Wt/lmo/stà/conjugazzion

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | lmo‎ | stàWt > lmo > stà > conjugazzion
Lombard Questa pagina del Wikizzionari chì l'è scrivuda in lombard, con la Noeuva Ortografia Lombarda

Flag of Milan.svg Lombard

conjugazzion - temp sempliz

In questa pagina chì inn mostrad domà i temp sempliz de la conjugazzion.
I temp compost vegnen fad su cont el meter denanz del participi passad del verb el so verb ausiliari al temp sempliz.
Per quell verb chì, el verb ausiliari per fà su i temp compost l'è: "vesser"

Moeud Infinid

Dialet


Moeud Participi

Temp present Temp passad
- stad [1]

Dialet

  1. MI- IPA: /stɒ:/IPA: /sta:/; NO- IPA: /'stai/

Moeud gerundi

Temp present
stando

Dialet


Moeud indicativ

Temp present Temp imperfet Temp futur
1^sing stoo [1] stavi [2] staroo [3]
2^sing stee(t) [4] stavet [5] staree(t) [6]
3^sing sta [7] stava [8] starà [9]
1^plu stèm [10] stavom [11] starèm [12]
2^plu stii [13] stavov [14] starii [15]
3^plu stan [16] staven [17] starann [18]

Dialet

  1. (ir.) MI- IPA: /stu:/
  2. MI- IPA: /'stavi/
  3. MI- IPA: /'staru:/; Lagh- IPA: /'staro:/
  4. MI- IPA: /ste:/, /'ste:t
  5. MI- IPA: /'stavet/
  6. MI- IPA: /sta're:/, /sta're:t/
  7. MI- IPA: /sta/
  8. MI- IPA: /'stava/
  9. MI- IPA: /sta'ra/
  10. (ir.) MI- IPA: /'stɛm/
  11. MI- IPA: /sta'vum/
  12. MI- IPA: /sta'rɛm/
  13. MI- IPA: /'sti:/
  14. MI- IPA: /sta'vuf/
  15. MI- IPA: /sta'ri:/
  16. (ir.) MI- IPA: /'stan/
  17. MI- IPA: /'staven/
  18. MI- IPA: /sta'rã:/

Moeud Consgiuntiv

Temp present Temp imperfet
1^sing staga [1] dassi [2]
2^sing staghet [3] dasset [4]
3^sing staga [5] stass [6]
1^plu stagom [7] stassom [8]
2^plu stagov [9] stassov [10]
3^plu staghen [11] stassen [12]

Dialet

  1. (ir.) MI- IPA: /'staga/
  2. MI- IPA: /'stassi/
  3. (ir.) MI- IPA: /'staget/
  4. MI- IPA: /'dasset/
  5. (ir.) MI- IPA: /'staga/
  6. MI- IPA: /'stas/
  7. (ir.) MI- IPA: /'stagum/
  8. MI- IPA: /'stassum/
  9. (ir.) MI- IPA: /'staguf/
  10. MI- IPA: /'stassuf/
  11. (ir.) MI- IPA: /'stagen/
  12. MI- IPA: /'stassen/

Moeud Condizzional

Temp present
1^sing staria [1] stariss [2]
2^sing stariet [3] starisset [4]
3^sing staria [5] stariss [6]
1^plu stariom [7] starissom [8]
2^plu stariov [9] starissov [10]
3^plu starien [11] starissen [12]

Dialet

  1. MI- IPA: /sta'ria/
  2. De scriver

    IPA: /da'ris/

  3. MI- IPA: /sta'riet/
  4. De scriver

    IPA: /sta'risset/

  5. MI- IPA: /sta'ria/
  6. De scriver

    IPA: /sta'ris/

  7. MI- IPA: /stra'rium/
  8. De scriver

    IPA: /da'rissum/

  9. MI- IPA: /da'riuv/
  10. De scriver

    IPA: /sta'rissof/

  11. MI- IPA: /sta'rien/
  12. De scriver

    IPA: /sta'rissen/

Moeud Imperativ

Temp present
1^sing -
2^sing stà [1]
3^sing staga [2]
1^plu stèm [3]
2^plu sté [4]
3^plu staghen [5]

Dialet

  1. MI- IPA: /sta/
  2. (ir.) MI- IPA: /'staga/
  3. MI- IPA: /stɛm/
  4. MI- IPA: /ste/
  5. (ir.) MI- IPA: /'stagen/

Nuvola apps bookcase.pngRiferiment

(ir.) = iregolar