Wy/tr/Türkiye

From Wikimedia Incubator
< Wy‎ | trWy > tr > Türkiye
Jump to navigation Jump to search
Flag of Turkey.svg

Türkiye ya da resmî adıyla Türkiye Cumhuriyeti, topraklarının büyük bölümü Anadolu'ya, küçük bir bölümü ise Balkanlar'ın uzantısı olan Trakya'ya yayılmış bir ülke. Kuzeybatıda Bulgaristan, batıda Yunanistan, kuzeydoğuda Gürcistan, doğuda Ermenistan, İran ve Azerbaycan'ın ekslav toprağı Nahçıvan, güneydoğuda ise Irak ve Suriye komşusudur. Güneyini Akdeniz, batısını Ege Denizi ve kuzeyini Karadeniz çevreler. Marmara Denizi ise İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı ile birlikte Anadolu'yu Trakya'dan yani Asya'yı Avrupa'dan ayırır. Türkiye, Avrupa ve Asya'nın kavşak noktasında yer alması sayesinde önemli bir jeostratejik güce sahiptir.[1]

Bölgeler[edit | edit source]

Türkiye bölgeleri renkli harita

Ege Bölgesi[edit | edit source]

İzmir, Denizli, Manisa, Aydın, Muğla, Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar illerini kapsamaktadır. Bir taraftaki masmavi denizi ve diğer taraftaki simli zeytin bahçeleri arasında Yunan ve Roma kalıntıları.

Karadeniz Bölgesi[edit | edit source]

Doğa yürüyüşü ve rafting gibi harika açık hava sporları sunan yoğun ormanlık dağlar.

Orta Anadolu Bölgesi[edit | edit source]

Ulusal başkent, Hitit ve Frig kalıntıları ve Kapadokya ile ağaçsız orta bozkırlar. Ankara, Eskişehir, Konya, Nevşehir, Karaman, Çankırı, Sivas, Kayseri, Aksaray, Kırşehir, Kırıkkale, Niğde ve Yozgat illerini kapsar.

Doğu Anadolu Bölgesi[edit | edit source]

Sert kışlar ile yüksek ve dağlık doğu kısmı.

Marmara Bölgesi[edit | edit source]

Ülkenin en büyük şehirlerinden bazılarıyla Bizans ve Osmanlı kalıntılarıyla en kentleşmiş bölge.

Akdeniz Bölgesi[edit | edit source]

Berrak denizin yoğun girintili kıyı şeridinden çıkan çam ormanlarıyla kaplı dağlar.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi[edit | edit source]

Ülkenin yarı-çöl Ortadoğu kesiti.

Tatiller[edit | edit source]

Türkiye'nin içine veya çevresine seyahat ederken seyahatte gecikmelere, trafik sıkışıklığına, rezerve edilmiş konaklama yerlerine ve kalabalık mekanlara neden olabileceği için akılda tutulması gereken birkaç tatil olduğunu hatırlamalısınız. Bankalar, ofisler ve işletmeler resmi tatillerde kapalıdır ve takip eden tüm tatillerde trafik yoğunlaşır, bu nedenle araştırmanızı ziyaret etmeden önce yapın. Bu tatillerde rezervasyon yapmayın, Türk tatil günlerinde seyahat etmek genellikle zordur ve çoğu zaman ilginç değildir.

Resmî tatiller[edit | edit source]

 • 1 Ocak: Yılbaşı
 • 23 Nisan: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı — Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yıl dönümünü kutlanır. Bayraklar ve Atatürk portreleri genellikle her yerdedir.
 • 1 Mayıs: Emek ve Dayanışma günü (ayrıca İşçi Bayramı olarak da bilinir) neredeyse 40 yıl boyunca bir tatil olarak yasaklanmıştır ve 2009 yılında yalnızca ulusal bir tatil olarak yeniden getirilmiştir. Bu gün geçmiş yıllarda genellikle şiddete dönüşmüştür. Bu gün geçit törenlerine katılınması tavsiye edilmez.
 • 19 Mayıs: Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı — Atatürk'ün Samsun'a gelişi ve Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı
 • 15 Temmuz: Demokrasi ve Milli Birlik Günü
 • 30 Ağustos: Zafer Bayramı — İstila kuvvetlerine karşı Türk Kurtuluş Savaşının sona ermesinin kutlanması. Genellikle büyük bir silahlı kuvvetler veya askeri kuvvetler geçit törenleri yapılır.
 • 29 Ekim: Cumhuriyet Bayramı Türkiye Cumhuriyeti ilanının yıl dönümüdür. Örneğin perşembe günü düşerse, cuma ve hafta sonu seyahat planlarınızda dikkate alınmalıdır. 29 Ekimde birçok tatil beldesinde turist sezonunun resmî sonu ve genellikle şehir meydanlarında büyük bir kutlama yapılır.
 • 10 Kasım, 09:05 — Trafik genellikle durur ve sirenler, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Atatürk’ün 1938’de İstanbul’daki Dolmabahçe Sarayı’nda öldüğü gün olan 09:05’ten başlayarak iki dakika boyunca çalar. gün boyunca kapalı değil. Bununla birlikte, eğer sokaktaysanız, yüksek sesle bir ses duyarsınız ve aniden tüm insanlar ve trafik bu olaya uymak için bir an sessizlik için kaldırımda ve sokaklarda durur.

