Wt/lmo/Appendix:Pronom complement e particole pronominai in lombard

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | lmoWt > lmo > Appendix:Pronom complement e particole pronominai in lombard
Lombard Questa pagina del Wikizzionari chì l'è scrivuda in lombard, con la Noeuva Ortografia Lombarda
Te podet trovà 'sti contegnud chì anca in → Italian

Pronom complement[edit | edit source]

Quand che vegnen doprad come complement (cont i relative preposizzion - foeura che 'l complement oget - dopo del predicad) inn uguai di pronom personai soget. A se preferiss de solet però drovà inscambi i particole prononomai prima del predicad o i sufiss taccad adree al verb a segonda di moeud e di temp verbai.

Particole pronominai (e particola averbial "ghe")[edit | edit source]

A inn minga di sufiss e vegnen metude inanz del predicad, quand che ghe n'è pussee de vun tip se va adree a l'orden de la tabella chì de sota.
Atenzion: se poden drovà per i verb ai moeud indicativ, consgiuntiv o condizzional, in di olter cas se droven inscambi i sufiss (varda el paragraf adree).

Atenzion: l'è no una particola
pronominala ma averbiala come:

Complement de stad in loeugh
Complement de moto a loeugh
Complement de moto per loeugh
opur, e l'è pronominal come:
Complement de argoment 1
Complement de termen
Complement de vantagg
Complement oget Complement d'argoment 2
Complement de moto de loeugh 3 atenzion
Complement de specificazzion
Complement partitiv
1^sing. ghe[1]ga[2]agh/gh'[3] me[4]ma[5] me[4]ma[5] ne
2^sing. ghe[1]ga[2]agh/gh'[3] te[6]ta[7]at/t'[8] te[6]ta[7][8] ne
3^sing. "m" ghe[1]ga[2]agh/gh'[3] ghe[1]ga[2]agh/gh'[3] el[9]al[10] ne
3^sing. "f" ghe[1]ga[2]agh/gh'[3] ghe[1]ga[2]agh/gh'[3] la ne
1^pl. ghe[1]ga[2]agh/gh'[3] ne[11] ne[12] ne
2^pl. ghe[1]ga[2]agh/gh'[3] ve[13]av/v'[14] ve[13]av/v'[14] ne
3^pl. "m" ghe[1]ga[2]agh/gh'[3] ghe[1]ga[2]agh/gh'[3] je[15]

ja / ia[16]
ai[17]

ne
3^pl. "f" ghe[1]ga[2]agh/gh[3] ghe[1]ga[2]agh/gh[3] je[18]

ja / ia[19]
ai[20]

ne
Reflessiv - se se -

Dialet[edit | edit source]

  1. 1.00 1.01 1.02 1.03 1.04 1.05 1.06 1.07 1.08 1.09 1.10 1.11 MI-
  2. 2.00 2.01 2.02 2.03 2.04 2.05 2.06 2.07 2.08 2.09 2.10 2.11 VA-
  3. 3.00 3.01 3.02 3.03 3.04 3.05 3.06 3.07 3.08 3.09 3.10 3.11 "agh" prima de consonant, "gh' " prima de vocal in PV-
  4. 4.0 4.1 MI-
  5. 5.0 5.1 VA-
  6. 6.0 6.1 MI-
  7. 7.0 7.1 VA-
  8. 8.0 8.1 "at"prima de consonant, "t' " prima de vocal in PV-
  9. MI-
  10. VA-
  11. MI-
  12. MI-
  13. 13.0 13.1 MI-
  14. 14.0 14.1 "av"prima de consonant, "v' " prima de vocal in PV-
  15. MI- quand che se drova a se dev drovà no el pronom del universal a
  16. Lagh- MI- (arch.) quand che se drova a se dev drovà no el pronom del universal a
  17. quand che se drova a se dev drovà no el pronom del universal a
  18. MI- quand che se drova se dev drova no el pronom del universal a
  19. Lagh- MI- (arch.) quand che se drova a se dev drovà no el pronom del universal a
  20. quand che se drova se dev drova no el pronom del universal a

Pussee:
en = a (pronom personal soget debol universal) + ne e quand che 'l pronom universal l'è facoltativ se drova en o ne a segonda de la fonetega
em (arch.)= a (pronom personal soget debol universal) + me
1 complement de argoment che in forma estesa el sariss introducid de la preposizzion "sora" o "in su" (o su, soeu...)
2 complement de argoment che in forma estesa el sariss introducid de la preposizzion "de" (in dialet milanes o da a segonda di dialet...)

