Wy/sh/Srem
Srem ili Srijem je istorijska regija koju dele Srbija i Hrvatska. Najveći deo regije nalazi se u sastavu Autonomne Pokrajine Vojvodine u Srbiji. Zapadni deo organizovan je kao najistočnija hrvatska županija - Vukovarsko-srijemska županija, a istočni deo Srema deo je Grada Beograda (opštine Novi Beograd, Zemun i Surčin). Srem je pretežno ravničarska panonska regija između velikih reka Dunava na severu i Save na jugu.
Na severu Srema nalazi se nisko gorje poznato kao Fruška gora čiji su šumoviti predeli danas zaštićeni kao nacionalni park. Uz prirodne lepote, taj predeo poznat je i po sakralnoj arhitekturi i baštini koja uključuje veći broj fruškogorskih pravoslavnih manastira zbog kojih je ova gora kolokvijalno poznata i kao Srpska sveta gora. U periodu Drugog svetskog rata Fruška gora bila je i važno partizansko ustaničko uporište.

Srem je pretežno ravničarski, delom močvarni region između velikih reka Dunava i Save. Druge važnije reke uključuju i Bosut, Vuku i Spačvu. Južni, posavski delovi Srema su često slabije naseljeni i močvarni i uključuju Spačvanski basen, Bosutsku šumu, močvarna područja uz ušće Drine u Savu i Obedsku baru.
- Spačvanska šuma
- Obedska bara
- Fruška gora
- Poljoprivredne površine
Administrativna organizacija
[edit | edit source]Administrativno se najveći deo Srema nalazi u okviru Vojvodine gde je organizovan kao Sremski okrug sa središtem u Sremskoj Mitrovici. Opštine u sastavu Sremskog okruga su uz Sremsku Mitrovicu i Inđija, Irig, Pećinci, Ruma, Stara Pazova i Šid. Severni deo vojvođanskog Srema (opštine Sremski Karlovci, Petrovaradin, Beočin kao i mali deo opštine Bačka Palanka južno od Dunava) deo su Južnobačkog okruga sa sedištem u Novom Sadu. Najistočniji deo Srema deo je Grada Beograda gde je organizovan kao opštine Novi Beograd, Zemun i Surčin. Zapadni deo Srema nalazi se u Republici Hrvatskoj. Županija se sastoji od administrativnog sedišta Vukovara, najvećeg grada Vinkovaca kao i gradova Županja, Ilok i Otok dok su optšine u zapadnom Sremu mnogo manje i ima ih ukupno 26.
- Vukovar
- Zemun
- Sremska Mitrovica
- Sremski Karlovci
- Petrovaradin
- Ilok
- Novi Beograd
- Spomenik Sloboda na Iriškom vencu

Na području beogradske sremske opštine Surčin nalazi se Međunarodni aerodrom Nikola Tesla, najveći aerodrom na području bivše Jugoslavije sa brojnim letovima u Evropi i šire.
Kopnenim putem u Srem se iz smera Beograda ili Zagreb najlakše dolazi autoputem koji spaja ova dva grada poznatim i po starom imenu Austoput bratstvo-jedinstvo. Sa severa se iz smera Budimpešte, Subotice i Novog Sada u Srem može doći autoputem A1 koji spaja Budimpeštu i Beograd. Iz Centralne Srbije se u Srem može doći autoputem A2 Miloš Veliki. Više cestovnih mostova povezuje Srem sa okolinom u Šapcu, Sremskoj Mitrovici, Sremskoj Rači, Brčkom, Orašju, Iloku, Novom Sadu, Zemunu i Beogradu.

Glavne železnice u Sremu su one koje povezuju Beograd sa Zagrebom i Beograd sa Novim Sadom i Budimpeštom. Od sporednih železničkih linija u Sremu se može putovati i na trasama od Rume do Šapca kao i na nekoliko linija iz Vinkovaca prema Osijeku na severu, Vukovaru na severoistoku, Županji na jugu i Otoku i Brčkom na jugoistoku. Deo lokalnih železnica je kroz godine zatvoren.
Rečni promet je razvijen u Sremu i uključuje turistički i teretni promet rekama Dunav i Sava. Rečna luka u Vukovaru najveća je rečna luka u Hrvatskoj naročito značajna za izvoz iz Bosne i Hercegovine. Rečne luke u Novom Sadu i Beogradu u neposrednoj su blizini Srema. Veći broj turističkih brodskih pristaništa omogućuje turističkim kruzerima na Dunavu pristajanje u Sremu.
Srem se nalazi i na evropskoj podunavskoj biciklističkoj ruti, a pretežito ravničarski i gorski kraj privlači značajan broj biciklista koji na ovaj način na dužim putovanjima otkrivaju regiju.
Srem se nalazi u neposrednoj blizini nekoliko velikih gradova i atraktivnih turističkih lokacija. Odmah na rubu Srema nalaze se gradovi Beograd, Novi Sad, Šabac, Brčko, Bačka Palanka i Obrenovac. Od bližih destinacija putnici putovanje mogu da nastave prema Osijeku, Đakovu, Bijeljini, Pančevu do tek nešto daljih gradova kao što su Tuzla, Sombor, Zrenjanin, Slavonski Brod, Požega, Loznica ili Valjevo.