Dinî bayramlar[edit | edit source]

Ramazan dindar müslümanların güneş varken yemek yemedikleri ve su içmedikleri bir ay boyunca tutulan oruç, dua ve kutlama zamanıdır. İşletmeler, bankalar ve resmi yerler bu süre zarfında kapalı değildir. Türkiye'nin bazı yerlerinde, yerel olarak iç ve doğu konumlarının çoğu, ülkenin geri kalanındaki insanlardan daha muhafazakardır; halkın yerlerinde aperatifler yemek veya yerel halkın önünde gazlı içecekler içmek ya da halka açık yerlerde yemek içmek kötü olarak kabul edilir. Tamamen güvenli tarafta olmak için, yerel halkın nasıl davrandığını, ancak restoranların genellikle açık olduğunu ve her zamanki gibi içlerinde yemek yemek sorun olmadığını, ancak bazı restoran sahiplerinin çok ihtiyaç duyulan bir tatil (veya yenileme) için bir fırsat olarak kullanmasına rağmen ve 30 gün boyunca işlerini tamamen kapattılar. Bununla birlikte, büyük şehirlerde, şehirlerin orta kısımlarında ve Türkiye'nin batı ve güneyindeki turistik şehirlerde kapalı bir yapı görmeyeceksiniz. Bankalar, işletmeler ve resmî yerler bu süre zarfında KAPALI DEĞİLDİR.

Ramazan sırasında, birçok belediye, özellikle yoksul kesimi olan veya yaşlı veya özürlü olanlar için, ihtiyaç sahipleri için özellikle amaçlanan ve sunulan kentlerin ana meydanlarında çadır benzeri yapılar kurmaktadır. gün batımı (iftar), ücretsiz (çorba mutfakları gibi, tam yemek servisi) yapılır. İlk önce İslam'ın gelişi sırasında İslam peygamberi Muhammed tarafından uygulanmıştır.

Ramazandan hemen sonra Ramazan Bayramı 3 günlük bir bayram olur. Ayrıca Şeker Bayramı olarak da bilinir. Bankalar, ofisler ve işletmelerin kapalı olduğu ve seyahatin zor olduğu bayramdır. Ancak birçok restoran, kafe ve bar açıktır. Ramazan bayramı her yıl farklı günlere denk gelir.

Kurban Bayramı yılın en önemli İslam dinî bayramıdır. Birkaç gün sürer ve resmî tatildir. Bu süre zarfında hemen hemen her yer kapalı olacaktır (ancak birçok restoran, kafe, bar ve bazı küçük dükkanlar açık olacaktır). Kurban Bayramı aynı zamanda 'Mekke'ye yıllık hac ziyaretinin (Hac) zamanıdır, bu nedenle Türkiye'de hem iç hem de uluslararası seyahatler yoğundur. Daha küçük kasabalarda veya köylerde iseniz halka açık bir yerde öldürülen bir hayvanı, genellikle bir keçiyi ama bazen bir ineği bile gözlemleyebilirsiniz.

Bu dini bayramların tarihleri, Müslüman ay takvimine göre değişmekte ve böylece 10-11 gün (Gregoryen ve Ay takvimleri arasındaki tam fark, her yıl başında 10 gün ve 21 saattir) gerçekleşmektedir. Buna göre,

 • Şeker/Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı dört gün boyunca devam ediyor

Her iki dini bayramda, birçok şehir ücretsiz toplu taşıma (minibüs, dolmuş ve taksiler hariç) sağlamaktadır. Bu yer ve zamana bağlıdır. Örneğin, İstanbul’un toplu taşıma otoritesi ücretsiz ulaşım sağlamıştır. Bazı yıllar boyunca, her iki tatilde de ücretsiz, bazılarında ise indirim uygulanmadı. Emin olmak için, diğer yolcuların bilet/jeton kullanıp kullanmadıklarını kontrol edin.

