Wt/lmo/Appendix:Plural di nom in lombard

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | lmoWt > lmo > Appendix:Plural di nom in lombard
Lombard Questa pagina del Wikizzionari chì l'è scrivuda in lombard, con la Noeuva Ortografia Lombarda
Te podet trovà 'sti contegnud chì anca in → Italian

Plural regolar di nom in lombard ocidental[edit | edit source]

Nom maschil[edit | edit source]

Fin de parola Regola plural Dialet Esempi
Regola general

ecezzion chì de sota

invariad Lombard ocidental can-->can
Nom de voeuna sillaba che finissen con –al o -all ( IPA: -/al/ -/a:l/ )

Nom de voeuna sillaba che finissen con –ell "e" averta ( IPA: -/ɛl/ )

-ai inscambi de -al ( IPA: -/ai/ )

-ei inscambi de -ell "e" averta ( IPA: -/ɛi/ )

Lombard ocidental gall --> gai

ghell-->ghei

Nom cont una sillaba che finissen con –ol / -oll ( IPA: -/ul/ -/u:l/ -/ol/ -/o:l/ -/ɔl/ )

Nom cont una sillaba che finissen con –ul /-ull ( IPA: -/y:l/ -/yl )

-oi inscambi de -ol/-oll ( IPA: -/ui/ -/oi/ -/ɔi/ )

-ui inscambi de -ul/-ull ( IPA: -/ui/ )

Lombard ocidental coll-->coi

mull-->mui

...opur... invariad domà MI-

(tendenza moderna)

coll-->coll

mull-->mull

Nom de pussee de una sillaba che finissen con –al ( IPA: -/al/ )

Nom de pussee de una sillaba che finissen con –el, "e" sarada ( IPA: -/el/ )
Nom de pussee de una sillaba che finissen con –ol ( IPA: -/ul/ )
Nom de pussee de una sillaba che finissen con –ul ( IPA: -/yl/ )

-ai inscambi de -al ( IPA: -/ei/ )

-ei inscambi de -el ( IPA: -/ei/ )
-oi inscambi de -ol ( IPA: -/ui/ )
-ui inscambi de -ul ( IPA: -/yi/ )

Lombard ocidental animal-->animai

fedel-->fedei
miracol-->miracoi
baul-->baui

...opur... inviariad MI-

VA- (tendenza moderna)

animal-->animal

fedel-->fedel
miracol-->miracoi
baul-->baul

Nom de pussee de una sillaba che finissen con –ell, "e" averta ( IPA: -/ɛl/ ) -ei inscambi de -ell ( IPA: -/ɛi/ )
Lombard ocidental basell-->basei
Nom de pussee de una sillaba che finissen con –all ( IPA: -/al/ ) -ai inscambi de -all ( IPA: -/ai/ ) Lombard ocidental cavallcavai
Nom che finissen con –vell (ecezzion a la regola chì de sora)
-ii inscambi de -ei opur invariad
Lagh-

PV-
MI- (arch.)

cavell --> cavii
Nom che finissen con –il ) -ii inscambi de -il

(con di ecezzion invariade)

Lombard ocidental badil-->badii
...opur... Invariad domà MI- profil-->profil
Nom che finissen con –oeul

( IPA: -/ø:/ "l" e "i" a la fin i se parnonzien minga in lombard ocidental)

-oeui inscambi de -oeul Lombard ocidental fioeul-->fioeui
Nom de pussee de una sillaba che finissen con –e minga acentada

Nom de pussee de una sillaba che finissen con –o minga acentada

-i inscambi de -e

-i inscambi de -o

Lombard ocidental erede --> eredi

treno-->treni

Nom che finissen con –on
-oni inscambi de -on
Lombard ocidental barbon --> barboni
Nom che finissen con –in
-it inscambi de -in

(con un mucc de ecezzion invariade)

MI-

Br- LC- [1]Vls- CO- VA- VB- NO- [2]Lagh- [3]Bst- Lgn-

puresin --> puresit

campanin --> campanin

...opur... invariad NO-

[4]Lu- PV- Olp- LO- Vgv- LC- [5]Lagh- [6]Vtel-

Nom che finissen con –ann
-agn inscambi de -ann
domà MI-

[7]

ann --> agn
...opur.. –in o anca -en
-et inscambi de -in/-en

(con di ecezzion invariade)

domà LC-
Nom che finissen con –rna
-rni inscambi de -rna
Lombard ocidental governa --> governi
Nom che finissen con –ista
-isti inscambi de -ista opur invariad
domà MI- artista --> artista/artisti
  1. zona sud
  2. zona nord
  3. minga in tucc i paes
  4. zona sud
  5. Valsasnat
  6. minga in tucc i paes
  7. in d'una quai varianta foeura Milan

