Wt/kiu/Amaene

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | kiuWt > kiu > Amaene
Jump to navigation Jump to search

Kırmancki[edit]

Fiil[edit]

Na pele de waxtqesê amaene sero melumat esto. İta de "varyantê waxtqısey, waxtqesey ra name, manê waxtqesey, ebe zonunê binu manê cı, rıstımê waxtun u onciyaena waxtqesey be gorê waxtu (waxtê nıkay, waxtê veri u sıfet-namê waxtqesey)" mocnina.

amaene [yen-, am-, -êr-]: No waxtqese bêqeyde u intransitifo.

Varyantê waxtqesey[edit]

  • amayine
  • ameyene
  • ameyine

Waxtqesey ra name[edit]

  • amais

Manê waxtqesey[edit]

Ebe zonunê binu[edit]

Tırki Kıdki Farıski Arebki Almanki İngilızki Fransızki
gelmek hatin āmadan ḏahaba kommen come venir

Rıstımê waxtu[edit]

rıstımê waxtê nıkay rıstımê waxtê veri rıstımê modusê wastne

Watê nıkay (present)[edit]

indicative continuative subjunctive imperative
ez yen'ane ezo yen'ane ez bêri(ne) -
yena tıya yena bêrê bê
o yeno oyo yeno o bêro o bêro
a yena awa yena a bêro a bêro
ma yenime mao yenime ma bêrime ma bêrime
sma yenê smaê yenê sma bêrê sma bêrê
i yenê iyê yenê i bêrê i bêrên

Waxtê veri (preterite)[edit]

indicative continuative
ez amane ezo amane
ama tıya ama
o ame uyo ame
a amê awa amê
ma ameyme mao ameyme
sıma amey sımaê amey
i amey iyê amey

Waxtê veri -gumankerdene- (perfect)[edit]

indicative continuative
ez amane ezo amane
ama tıya ama
o amo uyo amo
a ama awa ama
ma ameyme mao ameyme
sıma amê sımaê amê
i amê iyê amê

Waxtê veri -raverberdene- (imperfect)[edit]

indicative subjunctive
ez amêne ez biamêne
amêne biamêne
o amêne o biamêne
a amêne a biamêne
ma amêne ma biamêne
sıma amêne sıma biamêne
i amêne i biamêne

Waxtê veri ra raver (pluperfect)[edit]

indicative
ez amey bi
amey bi
o amey bi
a amey bi
ma amey bi
sıma amey bi
i amey bi

Sıfetname (participium)[edit]

participium neri mayki xeylê
agentive ama amaoğe amaoği
preterital - - -