Wt/lmo/Appendix:Noeuva Ortografia Lombarda

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | lmoWt > lmo > Appendix:Noeuva Ortografia Lombarda
Lombard Questa pagina del Wikizzionari chì l'è scrivuda in lombard, con la Noeuva Ortografia Lombarda
Te podet trovà 'sti contegnud chì anca in → Italian

La Noeuva Ortografia Lombarda (NOL, anca Noeuva Grafia Lombarda) a l'è una grafia derivada de la tradizzion grafega de diverse variant lombarde e pensada per la totalità de la lengua lombarda.

Carateristeghe

La NOL la nass 'me grafia polinomica, o ben con la possibilità de scriver in de la istessa manera per tucc, cont el fin specifegh de ciapà dent tute i variant locai, e a l'istess temp de tegnì e mostrà i diferenze locai. Quell ultim pont chì l'è realizzad grazzia a una gran flessibilità de la grafia: defad, l'è possibil scriver in d'una manera pussee standard o local a segonda de la necessità de la persona che la dopera.

I scerne ortografeghe inn stade ciapade in bas ai proposte ortografeghe passade e ai grafie locai del lombard, cont el tentativ de fài pussee coerente in tra de lore e de slontanàss minga trop di grafie tradizzionai.

Scerne ortografeghe

Scerne standard

Grafema Fonologia Esempi
a /a/, /ɐ/ articioch
b /b/ [1] basell
c /t͡ʃ/ denanz de e, i

/k/ denanz de a, o, oeu, u o qualsessia consonant

ciciarada

can

ch /k/ denanz de e, i e in fin de parola chichera
cc /t͡ʃ/ in fin de parola tucc
d /d/, /ð/ [1]

∅ intervocalica in d'una quai parola in d'una quai variant

dent

radis

e /e/, /ɛ/[2] temp
f /f/, /θ/ fioeul
g /d͡ʒ/ denanz de e, i

/g/ denanz de a, o, oeu, u o qualsessia consonant

(∅ de rar intravocalica, in d'una quai variant)

gesa

magon

agost

gh /g/ denanz de e, i e in fin de parola [1] ghell
gg /d͡ʒ/ in fin de parola [1] oeugg
gn /ɲ/ tegnì
h gh'hoo
i /i/
/j/ dopo consonant prima de vocal
∅ in tra sc, sg, s'c, s'g, g, c e vocal
intregh
aria
ciamà
j /j/, /ʎ/ semper intravocalega

(∅ tra "e" e "a" a l'ultima sillaba, in d'una quai variant orientala)

tajà

fameja

l /l/, /r/ [3] - vocal prima longa lassà
ll /l/ - vocal prima curta balla
m /m/ mur
n /n/ [4] [5]

(∅ in d'una quai variant denanz de consonant)

nigola

mont

nn /n/ (semper) - a la fine de la parolla dann
o /o/, /ɔ/, /u/ tosa
oeu /ø/, /œ/ poeu
p /p/ pas
q /k/ denanz de u + vocal quatà
r /r/ [3][6] - vocal prima longa fera
rr /r/ - vocal prima curta carr (vs. car)
s /s/ al principi de parola [7]

/z/ intravocalica o in fin de parola [7]

(prima de consonant /ʃ/ o /ʒ/ a segonda de la consonant, in d'una quai variant)

setàss

nas

stria (/ʃ/) | basla (/ʒ/)

ss /s/ fuss
sc /ʃ/, /s/, /t͡ʃ/ - denanz de e, i [7] scernì
s'c /ʃt͡ʃ/ mes'c
sg /d͡ʒ/, /z/, /ʒ/ - denanz de e, i sgiornada
s'g /ʃd͡ʒ/ s'giafon
t /t/ tolin
u /y/

/w/ despœu de <q> e in tra vocal e consonant

cuna

aqua | Europa

v /v/ [1]

(∅ intravocalica, in d'una quai variant)

vun

tavol

z /t͡s/, /s/ al principi de parola o despœu de consonant [7]

/d͡z/, /z/ intravocalica o in fin de parola [7]

zuca

ghez

zz /t͡s/, /s/ [7] mazzà
  1. 1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 Desonorizazzion in fin de parola
  2. Ø domà per i plurai feminil ocidentai via che 'l dialet lodesan
  3. 3.0 3.1 La poeu vesser minga parnonziada in fin de parolla (senter [sen'te:], mal [ma:]).
  4. In final de parola, in d'una quai variant: nasalizazzion de la vocal (can [kã]) o borlada de la nasal (can [ka]) o /ŋ/.
  5. /ŋ/ denanz di consonant velar /k/ e /g/.
  6. ∅ intravocalica in di sufiss del verb vesser in dialet legnanes; per esempi "sara"
  7. 7.0 7.1 7.2 7.3 7.4 7.5 Aspirazzion /h/ in d'una quai variant

Parolle composte

Per i parolle composte se drova el tratin intra i do parolle che fann su el compost: (es: mazza-pioeugg, ...).

Verb

Infinit

coniugazzion
desinenza -er
parnonzia [a(r)] [ɛ(r)], [e(:)(r)], [i(r)] [Ø], [er] [i(r)]

Gh'è di verb che i gh'hann una desinenza iregolara a l’infinit che i vann mìa 'dree ai regole chì de sora (es: prodù, toeu, …).

I verb a l'infinit de la 1°, 2° e 4° coniugazzion dovrad cont un enclitich i tegnen l'acent grafegh, inscambi a la 3° perden la -r. Anca i verb con desinenza iregolare a l'infinit i tegnen la istessa desinenza (e in cas anca l'acent grafegh).

coniugazzion iregolar
esempi compràll vedéll scrivel sentìll prodùll, toeull, ...

Participi

El sufissi del participi l'è fiss a livell ortografegh:

coniugazzion
desinenza -ad -ud -ud/-id -ud/-id
parnonzia [a:], [at], [ai] [y:], [yt] [y:], [yt] / [i:], [it] [y:], [yt] / [i:], [it]
esempi parlad vedud scrivud/id sentud/id

Per i verb d'ona sillaba sola de la prima coniugazzion e del verb vesser gh'è la possibilità de do sortide:

forme 1° forma 2° forma
desinenza -ad -ait
parnonzia [a:], [at] [a(i)t]
esempi stad stait

Imperativ

I forme de l'imperativ monosillabich a la segonda persona singolar se scriven semper con l'acent grafich (esempi: fà, dà, stà, scrìv, bév, ...).

Pronunzie locai de la Noeuva Ortografia Lombarda

Lombard ocidental

Dialet brianzoeul
Dialet bustoch-legnanes
Dialet comasch
Dialet laghee
Dialet lecches
Dialet lodesan
Dialet milanes
Dialet novares
Dialet paves
Dialet varesot
Dialet valtelines

Lombard oriental

Dialet bergamasch
Dialet bressan
Dialet cremones
Dialet alt mantovan

Lombard alpin

Dialet bregajot
Dialet ciavenasch
Dialet ossolan
Dialet de l'alta valtolina

El mè dizzionari l'è scrivud in d'un'altra grafia? Come voltà in Noeuva Ortografia Lombarda

Riferiment

Ligam de foeura