Wt/lmo/tegnì/conjugazzion

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | lmo‎ | tegnìWt > lmo > tegnì > conjugazzion
Lombard Questa pagina del Wikizzionari chì l'è scrivuda in lombard, con la Noeuva Ortografia Lombarda

Flag of Milan.svg Lombard

conjugazzion - temp sempliz

In questa pagina chì inn mostrad domà i temp sempliz de la conjugazzion.
I temp compost vegnen fad su cont el meter denanz del participi passad del verb el so verb ausiliari al temp sempliz.
Per quell verb chì, el verb ausiliari per fà su i temp compost l'è: havè

Moeud Infinid

tegnì [1]

Dialet

  1. MI- IPA: /te'ɲi/

Moeud Participi

Temp present Temp passad
tegnent [1] tegnud[2]

Dialet

  1. MI-
  2. MI- IPA: /te'ɲy:/

Moeud gerundi

Temp present
tegnend(o)[1]

Dialet

  1. MI- IPA: /te'gnendo/

Moeud indicativ

Temp present Temp imperfet Temp futur
1^sing tegni [1] tegnevi [2] tegnaroo [3]
2^sing tegnet [4] tegnevet [5] tegnareet [6]
3^sing tegn [7]

ten [8]

tegnevi [9] tegnarà [10]
1^plu tegnom [11] tegnevom[12] tegnarèm [13]
2^plu tegnii [14] tegnevov[15] tegnarii[16]
3^plu tegnen [17] tegneven [18] tegnarann [19]

Dialet

  1. MI- IPA: /'teɲi/
  2. (ir.) MI- IPA: /te'ɲevi/
  3. MI- IPA: /teɲa'ru:/
  4. MI- IPA: /'teɲet/
  5. (ir.) MI- IPA: /te'ɲevet/
  6. MI- IPA: /teɲa're:t/
  7. MI- IPA: /'tɛɲ/
  8. (ir.) MI- IPA: /'ten/
  9. (ir.) MI- IPA: /te'ɲevi/
  10. MI- IPA: /teɲa'ra/
  11. MI- IPA: /'teɲum/
  12. (ir.) MI- IPA: /te'ɲevum/
  13. MI- IPA: /teɲa'rɛm/
  14. MI- IPA: /te'ɲi:/
  15. (ir.) MI- IPA: /te'ɲevuf/
  16. MI- IPA: /teɲa'ri:/
  17. (ir.) MI- IPA: /'teɲen/
  18. (ir.) MI- IPA: /te'ɲeven/
  19. MI- IPA: /teɲa'rã:/

Moeud Consgiuntiv

Temp present Temp imperfet
1^sing tegna [1] tegnessi [2]
2^sing tegnet [3] tegnesset [4]
3^sing tegna [5] tegness [6]
1^plu tegnom [7] tegnessom [8]
2^plu tegnii [9]

tegnov [10]

tegnessov [11]
3^plu tegnen [12] tegnessen [13]

Dialet

  1. (MI- IPA: /'teɲa/
  2. (ir.) MI- IPA: /te'gnɛssi/
  3. MI- IPA: /'tegnet/
  4. (ir.) MI- IPA: /te'ɲɛsset/
  5. MI- IPA: /'teɲa/
  6. (ir.) MI- IPA: /te'ɲɛs/
  7. MI- IPA: /'teɲum/
  8. (ir.) MI- IPA: /te'ɲɛssum/
  9. MI- IPA: /te'ɲi:/
  10. MI- IPA: /te'ɲuf/
  11. (ir.) MI- IPA: /te'ɲɛssuf/
  12. MI- /'teɲen/
  13. (ir.) MI- /te'ɲɛssen/

Moeud Condizzional

Temp present
1^sing tegnaria [1]tegnariss(i) [2]
2^sing tegnariet [3] tegnarisset [4]
3^sing tegnaria [5] tegnariss [6]
1^plu tegnariom [7] tegnarissom [8]
2^plu tegnarii [9] tegnarissov [10]
3^plu tegnarien [11] tegnarissen [12]

Dialet

  1. MI- IPA: /teɲa'ria/
  2. MI- IPA: /teɲa'ris/
  3. MI- IPA: /teɲa'ri.et/
  4. MI- IPA: /teɲa'risset/
  5. MI- IPA: /teɲa'ria/
  6. MI- IPA: /teɲa'ris/
  7. MI- IPA: /teɲa'rium/
  8. MI- IPA: /teɲa'rissum/
  9. MI- IPA: /teɲa'ri:/
  10. MI- IPA: /teɲa'rissuv/
  11. MI- IPA: /teɲa'rien/
  12. MI- IPA: /teɲa'rissen/

Moeud Imperativ

Temp present
1^sing -
2^sing ten [1]
3^sing tegna [2]
1^plu tegnèm [3]
2^plu tegnì [4]
3^plu tegnen [5]

Dialet

  1. (ir.) MI- IPA: /'ten/...
  2. MI- IPA: /'teɲa/...
  3. MI- IPA: /te'ɲɛm/...
  4. MI- IPA: /te'ɲi/...
  5. MI- IPA: /'teɲen/...

Nuvola apps bookcase.pngRiferiment

(ir.) = iregolar