Wy/tr/Eskişehir

From Wikimedia Incubator
< Wy‎ | trWy > tr > Eskişehir
Jump to navigation Jump to search

Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi'nin batısında bulunan, gelişmiş ve "öğrenci dostu" diye tabir edilen şehirdir.[1]

Çevresinde Bolu, Ankara, Konya, Afyonkarahisar, Kütahya, Bilecik şehirleri bulunur. Civar şehirlerden hafta sonunu geçirmek için gelen turistleri ağırlayan şehir 2000'li yıllarda iç-turizmin gözde şehirlerinden birisi olmuştur.

Eskişehir'in ortasından geçen Porsuk Çayı, çevresindeki kafeterya, bar ve restoranların oluşturduğu binalar ve bunlar arasında kalan yürüyüş yolları, gondol veya botla gezinme imkanı ile turistler için bir cazibe merkezidir. Porsuk Çayı üzerinde gezen gondollar şehrin "Küçük Venedik" diye adlandırılmasına neden olmuştur.

Eskişehir valiliği

Tarihî kent merkezindeki Odunpazarı 2012 yılında, Dağlık Frigya vadisi 2015 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmiştir. Sürekli gelişip zenginleşen müze ve kültür mekanları da şehre değer katmaktadır.

Eskişehir ve ilçeleri haritası

İlçeler[edit | edit source]

Eskişehir'de en büyük iki ilçe Tepebaşı ve Odunpazarı'dır. Bu ilçelerin dışındaki ilçelerin nüfusu 25 binden daha azdır.
Eskişehir ilinde bulunan ilçeler şunlardır:

Anlayın[edit | edit source]

Tarihi Eskişehir Odunpazarı evleri

Eskişehir, 850 bini aşan nüfusu ile Türkiye'nin en kalabalık şehirlerinden biridir. Üç üniversitesi olan şehir, birçok öğrencinin sevdiği bir yerdir. Tarihi Odunpazarı evleri ve müzeleri ile turistlerin de dikkatini çeker.

Gidin[edit | edit source]

Trenle[edit | edit source]

Eskişehir'de hızlı tren sayesinde diğer iller ile ulaşım rahatça sağlanabilir.

Araçlarla[edit | edit source]

Gezinin[edit | edit source]

Eskişehir boyunca akan Porsuk Çayı

Tramvay[edit | edit source]

Eskişehir'de tramvay sistemi ile şehir içinde gezilebilir ve rahatça ulaşım sağlanabilir. Eğer öğrenciyseniz ucuza öğrenci esbileti alabilir, veya 6 TL'ye eskart alabilirsiniz.

Gondol ve bot[edit | edit source]

Porsuk Çayı üzerinde Eskişehir Belediyesi'nin gondollarıyla 15dk'lık ring seferi yapabilirsiniz. Ayrıca yaz ve bahar aylarında her gün 45dk'lık bot turları düzenlenir. Gondola ve bota biniş noktası Köprübaşı İskelesi'dir.

Eskişehir sazova parkı masal şatosu

Yapın[edit | edit source]

Odunpazarı müzelerini ziyaret edin[edit | edit source]

Eskişehir'in Odunpazarı ilçesi, şehrin müzeler bölgesidir. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan semtte bir müzeden çıkıp diğerine giderek uzun saatler geçirebilirsiniz.

Sazova parkını ziyaret edin[edit | edit source]

İçerisinde bilim deney merkezi, masal şatosu, Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi, uzay evi, hayvanat bahçesi olan Sazova parkında güzel saatler geçirebilirsiniz.

Sokak heykellerini seyredin[edit | edit source]

Kovadan balık tutan balıkçı heykeli

Eskişehir'in bir çok yerinde hayatın içinden insanları gösteren heykeller bulunmakta. Bir bankta dedikodu yapan kadınlar, yanında tavuğu ile bir bankta uyuklayan köylü, çekirdek çitleyen eşek heykeli gibi heykeller ile karşılaşmak ziyaretinizi eğlenceli hale getirecektir.

Modern Müze'yi gezin[edit | edit source]

Odunpazar'ında semtin tarihsel dokusuna adapte olmuş modern bir binada 2019 yılında açılan Odunpazarı Modern Müzesi (OMM), ziyaretçileri çağdaş sanat yapıtları ile buluşturuyor. Müzede farklı disiplinlerden yerli ve yabancı sanatçının eserleri görülebilir; hangi tarihte hangi koleksiyonların görülebileceği şu adresten ziyaret edilmeli ziyaret etmek istediğiniz tarihte sergi alanlarında hangi koleksiyonları görebileceğinizi şu adresten öğrenebilirsiniz: Takvim

Devrim Arabası'nı görün[edit | edit source]

Devrim arabası, Tülomsaş bahçesinde

Türkiye'nin ilk yerli üretimi olarak 1961'de üretilen ve o zamanın olanakları ile üretilmesi bir mucize olan Devrim Arabası'nı üretildiği yer olan Eskişehir Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ)’ın bahçesinde görün. Aynı yerde Türkiye'nin ilk buharlı lokomotifi Karakurt'u da göreceksiniz. "Demiryollarının babası" olarak anılan, Kurtuluş Savaşı'ında cepheye silah, asker sevkiyatın ulaşmasını sağlaamış milli mücadele kahramanı Behiç Erkin'in anıt mezarını ziyaret etmeyi unutmayın. Mezar, vasiyet ettiği gibi İzmir-İstanbul-Ankara hatlarının birleştiği Eskişehir (Enveriye) istasyonundaki üçgenindedir.

Balmumu heykelleri görün[edit | edit source]

Türünün Türkiye'deki ilk örneği olan Balmumu Heykelleri Müzesi'nde 200 kadar ünlünün balmumu heykelini görmek ziyaretçilere heyecan veriyor. İş, sinema, tiyatro, siyaset, spor dünyasından ünlüler, Kurtuluş Savaşı'nın önemli figürleri, Mustafa Kemal ve ailesi müzede heykelleri yer alanlar arasında.

Hava Müzesi'ni ziyaret edin[edit | edit source]

Eskişehir Hava Müzesi'nde bulunan bir F4

1.Hava İkmal ve Bakım Komutanlığı elinde bulunan uçakların restore edilerek sergilenmesi sonucu oluşturulmuştur. Ankara-İstanbul yolu üzerinde bulunan müze açık hava müzesi şeklinde olup Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü'nün karşısındadır. Müzenin yönetimi 24 Eylül 2011 tarihinde yapılan protokolle Anadolu Üniversitesi'ne devredilmiştir. Müzenin açık alanında, çeşitli tip ve modellerde sivil ve savaş uçakları ayrıca bir adet polis helikopteri yer almakta, kapalı mekanında ise pilot giysileri, rozetler, maket uçaklar ve uçak motorları sergilenmektedir.

Satın alın[edit | edit source]

Eskişehir'de alışveriş yapmak için Espark, Kanatlı, Esnaf Sarayı, Özdilek başta olmak üzere alışveriş merkezleri bulunmaktadır.

Yemek ve kültürü[edit | edit source]

Eskişehir, çibörek ve met helvası ile meşhurdur.

Güvende kalın[edit | edit source]

Suç ve suçluluk[edit | edit source]

Eskişehir, Türkiye'nin en güvenli 1., dünyanın ise 10. şehri seçilmiştir.[2]

Sağlık[edit | edit source]

Eskişehir'de birçok hamam ve kaplıca bulunmaktadır.

Kaynakça[edit | edit source]