Wt/lmo/Appendix:Plural di nom in lombard

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | lmoWt > lmo > Appendix:Plural di nom in lombard
Lombard Questa pagina del Wikizzionari chì l'è scrivuda in lombard, con la Noeuva Ortografia Lombarda

Plural regolar di nom in lombard ocidental[edit | edit source]

Nom maschil[edit | edit source]

Fin de parola Regola plural Dialet Esempi
Regola general

ecezzion chì de sota

invariad Lombard ocidental can-->can
Nom de voeuna sillaba che finissen con –al ( IPA: -/al/ )

Nom de voeuna sillaba che finissen con –ell "e" averta( IPA: -/ɛl/ )

-ai inscambi de -al ( IPA: -/ai/ )

-ei inscambi de -ell "e" sarada ( IPA: -/ɛi/ )

Lombard ocidental gal --> gai

ghell-->ghei

Nom de voeuna sillaba che finissen con –ol / -oll ( IPA: -/ul/ -/ol/ -/ɔl/ )

Nom de voeuna sillaba che finissen con –ul ( IPA: -/yl/ )

-oi inscambi de -ol ( IPA: -/ui/ -/oi/ -/ɔi/ )

-ui inscambi de -ul ( IPA: -/ui/ )

Lombard ocidental coll-->coi

mul-->mui

...opur... -oi inscambi de -ol ( IPA: -/ul/ -/ol/ -/ɔl/ )

-ui inscambi de -ul ( IPA: -/yl/ )

domà MI-

(tendenza moderna)

col-->col

mul-->mul

Nom de pussee de voeuna sillaba che finissen con –al ( IPA: -/al/ )

Nom de pussee de voeuna sillaba che finissen con –el, "e" sarada ( IPA: -/el/ )
Nom de pussee de voeuna sillaba che finissen con –ol ( IPA: -/ul/ )
Nom de pussee de voeuna sillaba che finissen con –ul ( IPA: -/yl/ )

-ai inscambi de -al ( IPA: -/ei/ )

-ei inscambi de -el ( IPA: -/ei/ )
-oi inscambi de -ol ( IPA: -/ui/ )
-ui inscambi de -ul ( IPA: -/yi/ )

Lombard ocidental animal-->animai

fedel-->fedei
miracol-->miracoi
baul-->baui

...opur... inviariad MI-

VA- (tendenza moderna)

animal-->animal

fedel-->fedel
miracol-->miracoi
baul-->baul

Nom de pussee de voeuna sillaba che finissen con –ell, "e" averta ( IPA: -/ɛl/ ) -ei inscambi de -ell ( IPA: -/ɛi/ )
Lombard ocidental basell-->basei
Nom che finissen con –vel (ecezzion a la regola chi de sora)
-ii inscambi de -ei opur invariad
Lagh-


MI- (arch.)

cavel --> cavii
Nom che finissen con –il ) -ii inscambi de -il

(con di ecezzion invariade)

domà LC- badil-->badii
...opur... Invariad domà MI- profil-->profil
Nom che finissen con –oeul

( IPA: -/ø:/ "l" a la fenitiva la se pronunzia minga in lombard ocidental)

invariad Lombard ocidental fioeul-->fioeul
...opur... -oeui inscambi de -oeul domà LC- fioeul-->fioeui
Nom sillaba che finissen con –e minga acentada

Nom sillaba che finissen con –o minga acentada

-i inscambi de -e

-i inscambi de -o

Lombard ocidental erede --> eredi

treno-->treni

Nom che finissen con –on
-oni inscambi de -on
Lombard ocidental barbon --> barboni
Nom che finissen con –in
-it inscambi de -in

(con un mucc de ecezzion invariade)

Lombard ocidental puresin --> puresit

campanin --> campanin

Nom che finissen con –ann
-agn inscambi de -ann
domà MI-

[1]

ann --> agn
...opur.. –in o anca -en
-et inscambi de -in/-en

(con di ecezzion invariade)

domà LC-
Nom che finissen con –rna
-rni inscambi de -rna
Lombard ocidental governa --> governi
Nom che finissen con –ista
-isti inscambi de -ista opur invariad
domà MI- artista --> artista/artisti

Nom feminil[edit | edit source]

Fin de parola Regola plural Dialet Esempi
Regola general: finissen con -a (senza acent)

ecezzion chì de sota

-e inscambi de -a (ma -e la se pronunzia no in lombard ocidental) domà MI- cagna-->cagne

calunnia-->calunnie

Nom che finissen con
invariad
Lombard ocidental unità-->unità
Nom che finissen con -ea
-ie inscambi de -ea
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/i/
Lombard ocidental linea-->linie
Nom che finissen con consonant (foeura che -al)

o con l'acent sora l'ultima sillaba

invariade Lombard ocidental organizazzion-->organizazzion
Nom che finissen con -al
-ai inscambi de -al MI-

