Wt/lmo/Appendix:Forma passiva in lombard

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | lmoWt > lmo > Appendix:Forma passiva in lombard
Lombard Questa pagina del Wikizzionari chì l'è scrivuda in lombard, con la Noeuva Ortografia Lombarda
Te podet trovà 'sti contegnud chì anca in → Italian

In la forma passiva el soget l'è quell che 'l subiss l'azzion che la ven fada del complement de agent o de causa eficient.

I fras in forma ativa con di verb transitiv i poden vesser trasformade in forma passiva cont el mandà el complement oget de la forma ativa a fà el mester del soget in la forma passiva e 'l soget de la forma ativa a fà el mester del complement de agent o de causa eficienta (introdot de la preposizzion de) in la forma passiva. El predicad a la forma passiva el se costruiss cont el drovà come verb ausiliar vesser (o di volte anca vegnì per di reson de stil) al temp verbal che l'interessa inanz a participi passad del verb.

A gh'è ancasì un'altra manera de fà su la forma passiva, però in forma impersonal, per mez del se passivant.

Forma passiva

Fras afermative

Strutura tipica (fras ai moeud indicativ, consgiuntiv o condizzional)

Soget fort + Soget debol + Predicad + (Complement d'agent/caosa eficienta) + Alter complement
Soget debol + Predicad + Soget fort + (Complement d'agent/caosa eficienta) + Alter complement
Esempi:MI-
Un pom l' è stad mangiad del March in cà
opur
L' è stad mangiad un pom del March in caà
Soget debol + particola pronominal complement de termin + Predicad + (soget fort) + (complement d'agent/caosa eficienta) + Alter complement
Esempi:MI-
el m' è stad imprestad un liber de lù
In lengua lombarda l'è permetud poeu el rinforz del complement de termin (o quell de vantagg) a la fin de la fras con "a + pronom personal soget fort" quand che se voeur marcall.
Esempi:MI-
el m' è stad imprestad un liber a mi

Strutura tipica (fras ai moeud infinid, gerondi, imperativ de 1-2^ persona )

Predicad + (Complement d'agent/caosa eficienta) + Alter complement
Esempi:MI-
Vesser cagnad d'un can


Fras imperative

Strutura tipica (meter el soget in fond!)

(che)3 + Soget debol3+ Predicad + (Complement d'agent/causa eficienta) + (Alter complement) + (soget fort)

3 : domà in terza persona singolar o plural

Fras negative

La costruzzion di fras negative l'è l'istessa de quei afermative, la diferenza l'è che 'l predicad l'è in forma negativa. Per fà vegnì negativa la forma, a se sgionta l'averb de negazzion minga:
►" minga " el ven logad:

2) Infra l'ausiliar vesser e 'l participi passad  :

Esempi:MI-
Afermativa: l' l'è stad cagnad
Negativa: l' è stad minga cagnad

3) Prima del verb a l'infinid despoeu de preposizzion:

Esempi:MI-
Afermativa: per vesser cagnad
Negativa: per minga vesser cagnad

3) con l'aplicall al verb servil, se prima del verb gh'è un verb servil:

Esempi:MI-
Afermativa: el ha podud vesser cagnad
Negativa: el podeva minga vesser cagnad

Alter tipi de fras

A gh'è minga besogn de andà adree a spiegà desgià che la costruzzion l'è compagna de quella che l'è stada spiegada per i fras a la forma ativa semper a scambià el complement oget cont el soget e cont el voltà el verb in forma passiva

Atenzion: per i fras interogative in presenza di pronom interogativ (Che, chi), quand che i pronom interogativ i fann el mester del soget, in la fras negativa corispondenta i fann el mester del complement de agent/causa eficente. I gh'hann de stà semper a l'inviada de la fras, ma con denanz la preposizzion de.

Esempi: forma ativa MI-
Chi el te varda adree?
Chi l'è che 'l te varda adree?
La forma passiva corispondenta la sarà MI-
De chi te seet vardad/vardada adree?
De chi l'è che te seet vardad/vardada adree?

Forma passiva impersonal

La strutura la dopera el se passivant (o sa a segonda del dialet), el soget el gh'è nò, desgià che l'è una forma impersonal. Se po tutal pù meter el soget debol universal a (foeura che in di dialet lombard meridionai infra de che el paves, el lumelin e l'oltrepadan).

( Pronom soget debol universal ) + Particola passivanta "se" + Predicad + (Complement oget) + (Alter complement)
Esempi:MI-
A se dis inscì
Esempi:PV-
Es dise insì

In d'una forma andaghera i pronom "a" e "se" podeven vegnì trad insema a fà su es

Esempi:MI-
Es dis inscì

Despess a se meten i complement de stat in loeugh al principi de la fras:

Esempi:MI-
A Milan a se dis inscì

In d'un quai dialet, compagn del milanes, l'è mingaq obligatori el pronom debol universal e a s'è solit a scriver:

Esempi:MI-
A Milan se dis inscì

Atenzion: La costruzzion cont i particole pronominai complement oget o complement de termin l'è minga drovada. A se preferiss scriver i complement in forma estesa o putost drovà la forma passiva personal.

Vos corelade