Wy/tr/Seyitgazi

From Wikimedia Incubator
< Wy‎ | trWy > tr > Seyitgazi
Jump to navigation Jump to search
Eskişehir districts.png

Seyitgazi, Eskişehir ilinin bir ilçesidir.

Anlayın

Eskişehir Seyit Battal Gazi türbesi

Seyitgazi (Antik Çağda: Nakoleia), Eskişehir'in 43 kilometre güneyinde yer alan küçük bir ilçesidir. İsmini, Arapların İslamiyeti Anadolu'ya yaymak üzere Bizans İmparatorluğu'na karşı verdiği mücadelelerin birinde şehit düşen Battal Gazi'den alır.

Tarih

Seyitgazi'ye ilk yerleşim M.Ö. 3000 - 3500 tarihleri arasındadır. Tarihteki esas belirgin yeri M.Ö. 800-600 yıllarında başlar. Seyitgazi'nin Bizans İmparatorluğundan alınmasından sonra 70-80 hanelik Türkmen halkı yerleştirilmiş ve adına da Türkmen Köyü denmiştir. Seyitgazi ismini de Seyyid Battal Gazi Külliyesi yapıldıktan sonra almıştır. Friglerden başlayarak canlı bir merkez olan Seyitgazi'nin nüfusu 15-20 bin gibi büyük sayılara ulaşmıştır.

Seyitgazi, Eskişehir 08.jpg

Gidin

Araçlarla

Eskişehir'e 43 km uzaklıkta bulunan Seyitgazi'den Eskişehir ve Afyon yönüne asfalt yollar olması ve bu yolun şehirler arası otobüsler için daha kısa olması nedeni ile tercih edilmektedir.

Seyitgazi, Eskişehir 05.jpg

Yapın

Seyitgazi'de Seyitgazi türbesi mutlaka ziyaret edilir. Aynı zamanda izcilerin de kamp yaptığı bir kamp tesisi bulunmaktadır.