Nom feminil[edit | edit source]

Fin de parola Regola plural Dialet Esempi
Regola general: finissen con -a (senza acent che la se pronuncia /a/ via che per un quai paes in dialet valtelines /o/, in paves /ə/)

ecezzion chì de sota

-e inscambi de -a (ma -e la se pronunzia no in lombard ocidental foeura che in di dialet novares e valtelines 'dove che a se prononcia /i/ e dialet lodesan indove a se pronuncia /e/) Lombard ocidental dona-->done

calunnia-->calunnie

Nom che finissen con
invariad
Lombard ocidental unità-->unità
Nom che finissen con -ea
-ie inscambi de -ea
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/i/
Lombard ocidental linea-->linie
Nom che finissen con consonant (foeura che -al)

o con l'acent sora l'ultima sillaba

invariade Lombard ocidental organizazzion→organizazzion
Nom che finissen con -e -i inscambi de -e
(con di ecezzion invariade)
MI- polmonite → polmoniti

serie → serie

Nom che finissen con -al -ai inscambi de -al MI-

Lagh-

artificial-->artificiai
Nom che finissen con –sgia

senza acent sora l'utima sillaba IPA: -/dʒa/ /ʒa/
Nom che finissen con –gia senza acent sora l'utima sillaba
Nom che finissen con –cia

senza acent sora l'utima sillaba IPA: -/tʃa/

Nom che finissen con -scia

senza acent in su l'ultima sillaba IPA: -/ʃa/



-sge inscambi de -sgia
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/dʒ/ -/ʒ/

-gge inscambi de -gia
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/dʒ/ -/ʒ/
-cce inscambi de -cia
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/tʃ/
-sce inscambi de -scia
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/ʃ/

Lombard ocidental oregia --> oregge

facia-->facce

boascia-->boasce

opur... –usgia / –ucia ... -oeugge inscambi de -oeucce
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental
domà LC- ucia --> oeucce

Nom che finissen con -ca/-ga senza acent in su l'ultima sillaba

IPA: -/ka/ -/ga/

-che/-ghe inscambi de -ca/-ga
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/k/ -/g/
Lombard ocidental vaca-->vache
...opur... -uca/-uga IPA: -/yka/ -/yga/

-oeuche/-oeughe inscambi de -uca/-uga
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/øk/ -/øg/
domà LC- zuca-->zoeuche
Nom che finissen con –gia

con l'acent sora l'utima sillaba IPA: -/dʒi:a/

Nom che finissen con –cia

con l'acent sora l'utima sillaba IPA: -/tʃi:a/

Nom che finissen con -scia

con l'acent in su l'ultima sillaba IPA: -/ʃi:a/

-gie inscambi de -gia
ma "e" la se pronunzia "i" in lombard ocidental IPA: -/dʒi:i/ -/ʒ/

-cie inscambi de -cia
ma "e" la se pronunzia "i" in lombard ocidental IPA: -/tʃi:i/
-scie inscambi de -scia
ma "e" la se pronunzia "i" in lombard ocidental IPA: -/ʃi:i/

Lombard ocidental nevralgia --> nevralgie

scia-->scie

Nom che finissen con –ja e IPA: -/ʎa/
-lie inscambi de -ja
ma "e" la se pronunzia "i" in lombard ocidental IPA: -/li/
domà MI- bottija --> bottilie
Nom che finissen con –ja IPA: -/ʎa/
-je inscambi de -ja
ma "e" la se pronunzia "i" in lombard ocidental IPA: -/ʎi/
Lagh- botteja --> botteje
Nom che finissen con –ea IPA: -/ea/

Nom che finissen con –oa con ò averta IPA: -/ɔa/

-ee inscambi de -ee
ma "e" la se pronunzia "i" in lombard ocidental IPA: -/ei/

-oe inscambi de -oe
ma "e" la se pronunzia "i" in lombard ocidental IPA: -/ɔi/

Lombard ocidental linea --> linei

boa-->boe

Nom che finissen con –ua (-uva) IPA: -/ea/

Nom che finissen con –oa (-ova) con "ó" sarada IPA: -/ua/ -/oa/

-uve inscambi de -ua
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/of/ -/ov/

-ove inscambi de -oa
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/yf/ -/ov/

