Wt/lmo/dì/conjugazzion

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | lmo‎ | Wt > lmo > > conjugazzion
Lombard Questa pagina del Wikizzionari chì l'è scrivuda in lombard, con la Noeuva Ortografia Lombarda

Flag of Milan.svg Lombard

conjugazzion - temp sempliz

In questa pagina chì inn mostrad domà i temp sempliz de la conjugazzion.
I temp compost vegnen fad su cont el meter denanz del participi passad del verb el so verb ausiliari al temp sempliz.
Per quell verb chì, el verb ausiliari per fà su i temp compost l'è: "havè"

Moeud Infinid

Dialet


Moeud Participi

Temp present Temp passad
- did [1]

Dialet

  1. MI- IPA: /dit/

Moeud gerundi

Temp present
disend(o) [1]

Dialet

  1. (ir.) MI- IPA: /di'zendo/

Moeud indicativ

Temp present Temp imperfet Temp futur
1^sing disi [1] disevi [2] disaroo [3]
2^sing diset [4] disevet [5] disaree(t) [6]
3^sing dis [7] diseva [8] disarà [9]
1^plu disèm [10] disevom [11] dizarèm [12]
2^plu disii [13] disevov [14] disarii [15]
3^plu disen [16] diseven [17] disarann [18]

Dialet

  1. (ir.) MI- IPA: /'dizi/
  2. (ir.) MI- IPA: /di'zevi/
  3. (ir.) MI- IPA: /diza'ru:/
  4. (ir.) MI- IPA: /'dizet
  5. (ir.) MI- IPA: /'dizevet/
  6. (ir.) MI- IPA: /diza're:/, /diza're:t/
  7. (ir ) MI- IPA: /diz/
  8. (ir.) MI- IPA: /di'zeva/
  9. (ir.) MI- IPA: /disa'ra/
  10. (ir.) MI- IPA: /di'zɛm/
  11. (ir.) MI- IPA: /di'zevum/
  12. (ir.) MI- IPA: /diza'rɛm/
  13. (ir.) MI- IPA: /di'zi:/
  14. (ir.) MI- IPA: /di'zevuf/
  15. (ir.) MI- IPA: /di'zari:/
  16. (ir.) MI- IPA: /'dizen/
  17. (ir.) MI- IPA: /di'zeven/
  18. (ir.) MI- IPA: /di'zarã:/

Moeud Consgiuntiv

Temp present Temp imperfet
1^sing disa [1] dizessi [2]
2^sing dise [3] dizesset [4]
3^sing diza [5] disess [6]
1^plu disom [7] disessom [8]
2^plu disii [9] disessov [10]
3^plu disen [11] disessen [12]

Dialet

  1. (ir.) MI- IPA: /'diza/
  2. (ir.) MI- IPA: /di'zɛssi/
  3. (ir.) MI- IPA: /'dizet/
  4. (ir.) MI- IPA: /di'zɛsset/
  5. (ir.) MI- IPA: /'diza/
  6. (ir.) MI- IPA: /di'zɛss/
  7. (ir.) MI- IPA: /'dizum/
  8. (ir.) MI- IPA: /di'zɛssum/
  9. (ir.) MI- IPA: /di'si:/
  10. (ir.) MI- IPA: /di'zɛssuf/
  11. (ir.) MI- IPA: /'dizen/
  12. (ir.) MI- IPA: /di'zɛssen/

Moeud Condizzional

Temp present
1^sing disaria [1]

disariss[2]

2^sing disariet [3]

disarisset [4]

3^sing disaria [5]

disariss [6]

1^plu disariom [7]

disarissom [8]

2^plu disariov [9]

disarissov [10]

3^plu disarien [11]

disarissen [12]

Dialet

  1. (ir.) MI- IPA: /diza'ria/
  2. De scriver

    IPA: /diza'ris/

  3. (ir.) MI- IPA: /diza'riet/
  4. (ir.) De scriver

    IPA: /diza'risset/

  5. (ir.) MI- IPA: /diza’ria/
  6. (ir.) De scriver

    IPA: /diza'ris/

  7. (ir.) MI- IPA: /diza'rium/
  8. (ir.) De scriver

    IPA: /diza'rissum/

  9. (ir.) MI- IPA: /diza'riuv/
  10. (ir.) De scriver

    IPA: /diza'rissof/

  11. (ir.) MI- IPA: /diza'rien/
  12. (ir.) De scriver

    IPA: /diza'rissen/

Moeud Imperativ

Temp present
1^sing -
2^sing [1]
3^sing disa [2]
1^plu disèm [3]
2^plu disì [4]
3^plu dizen [5]

Dialet

  1. MI- IPA: /dì/
  2. (ir.) MI- IPA: /'diza/
  3. (ir.) MI- IPA: /di'zɛm/
  4. (ir.) MI- IPA: /di'zi/
  5. (ir.) MI- IPA: /'dizen/

Nuvola apps bookcase.pngRiferiment

  • a gh'inn nò i riferiment; se te voeuret, tàcheghij


(ir.) = iregolar