]

Madde seviyesi
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Her bir maddenin genel kalitesi, belirlenen kriterlerle beş puanlık bir ölçekte değerlendirilir. Yıldız statüsü en yüksek seviyedir ve yalnızca adaylık sürecini başarıyla tamamladıktan sonra verilir.
İlgili sayfalar: farklı madde seviyelerini açıklayan çeşitli sayfalara bağlantılar:
Yıldız madde adaylığı
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Yalnızca yıldız madde kriterlerini karşılayan maddeleri aday gösterin. Topluluk içinde fikir birliğine varılırsa yıldız statüsü verilecektir.
Potansiyel yıldız
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Yıldız madde kriterlerini karşılamaya çok yakın olan maddeler "Potansiyel yıldız" olarak tanımlanmalı ve etiketlenmelidir.
İlgili sayfalar:

Madde alanı dışında kalan sayfalar[edit | edit source]

Nasıl yapılır sayfaları
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Sadece politikalar değil, ayrıca çok net olmayan konular için aydınlatıcı sayfalar.
İlgili sayfalar:
Anasayfa yönergeleri
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Anasayfa, çoğu sıradan okuyucunun Vikigezgin'e giriş noktasıdır. Bizi en iyi halimizle göstermelidir. Kademeli olarak değişen bilgilerin bir karışımını içerir.
Ad alanları
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Vikigezgin tarafından kullanılan yazılım bizim web sitesini birden fazla ad alanına bölmemize izin verir. Ad alanlarıyla her sayfa, ne için kullanıldığını ve site yapısında nereye uyduğunu gösterecek şekilde açıkça etiketlenir.
İlgili sayfalar:
Sayfa nasıl yönlendirilir?
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Yönlendirme sayfası, otomatik olarak başka bir sayfaya bağlanan bir sayfadır. Yönlendirme yapmak için birkaç olası neden bulunur.
Özel sayfalar yardımı
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Özel sayfalar, Vikigezgin'in içeriği hakkında bir dizi bilgi sağlayan sayfalardır. Bu sayfalarda kılavuzdaki bilgilerin çoğunu hızlı bir şekilde bulabilir, sorunları belirleyebilir, kullanıcıları bulabilir, istatistikleri görebilir ve hatta eksik olanı da bulabilirsiniz!
İlgili sayfalar:
Kullanıcı sayfası yardımı
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Hesap oluşturan tüm Vikigezgin kullanıcılarına birer kullanıcı sayfası atanır. Bu sayfalar, kullanıcı hakkında kısa bir giriş sağlamayı amaçlamaktadır. İlişkili sayfalar, sayfa ad alanı dışındaki projeler veya fikirler üzerinde çalışmak için kişisel bir alan ve diğer kullanıcılarla işbirliği yapmak için bir iletişim ortamı sağlar.
İlgili sayfalar:
Tartışma sayfaları nasıl kullanılır
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Vikigezgin'de her madde, bu madde üzerine konuşmak için bir tartışma sayfasına sahiptir. Tartışma sayfaları sohbet ya da yorum alanları değil, yazımla ilgili kararların koordine edildiği yeni materyallerin önerildiği ve yazımla ilgili iş birliğinin yapıldığı alanlardır.

Manual of style[edit | edit source]

Manual of style

Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Our Manual of style is a collection of rules of thumb and guidelines for giving Wikivoyage articles a consistent look and feel. Most of these rules have exceptions, but to put together a good reference work collaboratively, it's best to follow the rules unless they're quite inappropriate for a particular situation.

Note: Structure within an article is described here. Structure of the wiki is described in section Organization of the wiki.

Structure of travel guide articles[edit | edit source]

Article skeleton templates
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Travel guides are generally structured using standardized section headings and order, and we have handy substitution templates to help with this.
İlgili sayfalar:
Avoid long lists
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Long lists and large groups of items can be difficult to grasp. If there are more than 9 items to group, consider subdividing into groups of 7±2 items.
İlgili sayfalar:
Banners
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: All main space articles – destinations, travel topics, phrase books and disambiguation pages – should have a page banner based on the standard {{Pagebanner}} template. The template should not be used for project pages or talk pages.
İlgili sayfalar:
Climate (draft policy)
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Provide basic climate information about the destination. It helps to travel light by bringing only the things one needs, and to travel comfortably by bringing the right things.
İlgili sayfalar:
Geocoding
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: It's possible to encode information about the latitude and longitude of a destination into the destination guide itself.
Information boxes
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: An information box tells the reader something interesting about the destination or an attraction that is not included in the listing. They are good for providing supplemental information but should not be overused in an article.
Listings
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Use standardized templates to provide consistent and complete information for business and attraction listings.
İlgili sayfalar:
Map (Draft Policy)
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: A picture may be worth a thousand words, but when a trying to find your way around a new city, it's more like a million. A clear and simple map can save hours or even days of hassle.
İlgili sayfalar:
One-liner listings
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: A brief description of a destination that allows the reader to select the travel guide they want to read.
İlgili sayfalar:
Routebox navigation
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Routeboxes are included in the Go next section and provide a quick way of identifying nearby destinations. Routes should reflect the type(s) of travel commonly used in the local area.
İlgili sayfalar:
Section headers
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Wherever possible, section headers should be identical to the ones in the article skeletons. The more consistent the sections of articles in Wikivoyage are, the easier it is for readers to find what they're looking for.
İlgili sayfalar:

