Wt/sco/féin

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | scoWt > sco > féin
Jump to: navigation, search

Erse[edit]

Etymology 1[edit]

Frae Old Irish fein, from Proto-Indo-European *swey-no-, suffixed form o ruit *swé, pronoon o the third person an reflexive (referrin back tae the subject o a sentence), an aa uised in forms denotin the speaker’s social group, “(we oor-)sels”.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /heːnʲ/, /fʲeːnʲ/

Adjective[edit]

féin

  1. sel
    féinmyself
    (baith emphatic an reflexive)
    sinn féinoorsels; we oorsels
  2. awn
    mo theach féinmy awn hoose
Derived terms[edit]
See also[edit]

Adverb[edit]

féin

  1. even, anerly
    má tá féineven if it is

Etymology 2[edit]

Noon[edit]

féin

  1. inflection of féan:
    1. vocative and genitive singular
    2. nominative and dative plural

Mutation[edit]

Erse mutation
Radical Lenition Eclipsis
féin fhéin bhféin
Note: Some o thir forms mey be hypothetical. Nae ivery
possible mutatit form o ivery wird actually occurs.