3 complement de moto de leough che in forma estesa el sariss introducid de la preposizzion "de" (o da a segonda di dialet...).

Atenzion: El so usagg come complement de moto de loeugh a l'è minga permetuda in tucc i dialet: per esempi l'è permetuda in dialet laghee ma l'è minga permetuda in dialet milanes.

In di dialet indove la se po minga drovà come complement de moto de loeugh a se drova la forma estesa come complement "via / via de lì / via de là"

Esempi:

El ne va (dialet laghee)

El va via de là (dialet milanes)

Dessorapu:
A gh'è anca la particola pronominala passivanta/impersonala "se" (o sa a segonda del dialet) che la serviss de fà su i forme impersonai o passive impersonal.
►varda►►Wt/lmo/Appendix:Forma passiva in lombard
►varda►►Wt/lmo/Appendix:Forma impersonal in lombard

Lombard oriental[edit | edit source]

Atenzion: l'è no una particola
pronominala ma averbiala come:

Complement de stad in loeugh
Complement de moto a loeugh
Complement de moto per loeugh
opur, e l'è pronominal come:
Complement de argoment 1
Complement de termen
Complement de vantagg
Complement oget Complement d'argoment 2
Complement de moto de loeugh 3 atenzion
Complement de specificazzion
Complement partitiv
1^sing. ghe[1] me[2] me[2] ne
2^sing. ghe[1] te[3] te[3] ne
3^sing. "m" ghe[1] ghe[1] la[4] ne
3^sing. "f" ghe[1] ghe[1] la ne
1^pl. ghe[1] me[5] me[6] ne
2^pl. ghe[1] ve[7] ve[7] ne
3^pl. "m" ghe[1] ghe[1] ja / ia[8]
ne
3^pl. "f" ghe[1] ghe[1] ja / ia[9]
ne
Reflessiv - se se -

1 complement de argoment che in forma estesa el sariss introducid de la preposizzion "sora" o "in su" (o su, soeu...)
2 complement de argoment che in forma estesa el sariss introducid de la preposizzion "de" ( o da a segonda di dialet...)

3 complement de moto de leough che in forma estesa el sariss introducid de la preposizzion "de" (o da a segonda di dialet...). Dessorapu:
A gh'è anca la particola pronominala passivanta/impersonala "se" (o sa a segonda del dialet) che la serviss de fà su i forme impersonai o passive impersonal.
►varda►►Wt/lmo/Appendix:Forma passiva in lombard
►varda►►Wt/lmo/Appendix:Forma impersonal in lombard

Dialet[edit | edit source]

  1. 1.00 1.01 1.02 1.03 1.04 1.05 1.06 1.07 1.08 1.09 1.10 1.11 BG+
  2. 2.0 2.1 BG+
  3. 3.0 3.1 BG+
  4. BG+
  5. BG+
  6. BG+
  7. 7.0 7.1 BG+
  8. BG+
  9. BG+

Nuvola apps bookcase.pngRiferiment[edit source]

  • Claudio Beretta, A lezione di grammatica milanese, Circolo Filologico Milanese, pag.78-79 MI-


Particole pronominai come sufiss[edit | edit source]

Lombard ocidental[edit | edit source]

Atenzion: se poden drovà per i verb ai moeud infinid, gerundi, imperativ de 1^ e 2^ persona

Atenzion: l'è no una particola
pronominala ma averbiala come:

Complement de stat in loeugh
Complement de moto a loeugh
Complement de moto per loeugh
opur, e l'è pronominal come:
Complement de argoment 1
Complement de termen
Complement de vantagg
Complement oget Complement d'argoment
Complement de moto de loeugh
Complement de specificazzion
Complement partitiv
1^sing. -gh -m -m -nn
2^sing. -gh -t -t -nn
3^sing. "m" -gh -gh -ll -nn
3^sing. "f" -gh -gh -la -nn
1^pl. -gh -n -n -nn
2^pl. -gh -v[1] -v[1] -nn
3^pl. "m" -gh -gh -i
-j
-nn
3^pl. "f" -gh -gh -i
-j
-nn
Riflessiv - -ss[2]

-s[3]

-ss[4]

-s[5]

-

1 complement de argoment che in forma estesa el sariss introducid de la preposizzion "sora" o "in su" (o su, soeu...)
2 complement de argoment che in forma estesa el sariss introducid de la preposizzion "de" (in dialet milanes o da a segonda di dialet...)

