Wt/lmo/vorè/conjugazzion

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | lmo‎ | vorèWt > lmo > vorè > conjugazzion
Lombard Questa pagina del Wikizzionari chì l'è scrivuda in lombard, con la Noeuva Ortografia Lombarda

Flag of Milan.svg Lombard

conjugazzion - temp sempliz

In questa pagina chì inn mostrad domà i temp sempliz de la conjugazzion.
I temp compost vegnen fad su cont el meter denanz del participi passad del verb el so verb ausiliari al temp sempliz.
Per quell verb chì, el verb ausiliari per fà su i temp compost l'è: vesser

Moeud Infinid

vorè [1]

Dialet

  1. MI- IPA: /vu'rɛ/

Moeud Participi

Temp present Temp passad
vorent [1] vorud[2]

vorsud[3]

Dialet

  1. MI-
  2. (ir.) MI- IPA: /vo'ry:/
  3. (ir.) MI- IPA: /vor'sy:/

Moeud gerundi

Temp present
vorend(o)[1]

Dialet

  1. MI- IPA: /vu'rendo/

Moeud indicativ

Temp present Temp imperfet Temp futur
1^sing voeuri [1] vorevi [2] voraroo [3]
2^sing voeuret [4] vorevet [5] vorareet [6]
3^sing voeura [7] voreva [8] vorarà [9]
1^plu voeurom [10] vorevom[11] vorarèm [12]
2^plu vorii [13] vorevov[14] vorarii[15]
3^plu voeuren [16] voreven [17] vorarann [18]

Dialet

  1. (ir.) MI- IPA: /'vø:ri/
  2. MI- IPA: /vu'revi/
  3. MI- IPA: /vura'ru:/
  4. (ir.) MI- IPA: /'vøret/
  5. MI- IPA: /vu'revet/
  6. MI- IPA: /vura're:t/
  7. (ir.) MI- IPA: /'vø:ra/
  8. MI- IPA: /vu'reva/
  9. MI- IPA: /vura'ra/
  10. (ir.) MI- IPA: /'vørum/
  11. MI- IPA: /vu'revum/
  12. MI- IPA: /vura'rɛm/
  13. MI- IPA: /vu'ri:/
  14. MI- IPA: /vu'revuf/
  15. MI- IPA: /vura'ri:/
  16. (ir.) MI- IPA: /'vø:ren/
  17. MI- IPA: /vu'reven/
  18. MI- IPA: /vura'rã:/

Moeud Consgiuntiv

Temp present Temp imperfet
1^sing voeura [1] voressi [2]
2^sing voeuret [3] voresset [4]
3^sing voeura [5] voress [6]
1^plu voeurom [7] voressom [8]
2^plu vorii [9] voressov [10]
3^plu voeuren [11] vorissen [12]

Dialet

  1. (ir.) MI- IPA: /'vø:ra/
  2. MI- IPA: /vu'rɛssi/
  3. (ir.) MI- IPA: /'vøret/
  4. MI- IPA: /vu'rɛsset/
  5. (ir.) MI- IPA: /'vø:ra/
  6. MI- IPA: /vu'rɛs/
  7. (ir.) MI- IPA: /'vø:rum/
  8. MI- IPA: /vu'rɛssum/
  9. MI- IPA: /vu'ri:/
  10. MI- IPA: /vu'ressuf/
  11. (ir.) MI- /'vø:ren/
  12. MI- /vu'rɛssen/

Moeud Condizzional

Temp present
1^sing voraria [1]
2^sing vorariet [2]
3^sing voraria [3]
1^plu vorariom [4]
2^plu vorarii [5]
3^plu vorarien [6]

Dialet

  1. MI- IPA: /vura'ria/
  2. MI- IPA: /vura'ri.et/
  3. MI- IPA: /vura'ria/
  4. MI- IPA: /vura'rium/
  5. MI- IPA: /vura'ri:/
  6. MI- IPA: /vura'rien/

Moeud Imperativ

Temp present
1^sing -
2^sing voeur [1]
3^sing voeura [2]
1^plu vorèm [3]
2^plu vorì [4]
3^plu voeuren [5]

Dialet

  1. (ir.) MI- IPA: /'vør/...
  2. (ir.) MI- IPA: /'vø:ra/...
  3. MI- IPA: /vu'rɛm/...
  4. MI- IPA: /vu'ri/...
  5. (ir.) MI- IPA: /'vøren/...

Nuvola apps bookcase.pngRiferiment

(ir.) = iregolar