Writing style[edit | edit source]

Abbreviations
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Using abbreviations for commonly known terms is encouraged. The abbreviations used should be uniform.
İlgili sayfalar:
Creating emphasis (italics, bold)
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Use boldface to call important topics and use italics for emphasis.
No advice from Captain Obvious
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: If something is very obvious or true for nearly all destinations, it does not need to be written.
Use of Pronouns
Note: this is a combination of the existing 1st and 2nd person policies.
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: You can address the reader, but do not refer to yourself in an article.
Words to avoid
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: A list of words to avoid when describing a destination and its attractions and businesses.
Alt: Don't use weasel words, waffle, double-talk or puffery.

Language[edit | edit source]

Foreign words
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: It's often useful to point out the local-language name for a place or thing in an article. List the foreign-language word in parentheses after the English name.
İlgili sayfalar:
Romanization
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Non-Latin alphabet names should be written in the latin alphabet for English to assist readers in pronounciation.
Alt: Romanization is the process of mapping a script into the Latin alphabet used for English. As a rule of thumb, romanization should allow the casual reader to guess at the pronunciation, and the expert to pronounce it right.
İlgili sayfalar:
Spelling
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Destination guides should be written in the local variant of English.
İlgili sayfalar:
Trademarks
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: It is OK to refer to trademarks, but trademark symbols should not be used.

Numbers and dates[edit | edit source]

Currency
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: The cost of an item should be listed in the local currency unless the local convention is to list the price in a foreign currency. Prices should be listed with the currency symbol or abbreviation that travellers will encounter.
Measurements
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Metric or imperial units of measurement should be displayed depending on the predominant local usage. It is good practice to provide both metric and imperial conversions (local units first with conversion in parentheses).
Phone numbers
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Format phone numbers as they would be dialled internationally but in a way that separates the country code, area code, and part that can be dialled locally.
Time and date formats
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Times should be displayed in the local timezone using the 12 or 24 hour format, whichever is the predominant local usage. Days of the week should be abbreviated to the minimum number of letters. Dates should use the format dd mmm yyyy.
İlgili sayfalar:

Legal information[edit | edit source]

Terms of use[edit | edit source]

Cookies
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Cookies are not required to read or edit a guide, but they are necessary to log into and use a user account.
Disclaimer
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: You're responsible for yourself, we're not.
Terms of use
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: The whole content of Wikivoyage is available for everybody, provided that our Copyleft license is followed. Besides this webserver we provide our content as XML dumps and an offline version for re-use.
İlgili sayfalar:

Licencing and redistribution[edit | edit source]

Copyleft
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: All written contributions to this project are automatically licenced under CC BY-SA 3.0. All files uploaded to the project must be licenced under CC BY-SA or a compatible licence.
Copyright-related issues
Note: was "Copyright details" - this page is about copyright-related issues contributors could encounter - recommend changing the name of the page so it's more clear what it is.
Database dump
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: The Mediawiki software provides a XML format for data exchange between wikis. As a matter of principle, the Wikimedia Foundation keeps its open-source content in a readily downloadable format for import into another running Mediawiki installation.
Dual licencing
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: The original creator of a work can choose to dual licence it. Subsequent contributors can only dual licence the work if it was previously dual-licenced.
Note: Will this be necessary when we work from Commons?
Full text of the Attribution-ShareAlike 3.0 license
Full text of the GNU Free Documentation License, Version 1.2
How to re-use Wikivoyage guides
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: To redistribute Wikivoyage content, you must attribute the authors of the content (not just Wikivoyage), and clearly note that the Wikivoyage content is available under the CC-by-sa 3.0 license, and note the specific copyright for each image.
License upgrade
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Following broad consensus in favor, the license was upgraded to CC-by-sa 3.0 on January 1, 2010.
Non-compliant redistribution
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: Non-compliant distributors should be contacted and made aware of their obligations under the licence.
Non-free content
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: To remain as free as possible, Wikivoyage allows only limited use of photographs of copyrighted artwork and buildings.
Note: This is the official Exemption Doctrine Policy for English Wikivoyage, as required by the Wikimedia Foundation.
Why Wikivoyage isn't GFDL
Ceviz kabuğuna sığacak şekilde bu sayfa: GFDL 1.3 is now compatible with Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0

Useful references[edit | edit source]

Template:Wy/tr/WikivoyageDoc