Dialet[edit | edit source]

  1. 1.0 1.1 MI-
  2. a infinid e gerundi in MI-
  3. a imperativ in MI-
  4. a infinid e gerundi in MI-
  5. a imperativ in MI-

Lombard oriental[edit | edit source]

Atenzion: se poden drovà per i verb ai moeud infinid, gerundi, imperativ de 1^ e 2^ persona

Atenzion: l'è no una particola
pronominala ma averbiala come:

Complement de stat in loeugh
Complement de moto a loeugh
Complement de moto per loeugh
opur, e l'è pronominal come:
Complement de argoment 1
Complement de termen
Complement de vantagg
Complement oget Complement d'argoment
Complement de moto de loeugh
Complement de specificazzion
Complement partitiv
1^sing. -ga -m -m -nn
2^sing. -ga -t -t -nn
3^sing. "m" -ga -ga -ll -nn
3^sing. "f" -ga -ga -la -nn
1^pl. -ga -n -n -nn
2^pl. -ga -s[1] -s[1] -nn
3^pl. "m" -ga -ga -i -nn
3^pl. "f" -ga -ga -le -nn
Riflessiv - -ss

-s

-ss

-s

-

Dialet[edit | edit source]

  1. 1.0 1.1 BG+

Come sgiontà i sufiss[edit | edit source]

Lombard ocidental[edit | edit source]

(esempi in dialet milanes)

Nota: El gerundi l'esist domà in d'un quai dialet de la lombardia meridional e importada de la lengua italiana [1]

  1. http://www.grandelombardia.org/it/?p=3828

1^coniugazzion[edit | edit source]

Sufiss de sgiontà Regola
per infinid
Esempi Regola per imperativ Esempi Regola
per gerundi
Esempi
-m sgiontà -m mangià → mangiàm 2^ persona sing.

mangia → mangiom


2^ persona pl.

mangee → mangem

sgiontà -om mangiand → magiandom
-t sgiontà -t mangià → mangiàt sgiontà -ot mangiand → magiandot
-gh sgiontà -gh mangià → mangiàgh 2^ persona sing.

cambià el sufiss con -egh

(*foeura che per i verb de domà voeuna sillaba, per i che se sgionta -gh)

1^ persona pl.

sgiontà -igh

2^ persona pl.

cambià el sufiss con -eegh

2^ persona sing.

mangia → mangegh

da → dagh

1^ persona pl.

mangem → mangemigh

2^ persona pl.

mangee → mangeegh

da → deegh

sgiontà -om mangiand → magiandom
-n sgiontà -n mangiàn → mangiàn sgiontà -on mangiand → magiandon
-v sgiontà -v mangià → mangiàv sgiontà -ov mangiand → magiandov
-ss mangià -ss mangià → mangiàss 2^persona sing.
cambià el sufiss con -es
(i de poeu de g o c la ven cavada via)

1^persona pl.

De scriver


2^persona pl.
cambià el sufiss con -eeves e menàgh l'acent in su ee

2^persona sing.

mangia → manges 1^persona pl.

De scriver


2^persona pl.
mangee → mangeeves

sgiontà -os mangiand → magiandos
-nn sgiontà -nn mangià → mangiànn 2^persona sing.
cambia el sufiss con -en'''

(i despoeu de g o c la ven cavada via)

(*foeura che per i verb de domà voeuna sillaba, per i che se sgionta -nn)

1^persona pl.

De scriver


2^persona pl.
cambià el sufiss con-een
(i despoeu de g o c la ven cavada via)

2^persona sing.
mangia → mangen

da → dann

1^persona pl.