Ülkeye giriş[edit | edit source]

Türkiye, ülkesine İsrail vatandaşlarını kabul eden üç Orta Doğu ülkesinden biridir. Türkiye'ye giriş, İsrail pasaport sahipleri için sorun değildir.

Vize[edit | edit source]

Türkiye için vize şartlarını gösteren harita. Koyu kırmızı veya yeşil olan ülkelerin ülkeye vizesiz erişimi vardır ve mavi veya krem rengi olan ülkeler eVize alabilir.

Aşağıda listelenen ülkelerin vatandaşları, aksi belirtilmedikçe, Türkiye'ye '90 gün boyunca vizesizgirebilirler. stated: Arnavutluk, Andorra, Arjantin, Azerbaycan (30 days), Bolivya, Bosna Hersek (60 gün), Brezilya, Brunei, Bulgaristan, Şili, Kolombiya, Kosta Rika (30 gün), Çekyaslovakya, Kuzey Kıbrıs (Türkiye tarafı), Danimarka, Ekvator, El Salvador, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Guatemala, Honduras, İzlanda, Hong Kong (SAR Pasaportu), İran, İsrail, İtalya, Japonya, Kazakistan (30 gün), Kosova, Kırgızistan (30 gün), Letonya (30 gün), Lübnan, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Makao (30 gün), Malezya, Moldova (30 gün), Monako, Moğolistan (30 gün), Karadağ, Fas, Yeni Zellanda, Nigarakua, Kuzey Makedonya, Paraguay, Peru, Romanya, Rusya (60 gün), San Marino, Sırbistan, Singapur, Slovakya, Güney Kore, İsveç, İsviçre, Suriye, Tacikistan (30 gün), Tayland (30 gün), Trinidad ve Tobago, Tunus, Türkmenistan (30 gün), Ukrayna (60 gün), Uruguay, Özbekistan (30 gün), VatikanŞehri ve Venezuela.

Alman, İtalyan ve Fransız vatandaşları 90 güne kadar olan konaklamalar için vizeye ihtiyaç duymazlar ve hatta kendi ulusal kimlik kartlarıyla girebilirler.

Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları turist vizesi alabilir [1]. E-Vizeler pasaportuna bağlı olarak 15-60 ABD dolarına (çoğu AB ülkesi için: 20 ABD Doları, ABD/Kanada/Avustralya için: 60 ABD Doları) ve ayrıca 0,70 ABD Doları servis ücretine mal olmaktadır. Türk MFA'ya göre, Türkiye'ye vizesiz gelen ziyaretçiler, e-vizelerini Türk havalimanlarına yerleştirilen interaktif kiosklar aracılığıyla alabilirler, ancak ücret çevrimiçi e-Vize'den daha yüksektir (yaklaşık olarak 10 ABD dolar). Bazı taşıyıcılar daha önce e-Vize'siz yolcuları reddetmiştir (Pegasus Havayolları, İtalya, Haziran 2014).

Üç ay geçerlidir: Antigua ve Barbuda, Avusturalya, Avusturya, Bahamalar, Barbados, Belçika, Kanada, Hırvatistan, Dominik, Dominik Cumhuriyeti, Grenada, Haiti, Hong Kong (BNO Pasaportu), İrlanda, Jamaika, Kuveyt, Maldivler, Malta (bedava), Meksika (geçerli Schengen, İngiltere, Kanada veya Japonya vizesi ile), Hollanda, Norveç, Umman, Polonya, Portekiz, Katar, Suudi Arabistan, İspanya, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık ve Birleşmiş Milletler.

