Wt/lmo/fà/conjugazzion

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | lmo‎ | Wt > lmo > > conjugazzion
Lombard Questa pagina del Wikizzionari chì l'è scrivuda in lombard, con la Noeuva Ortografia Lombarda

Flag of Milan.svg Lombard

conjugazzion - temp sempliz

In questa pagina chì inn mostrad domà i temp sempliz de la conjugazzion.
I temp compost vegnen fad su cont el meter denanz del participi passad del verb el so verb ausiliari al temp sempliz.
Per quell verb chì, el verb ausiliari per fà su i temp compost l'è: "havè"

Moeud Infinid

trà

Dialet


Moeud Participi

Temp present Temp passad
- fad [1]

Dialet

  1. MI- IPA: /fɒ:/IPA: /fa:/NO- IPA: /'fai/

Moeud gerundi

Temp present
fasend(o) [1]

Dialet

  1. MI- IPA: /fa'sendo/

Moeud indicativ

Temp present Temp imperfet Temp futur
1^sing foo [1] fasevi [2]

favi [3]

faroo [4]
2^sing fee(t) [5] fasevet [6]

favet [7]

faree(t) [8]
3^sing fa [9] faseva [10]

fava [11]

farà [12]
1^plu fèm [13] fasevom [14]

favom [15]

farèm [16]
2^plu fii [17]

fasii [18]

fasevov [19]

favov [20]

farii [21]
3^plu fan [22] faseven [23]

faven [24]

farann [25]

Dialet

  1. (ir.) MI- IPA: /fu:/
  2. (ir.) MI- IPA: /fa'zevi/
  3. MI- IPA: /'favi/
  4. MI- IPA: /fa'ru:/Lagh- IPA: /fa'ro:/
  5. MI- IPA: /fe:/, /'fe:t
  6. (ir.) MI- IPA: /'fazevet/
  7. MI- IPA: /'favet/
  8. MI- IPA: /fa're:/, /fa're:t/
  9. MI- IPA: /fa/
  10. (ir.) MI- IPA: /fa'zeva/
  11. MI- IPA: /'fava/
  12. MI- IPA: /fa'ra/
  13. (ir.) MI- IPA: /'fɛm/
  14. (ir.) MI- IPA: /fa'sevum/
  15. MI- IPA: /fa'vum/
  16. MI- IPA: /fa'rɛm/
  17. MI- IPA: /'fi:/
  18. (ir.) MI- IPA: /fa'zi:/
  19. (ir.) MI- IPA: /fa'zevuf/
  20. MI- IPA: /fa'vuf/
  21. MI- IPA: /fa'ri:/
  22. (ir.) MI- IPA: /'tran/
  23. (ir.) MI- IPA: /fa'zeven/
  24. MI- IPA: /fa'ven/
  25. MI- IPA: /fa'rã:/

Moeud Consgiuntiv

Temp present Temp imperfet
1^sing faga [1] fasessi [2]
2^sing faghet [3] fasesset [4]
3^sing traga [5] fasess [6]
1^plu fagom [7] fasessom [8]
2^plu fagov [9] fasessov [10]
3^plu faghen [11] fasessen [12]

Dialet

  1. (ir.) MI- IPA: /'faga/
  2. (ir.) MI- IPA: /fa'zɛssi/
  3. (ir.) MI- IPA: /'faget/
  4. (ir.) MI- IPA: /fa'zɛsset/
  5. (ir.) MI- IPA: /'traga/
  6. MI- IPA: /fa'zɛss/
  7. (ir.) MI- IPA: /'tragum/
  8. (ir.) MI- IPA: /fa'zɛssum/
  9. (ir.) MI- IPA: /'faguf/
  10. MI- IPA: /fa'zɛssof/
  11. (ir.) MI- IPA: /'fagen/
  12. MI- IPA: /fa'zɛssen/

Moeud Condizzional

Temp present
1^sing faria [1] fariss [2]
2^sing fariet [3] farisset [4]
3^sing faria [5] fariss [6]
1^plu fariom [7] trarissom [8]
2^plu fariov [9] farissov [10]
3^plu farien [11] farissen [12]

Dialet

  1. MI- IPA: /fa'ria/
  2. De scriver

    IPA: /fa'ris/

  3. MI- IPA: /fa'riet/
  4. De scriver

    IPA: /fa'risset/

  5. MI- IPA: /fa'ria/
  6. De scriver

    IPA: /tra'ris/

  7. MI- IPA: /fa'rium/
  8. De scriver

    IPA: /fa'rissum/

  9. MI- IPA: /fa'riuv/
  10. De scriver

    IPA: /fa'rissof/

  11. MI- IPA: /fa'rien/
  12. De scriver

    IPA: /fa'rissen/

Moeud Imperativ

Temp present
1^sing -
2^sing [1]
3^sing faga [2]
1^plu fèm [3]

fasèm [4]

2^plu fasii [5]

fii [6]

3^plu faghen [7]

Dialet

  1. MI- IPA: /tra/
  2. (ir.) MI- IPA: /'traga/
  3. MI- IPA: /fɛm/
  4. (ir.) MI- IPA: /fa'zɛm/
  5. (ir.) MI- IPA: /fa'zi:/
  6. (ir.) MI- IPA: /fa'zi:/
  7. (ir.) MI- IPA: /'fagen/

Nuvola apps bookcase.pngRiferiment

  • Circolo Filologico Milanese (2018). Dizionario Milanese. Antonio Vallardi, pag. XXVII. ISBN 978-88-6987-846-6.

(ir.) = iregolar