De scriver


2^persona pl.
mangee→ mangeen

dee → deen

sgiontà -on mangiand → mangiandon
-ll sgiontà -ll mangià → mangiàll cambià el sufiss con -el
(i despoeu de g o c la ven cavada via)
mangia → mangell sgiontà -ol mangiand → mangiandol
-la sgiontà -la mangià → mangiàla cambià el sufiss con -ela
(i despoeu de g o c la ven cavada via)
mangia → mangela sgiontà -ol mangiand → mangiandola


2^coniugazzion[edit | edit source]

Sufiss de sgiontà Regola
per infinid
Esempi Regola per imperativ Esempi Regola
per gerundi
Esempi
-m sgiontà -m piasé → piasém sgiontà -om piasend → piasendom
-t sgiontà -t piasé → piasét sgiontà -ot piasend → piasendot
-gh sgiontà -gh piasé → piaségh 2^ persona sing.

cambià el sufiss con -egh

1^ persona pl.

cambià el sufiss con -égh

2^ persona pl.

sgiontà -igh

2^ persona sing.

ved → vedegh

1^ persona pl.

vedì → vedégh

2^ persona pl.

vedèm → vedemigh

sgiontà -ogh piasend → piasendogh
-n sgiontà -n piasé → piasén sgiontà -on piasend → piasendon
-v sgiontà -v piasé→ piasév sgiontà -ov piasend → piasendov
-ss sgiontà -ss piasé→ piaséss 2^persona sing.
cambià el sufiss con -es
(i de poeu de g o c la ven cavada via)

1^persona pl.

De scriver


2^persona pl.
cambià el sufiss con -eeves e menàgh l'acent in su ee

2^persona sing.

pias → piases

1^persona pl.

De scriver


2^persona pl.
piasii → piaseeves

sgiontà -os piasend → piasendos
-nn sgiontà -nn vedé → vedénn 2^persona sing.
cambia el sufiss con -en'''

(i de poeu de g o c la ven cavada via)

1^persona pl.

De scriver


2^persona pl.
cambià el sufiss con-én
(i de poeu de g o c la vegn cavada via)

2^persona sing.
ved → veden

1^persona pl.

De scriver


2^persona pl.
vedì → vedeen

sgiontà -onn vedend→ vedendonn
-ll sgiontà -ll vedé → vedéll cambià el sufiss con -el
(i despoeu de g o c la vegn cavada via)
ved → vedel sgiontà -ol vedend→ vedendol
-ola sgiontà -la vedé → vedéla cambià el sufiss con -ela
(i despoeu de g o c la ven cavada via)
ved → vedela sgiontà -ola vedend→ vedendola

3^coniugazzion[edit | edit source]

Sufiss de sgiontà Regola per infinid Esempi Regol per imperativ Esempi Regola
per gerundi
Esempi
-m sgiontà -om
sgiontà -iom despoeu de g o -c
sgiontà -som despoeu de ù
tradù → tradusom
scriver → scrivom
lensger → lengiom
sgiontà -om scrivend → scrivendom
-t sgiontà -et
sgiontà -som despoeu de ù
scriver → screvet
lensger → leget
tradù → traduset
sgiontà -ot scrivend → scrivendot
-gh sgiontà -igh
sgiontà -sigh despoeu de ù
scriver → scrivigh
lensger → ligigh
tradù → tradusigh
2^persona sing.

cambià el sufiss con -egh

2^persona sing.

sgiontà -igh

2^persona sing.

cambià el sufiss con -eegh

2^persona sing.

ved → vedegh

1^persona pl.

vedem → vedemigh

2^persona pl.

vedii → vedeegh

sgiontà -ogh scrivend → scrivendogh
-n sgiontà -en
sgiontà -sen despoeu de ù
scriver → scriven
lensger → legen
tradù → tradusen
sgiontà -on scrivend → scrivendon
-v sgiontà -ev
sgiontà -sev despoeu de ù
scriver → scrivev
lensger → legev
tradù → tradusev
sgiontà -ov scrivend → scrivendov
-ss sgiontà -s
(domà voeuna "s")
sgiontà -sess despoeu de ù
lensger→ lenges 2^persona sing.
sgionta -es
(i despoeu de g o c la vegn cavada via)

1^persona pl.

De scriver


2^persona pl.
sgionta -eeves e menàgh l'acent sora "ee"

2^persona sing.

scond → scondes

1^persona pl.

De scriver


2^persona pl.
scondii → scondeeves

sgiontà -os scrivend → scrivendos
-nn sgiontà -nn lensger → legenn 2^persona sing.
cambia el sufiss con -en'''

(i despoeu de g o c la vegn cavada via)

1^persona pl.

De scriver


2^persona pl.
cambià el sufiss con-een
(i despoeu de g o c la vegn cavada via)

2^persona sing.
scond → sconden

1^persona pl.

