Wt/lmo/dà/conjugazzion

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | lmo‎ | Wt > lmo > > conjugazzion
Lombard Questa pagina del Wikizzionari chì l'è scrivuda in lombard, con la Noeuva Ortografia Lombarda

Flag of Milan.svg Lombard

conjugazzion - temp sempliz

In questa pagina chì inn mostrad domà i temp sempliz de la conjugazzion.
I temp compost vegnen fad su cont el meter denanz del participi passad del verb el so verb ausiliari al temp sempliz.
Per quell verb chì, el verb ausiliari per fà su i temp compost l'è: havè'

Moeud Infinid

Dialet


Moeud Participi

Temp present Temp passad
- fad [1]

Dialet

  1. MI- IPA: /dɒ:/IPA: /da:/; NO- IPA: /'dai/

Moeud gerundi

Temp present
dando

Dialet


Moeud indicativ

Temp present Temp imperfet Temp futur
1^sing doo [1] davi [2] daroo [3]
2^sing dee(t) [4] davet [5] daree(t) [6]
3^sing da [7] dava [8] darà [9]
1^plu dèm [10] davom [11] darèm [12]
2^plu dii [13] davov [14] darii [15]
3^plu dan [16] daven [17] darann [18]

Dialet

  1. (ir.) MI- IPA: /du:/
  2. MI- IPA: /'davi/
  3. MI- IPA: /'daru:/; Lagh- IPA: /'daro:/
  4. MI- IPA: /de:/, /'de:t
  5. MI- IPA: /'davet/
  6. MI- IPA: /da're:/, /da're:t/
  7. MI- IPA: /da/
  8. MI- IPA: /'dava/
  9. MI- IPA: /da'ra/
  10. (ir.) MI- IPA: /'dɛm/
  11. MI- IPA: /da'vum/
  12. MI- IPA: /da'rɛm/
  13. MI- IPA: /'di:/
  14. MI- IPA: /da'vuf/
  15. MI- IPA: /da'ri:/
  16. (ir.) MI- IPA: /'dan/
  17. MI- IPA: /'daven/
  18. MI- IPA: /da'rã:/

Moeud Consgiuntiv

Temp present Temp imperfet
1^sing daga [1] dassi [2]
2^sing daghet [3] dasset [4]
3^sing daga [5] dass [6]
1^plu dagom [7] dassom [8]
2^plu dagov [9] dassov [10]
3^plu daghen [11] dassen [12]

Dialet

  1. (ir.) MI- IPA: /'daga/
  2. MI- IPA: /'dassi/
  3. (ir.) MI- IPA: /'daget/
  4. MI- IPA: /'dasset/
  5. (ir.) MI- IPA: /'daga/
  6. MI- IPA: /'das/
  7. (ir.) MI- IPA: /'dagum/
  8. MI- IPA: /'dassum/
  9. (ir.) MI- IPA: /'daguf/
  10. MI- IPA: /'dassuf/
  11. (ir.) MI- IPA: /'dagen/
  12. MI- IPA: /'dassen/

Moeud Condizzional

Temp present
1^sing daria [1] dariss [2]
2^sing dariet [3] darisset [4]
3^sing daria [5] dariss [6]
1^plu dariom [7] darissom [8]
2^plu dariov [9] darissov [10]
3^plu darien [11] darissen [12]

Dialet

  1. MI- IPA: /da'ria/
  2. De scriver

    IPA: /da'ris/

  3. MI- IPA: /da'riet/
  4. De scriver

    IPA: /da'risset/

  5. MI- IPA: /da'ria/
  6. De scriver

    IPA: /da'ris/

  7. MI- IPA: /tra'rium/
  8. De scriver

    IPA: /da'rissum/

  9. MI- IPA: /da'riuv/
  10. De scriver

    IPA: /da'rissof/

  11. MI- IPA: /da'rien/
  12. De scriver

    IPA: /da'rissen/

Moeud Imperativ

Temp present
1^sing -
2^sing [1]
3^sing daga [2]
1^plu dèm [3]
2^plu [4]
3^plu daghen [5]

Dialet

  1. MI- IPA: /da/
  2. (ir.) MI- IPA: /'daga/
  3. MI- IPA: /dɛm/
  4. MI- IPA: /de/
  5. (ir.) MI- IPA: /'dagen/

Nuvola apps bookcase.pngRiferiment

(ir.) = iregolar