İki ay geçerlidir: Beyaz Rusya

Bir ay geçerlidir: Ermenistan, Bahreyn, Bangladeş (geçerli Schengen, İrlanda veya İngiltere vizesi ile), Çin, Kıbrıs Cumhuriyeti, Macaristan, Hindistan (geçerli Schengen, İrlanda veya İngiltere vizesi ile), Endonezya, Mauritius, Moldova, Pakistan (geçerli Schengen, İrlanda veya İngiltere vizesi ile), Flipinner geçerli bir Schengen veya OECD üyesinin vizesine veya oturma iznine sahipseniz, Slovakya, Güney Afrika, Tayvam
Sterlin cinsinden yapılan ödemeler, Bank of England'a yapılmalıdır.

işleri Bakanlığı web sitesinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Uçakla[edit | edit source]

Türkiye'nin hava yoluyla uluslararası uluslararası ağ geçidi, Ekim 2018'de açılan 'İstanbul Havaalanı' (IST)'dır. Avrupa ile Orta ve Uzak Doğu arasındaki trafik buradan gerçekleşir; aynı zamanda tüm büyük Türk şehirlerine de hizmet vermektedir. Şehir merkezinin 40 km kuzeybatısında, şehre otobüsle ulaşmak mümkündür. Lakin yol uzun sürmektedir.

Eski ana havaalanı Atatürk Havalimanı 2019 Nisan'ında kapandı. Güncel yol levhası ve haritalarından ve sizi yıkım alanı olan havalimanına götürmeye çalışabilecek dolandırıcı taksi şoförlerine dikkat edin.

Diğer bir ağ geçidi, İstanbul'un ikinci havalimanı, 'Sabiha Gökçen Havaalanı (SAW), [[İstanbul]'un 50 km doğusunda Asya yakasındadır. Özellikle Pegasus gibi bütçe havayolları tarafından kullanılır. Uçuş bağlantıları İstanbul Havalimanı'nınki kadar kapsamlı değildir, ancak başlıca Türk şehirlerini, Kuzey Kıbrıs'taki Ercan'ı ve bazı Körfez Ülkelerini içerir. Bu havaalanı, Pendik tren istasyonu için, Eskişehir, Ankara ve Konya'ya hızlı trenler için de uygundur. Taksim Meydanı'ndan havaalanına servis otobüsleri vardır.

Antalya, Bodrum ve Dalamangibi sahil beldeleri Avrupa'dan doğrudan paket turlu uçuşlar vardır: bunları yalnızca uçuş olarak ayırtmak mümkün olabilir.

Ankara, Adana ve İzmir gibi diğer Türk şehirlerine direkt olarak yazları uluslararası uçuşlar düzenlenmektedir.

Trenle[edit | edit source]

Doğu Türkiye dağlarında Van Gölü'ne doğru yol alan Trans-Asya Ekspresi

Batı Avrupa’dan Türkiye’ye trenle olan rota Budapeşte’den geçer, ardından bir gecede Bükreş ya da Sofya’dan İstanbul’a varır. Gece treni gece saat 21:00'de Sofya'dan hareket eder, Kapıkule sınırından ve Edirne'den geçerek saat 07:40'ta Halkalı'da son bulur. TCDD, Halkalı ile Sirkeci şehir merkezi arasında bir bağlantı otobüsü kullanmaktadır. Haziran ayından eylül ayına kadar başka bir gece Bosphor Ekspresi, Bükreş'ten saat 12:45'te, Ruse'den Kapıkule'ye doğru yola çıkar. Burada Sofya'dan geçer ve tüm yolcular Halkalı'ya devam etmeden önce sınır prosedürlerinden geçmek zorundadırlar. Batıya giden tren 21:40'da Halkalı'dan saat 09:00'da Sofya'ya, ertesi gün saat 19:00'a Bükreş'e varır. Ekim-Mayıs ayları arasında Bükreş'ten geçen tren geçmiyor, bu yüzden Ruse'deki trenleri tekrar benzer bir zaman çizelgesine sahip Kapıkule'de değiştiriyorsunuz. Diğer batıdan gelen trenler (yani Budapeşte ve Belgrad), Türkiye'ye giden trenlerle bağlanmadığından, bir geceyi Sofya veya Bükreş'te geçirmeniz gerekir. İkinci sınıf münferit ücretler Sofya'dan yaklaşık 20€, Bükreş'ten 40€'dır. Gemideki konaklama standartları, yerli trenlere benzer.

Haziran 2019’dan itibaren, başka bir tren Cumartesi ve Pazar günü sadece Plovdiv’den 08:40’ta kalkar ve Edirne’ye saat 13:00’de ulaşır ve saat 17:00’de geri döner. Günlük geziler için tasarlanmıştır ancak Bulgaristan ile Türkiye arasında faydalı bir rota yaratır.

Kaynakça[edit | edit source]

 1. [2]