Lombard ocidental coa --> cove

stua-->stuve

Nom che finissen con –ra IPA: -/ra/
-er inscambi de -ra IPA: -/er/
MI- magiostra --> masgioster
...opur... -re inscambi de -ra ma in lombard ociderntal se pronunzia -ri IPA: -/ri/
Lagh-

MI-

magiostra --> masgiostre

Nom che finissen con –rna IPA: -/rna/

Nom che finissen con –rla IPA: -/rla/

-rne inscambi de -rna ma in lombard ociderntal se pronunzia -rni IPA: -/rni/

-rle inscambi de -rla ma in lombard ociderntal se pronunzia -rli IPA: -/rli/

Lombard ocidental lanterna --> lanterne

perla --> perle

Nom che finissen con –ina / -ita / -ipa / -ima / -ila / -issaIPA: -/ina/

Nom che finissen con –ena IPA: -/ena/

-ene / ete / epa / ema / ela /esse inscambi de -ina ecc.

ma in lombard ociderntal se pronunzia -en IPA: -/en/ ecc.
-ene inscambi de -ena

ma in lombard ociderntal se pronunzia -en IPA: -/en/

domà LC- scarpina --> scarpene
Nom che finissen con –ola IPA: -/ɔla/
-ola inscambi de -oi IPA: -/ɔi/
domà LC- parola --> paroi


Nuvola apps bookcase.pngRiferiment[edit source]

  • Claudio Beretta, A lezione di grammatica milanese, Circolo Filologico Milanese, pag.39-41 MI-

a gh'inn nò i riferiment; se te voeuret, tàcheghij


Plural regolar di nom in lombard oriental[edit | edit source]

Nom maschil[edit | edit source]

Fin de parola Regola plural Dialet Esempi
Regola general:

ecezzion chì de sota

invariad Lombard oriental
Nom e agetiv che finissen con –l o -ll( IPA: -/l/ ) -i inscambi de -l ( IPA: -/ai/ ) o -ll BG+ badel --> badei
Nom e agetiv che finissen con –t o -d ( IPA: -/t/ ) -cc inscambi de -t ( IPA: -/tʃ/ ) BG+ gat-->gacc
Nom e agetiv che finissen con –nn ( IPA: -/n/ ) -gn inscambi de -nn ( IPA: -/ɲ/ ) BG+ ann → agn
Nom e agetiv che finissen con –o ( IPA: -/o/ ) -i inscambi de -o ( IPA: -/i/ ) BG+ caso --> casi

Nom feminil[edit | edit source]

Fin de parola Regola plural Dialet Esempi
Regola general: finissen con -a senza acent ( IPA: -/a/ )

ecezzion chì de sota

-e inscambi de -a ( IPA: -/a/ ) BG+ bandera → bandere
Nom e agetiv che finissen con vocal acentada ( IPA: -/a/ ) invariad BG+ sità --> sità
Nom e agetiv che finissen con -ca/-ga senza acent in su l'ultima sillaba

IPA: -/ka/ -/ga/

-che/-ghe inscambi de -ca/-ga
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/ke/ -/ge/
BG+
Nom e agetiv che finissen con –sgia

senza acent sora l'utima sillaba IPA: -/dʒa/ /ʒa/
Nom e agetiv che finissen con –gia

senza acent sora l'utima sillaba
Nom e agetiv che finissen con –cia

senza acent sora l'utima sillaba IPA: -/tʃa/
Nom e agetiv che finissen con -scia

senza acent in su l'ultima sillaba IPA: -/ʃa/

-sge inscambi de -sgia
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/dʒe/ -/ʒe/
-ge inscambi de -gia
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/dʒe/ -/ʒe/
-ce inscambi de -cia
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/tʃe/
-sce inscambi de -scia
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/ʃe/
BG+
Nom e agetiv che finissen con –sgia

con l'acent sora l'utima sillaba IPA: -/ʒia/
Nom e agetiv che finissen con –gia

con l'acent sora l'utima sillaba
Nom e agetiv che finissen con –cia

con l'acent sora l'utima sillaba IPA: -/tʃia/
Nom e agetiv che finissen con -scia

cn l'acent in su l'ultima sillaba IPA: -/ʃia/

-sge inscambi de -sgia
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/ʒie/
-ge inscambi de -gia
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/ʒie/
-ce inscambi de -cia
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/tʃie/
-sce inscambi de -scia
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/ʃie/
BG+

Plural regolar di nom in lombard alpin[edit | edit source]

Italian traffic signs - lavori.svg
Questa pagina chì la gh'hà anmò de vesser costruida.