Lagh-

artificial-->artificiai
Nom che finissen con –sgia

senza acent sora l'utima sillaba IPA: -/dʒa/ /ʒa/
Nom che finissen con –gia senza acent sora l'utima sillaba
Nom che finissen con –cia

senza acent sora l'utima sillaba IPA: -/tʃa/

Nom che finissen con -scia

senza acent in su l'ultima sillaba IPA: -/ʃa/



-sge inscambi de -sgia
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/dʒ/ -/ʒ/

-gge inscambi de -gia
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/dʒ/ -/ʒ/
-cce inscambi de -cia
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/tʃ/
-sce inscambi de -scia
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/ʃ/

Lombard ocidental oregia --> oregge

facia-->facce

boascia-->boasce

opur... –usgia / –ucia ... -oeugge inscambi de -oeucce
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental
domà LC- ucia --> oeucce

Nom che finissen con -ca/-ga senza acent in su l'ultima sillaba

IPA: -/ka/ -/ga/

-che/-ghe inscambi de -ca/-ga
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/k/ -/g/
Lombard ocidental vaca-->vache
...opur... -uca/-uga IPA: -/yka/ -/yga/

-oeuche/-oeughe inscambi de -uca/-uga
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/øk/ -/øg/
domà LC- zuca-->zoeuche
Nom che finissen con –gia

con l'acent sora l'utima sillaba IPA: -/dʒi:a/

Nom che finissen con –cia

con l'acent sora l'utima sillaba IPA: -/tʃi:a/

Nom che finissen con -scia

con l'acent in su l'ultima sillaba IPA: -/ʃi:a/

-gie inscambi de -gia
ma "e" la se pronunzia "i" in lombard ocidental IPA: -/dʒi:i/ -/ʒ/

-cie inscambi de -cia
ma "e" la se pronunzia "i" in lombard ocidental IPA: -/tʃi:i/
-scie inscambi de -scia
ma "e" la se pronunzia "i" in lombard ocidental IPA: -/ʃi:i/

Lombard ocidental nevralgia --> nevralgie

scia-->scie

Nom che finissen con –ja e IPA: -/ʎa/
-lie inscambi de -ja
ma "e" la se pronunzia "i" in lombard ocidental IPA: -/li/
domà MI- bottija --> bottilie
Nom che finissen con –ja IPA: -/ʎa/
-je inscambi de -ja
ma "e" la se pronunzia "i" in lombard ocidental IPA: -/ʎi/
Lagh- botteja --> botteje
Nom che finissen con –ea IPA: -/ea/

Nom che finissen con –oa con ò averta IPA: -/ɔa/

-ee inscambi de -ee
ma "e" la se pronunzia "i" in lombard ocidental IPA: -/ei/

-oe inscambi de -oe
ma "e" la se pronunzia "i" in lombard ocidental IPA: -/ɔi/

Lombard ocidental linea --> linei

boa-->boe

Nom che finissen con –ua (-uva) IPA: -/ea/

Nom che finissen con –oa (-ova) con "ó" sarada IPA: -/ua/ -/oa/

-uve inscambi de -ua
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/of/ -/ov/

-ove inscambi de -oa
ma "e" la se pronunzia minga in lombard ocidental IPA: -/yf/ -/ov/

Lombard ocidental coa --> cove

stua-->stuve

Nom che finissen con –ra IPA: -/ra/
-er inscambi de -ra IPA: -/er/
MI- magiostra --> masgioster
...opur... -re inscambi de -ra ma in lombard ociderntal se pronunzia -ri IPA: -/ri/
Lagh-

MI-

magiostra --> masgiostre

Nom che finissen con –rna IPA: -/rna/

Nom che finissen con –rla IPA: -/rla/

-rne inscambi de -rna ma in lombard ociderntal se pronunzia -rni IPA: -/rni/

-rle inscambi de -rla ma in lombard ociderntal se pronunzia -rli IPA: -/rli/

Lombard ocidental lanterna --> lanterne

perla --> perle

Nom che finissen con –ina / -ita / -ipa / -ima / -ila / -issaIPA: -/ina/

Nom che finissen con –ena IPA: -/ena/

-ene / ete / epa / ema / ela /esse inscambi de -ina ecc.

ma in lombard ociderntal se pronunzia -en IPA: -/en/ ecc.
-ene inscambi de -ena

ma in lombard ociderntal se pronunzia -en IPA: -/en/

domà LC- scarpina --> scarpene
Nom che finissen con –ola IPA: -/ɔla/
-ola inscambi de -oi IPA: -/ɔi/
domà LC- parola --> paroi

Note[edit | edit source]

  1. in d'una quai varianta foeura Milan

Nuvola apps bookcase.pngRiferiment[edit source]

  • Claudio Beretta, A lezione di grammatica milanese, Circolo Filologico Milanese, pag.39-41 MI-

a gh'inn nò i riferiment; se te voeuret, tàcheghij


Plural regolar di nom in lombard oriental[edit | edit source]

Italian traffic signs - lavori.svg
Questa pagina chì la gh'hà anmò de vesser costruida.


Plural regolar di nom in lombard alpin[edit | edit source]

Italian traffic signs - lavori.svg
Questa pagina chì la gh'hà anmò de vesser costruida.