De scriver


2^persona pl.
scondii → scondeen

sgiontà -onn legend→ legendonn
-ll sgiontà -el
sgiontà -ll despoeu de ù
lensger→ legel
tradù → tradull
sgionta -el lensg → legel sgiontà -ol scrivend → scrivendol
-ola sgiontà -ela

sgiontà -la despoeu de ù

lensger → legela

tradù → tradula



sgionta -ela lensg → legela sgiontà -ola
legend→ legendola

4^conjugazzion[edit | edit source]

Sufiss de sgiontà Regola
per infinid
Esempi Regola per imperativ Esempi Regola
per gerundi
Esempi
-m sgiontà -m fornì → fornìm sgiontà -om fornend → fornenendom
-t sgiontà -t fornì → fornìt sgiontà -ot fornend → fornendom
-gh sgiontà -gh fornì → fornìgh 2^persona sing.

cambià el sufiss con -egh

(*foeura che per i verb de domà voeuna sillaba, ai quai se sgionta -gh)

2^persona sing.

cambià el sufiss con -éegh

2^persona pl.

sgiontà -igh

2^persona sing.

finiss → finissegh

dì → digh

2^persona sing.

disii → diseegh

2^persona pl.

desem → disemigh

sgiontà -ogh fornend → fornendogh
-n sgiontà -n fornì → fornìn sgiontà -on fornend → fornendon
-v sgiontà -v fornì → fornìv sgiontà -ov fornend → fornendov
-ss sgiontà -ss fornì→ fornìss 2^persona sing.
cambia 'l sufiss con -isses (per i verb incoativ)

o cambia el sufiss con -es (per i verb minga incoativ)

1^persona pl.
cambia 'l sufiss con -issemess (per i verb incoativ)

o cambia el sufiss con -emess (per i verb minga incoativ)
2^persona pl.
cambià 'l suffiss con -eeves

2^persona sing.

cusiss → cusisses

1^persona pl.

cusissem → cusissemess

sentem → sentemess

2^persona pl.
cusii → cuseeves

sgiontà -os fornend → fornendos
-nn sgiontà -nn fornì → fornìnn 2^persona sing.
cambia 'l sufiss con -en (per i verb incoativ)

o cambia el sufiss con -issen (per i verb minga incoativ)

(i despoeu de g o c la ven tolta via)

(*foeura che per i verb de domà voeuna sillaba, ai quai se sgionta -nn)

1^persona pl.
De scriver


2^persona pl.
cambia 'l sufiss con -en (per i verb incoativ)

o cambia el sufiss con -isseen (per i verb minga incoativ)
(i despoeu de g o c la vegn cavada via)

2^persona sing.
finiss → finissen

senta → senten

di → dinn
1^persona pl.
De scriver


2^persona pl.
finii → finisseen

sentii → senteen

sgiontà -onn fornend→ fornedonn
-ll sgiontà -ll fornì → fornìll cambia el sufiss con -issel (per i verb incoativ)

o cambia el sufiss con -el (per i verb minga incoativ)

finiss → finissel
senta → sentel
sgiontà -ol fornend→ fornendol
-la sgiontà -la fornì → fornìla cambia el sufiss con -issela (per i verb incoativ)

o cambia el sufiss con -ela (per i verb minga incoativ)

finiss → finissela
senta → sentela
sgiontà -ola fornend→ fornendola

Sufiss combinad[edit | edit source]

I sufiss a poden anca vesser pussee de vun ma al massim du, se parla in quell cas chì de sufiss combinad. L'orden di sufiss l'è quell de la tabella. I sufiss formad domà de consonant se sgionten adree cont el metegh una "e" de mezz (in milanes o cont un'altra letera a segonda del dialet, per esempi l'è assee evident che in varesot a se drova la "a")

per esempi: -gh + -ll = -ghel , -m + -nn = -men, -ss + -el = -ssel; l'unega ecezzion a l'è la prima persona pluarala (num) che per di reson de fonetega la vegn sostituida de la prima singolar, o ben, per esempi: -n + -el el diventa minga -nel, ma -mel, instess del singolar.

Esempi:

De scriver


Lombard oriental[edit | edit source]

La manera de sgiontà i sufiss l'è compagna de quela del lombard oriental.

Nuvola apps bookcase.pngRiferiment[edit source]

  • Claudio Beretta, A lezione di grammatica milanese, Circolo Filologico Milanese, pag.87ss MI-


Vos conrelade[edit | edit source]