Jump to content

Wp/sdc/Vèibbi ausiriari

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | sdc
Wp > sdc > Vèibbi ausiriari
Laurent de La Hyre, Allegorìa di la Grammàtigga, 1650

Vèibbu assé (it: essere)[edit | edit source]

Coniugatzioni di lu vèibbu assé.

Indicativu[edit | edit source]

Presenti

Éiu soggu (Linga itariana: io sono)
tu sei
eddu-a è
noi semmu
voi seddi
eddi so

Passatu prossimu

Éiu soggu isthaddu (it: io sono stato)
tu sei istaddu
eddu-a è isthaddu
noi semmu isthaddi
voi seddi isthaddi
eddi so isthaddi

Imperfettu

Éiu era (it: io ero)
tu eri
iddu-a era
noi érami
voi éraddi
eddi érani

Trapassatu prossimu

Éiu era isthaddu (it: io ero stato)
tu eri isthaddu
eddu-a era isthaddu
noi érami isthaddi
voi éraddi isthaddi
eddi érani isthaddi

Futuru semplici

Éiu saràggiu (it: io sarò)
tu saré (sarai)
eddu-a sarà
noi sarem(m)u
voi sareddi
eddi sarani

Futuru anteriori

Éiu saràggiu isthaddu (it: io sarò stato)
tu saré isthaddu
eddu-a sarà isthaddu
noi saremu isthaddi
voi sareddi isthaddi
eddi sarani isthaddi

Conditzionali[edit | edit source]

Presenti

Éiu saria (it: io sarei)
tu saristhi
eddu-a saria (sarìsthia)
noi sarìsthiami
voi sarìsthiaddi
eddi sarìsthiani

Passatu

Éiu saria isthaddu (it: io sarei stato)
tu saristhi isthaddu
eddu-a saria isthaddu
noi sarìami isthaddi
voi sarìaddi isthaddi
eddi sarìsthiani isthaddi

Congiuntivu[edit | edit source]

Presenti

Éiu sia (it: [che] io sia)
tu sii
eddu-a sia
noi sìami
voi sìaddi
eddi sìani

Passatu

Éiu sia isthaddu (it: [che] io sia stato)
tu sii isthaddu
eddu-a sia isthaddu
noi sìami isthaddi
voi sìaddi isthaddi
eddi sìani isthaddi

Imperfettu

Éiu fùssia (it: [che] io fossi)
tu fussi
eddu-a fùssia
noi fùssiami
voi fùssiaddi
eddi fùssiani

Trapassatu

Éiu fùssia istaddu (it: [che] io fossi stato)
tu fussi isthaddu
eddu-a fùssia isthaddu
noi fùssiami isthaddi
voi fùssiaddi isthaddi
eddi fùssiani isthaddi

Imperativu[edit | edit source]

Presenti

sii! (it: sii tu!)
sia! (it: sia egli!)
sìami! (it: siamo noi!)
sìaddi! (it: siate voi!)
sìani! (it: siano essi-e!)

Infinitu[edit | edit source]

Presenti

assé (it: essere)

Passatu

assè isthaddu (it: essere stato)

Gerundiu[edit | edit source]

Presenti

essendi (sendi) (it: essendo)

Passatu

essendi (sendi) isthaddu (it: essendo stato)

Participiu[edit | edit source]

Passatu

isthaddu (it: stato)

Vèibbu abé (it: avere)[edit | edit source]

Coniugatzioni di lu vèibbu abé.

Indicativu[edit | edit source]

Presenti

Éiu àggiu (it: io ho)
tu hai
eddu-a ha
noi abemmu
voi abeddi
eddi hani

Passatu prossimu

Éiu àggiu auddu (it: io ho avuto)
tu hai auddu
eddu-a ha auddu
noi abemmu auddu
voi abeddi auddu
eddi hani auduu

Imperfettu

Éiu abia (it: io avevo)
tu abì (abisthi)
iddu-a abia
noi abìami
voi abìaddi
eddi abìani

Trapassatu prossimu

Éiu abia auddu (it: io avevo avuto)
tu abì auddu
eddu-a abia auddu
noi abìami auddu
voi abìaddi auddu
eddi abìani auddu

Futuru semplici

Éiu abaràggiu (it: io avrò)
tu abaré (abarai)
eddu-a abarà
noi abarem(m)u
voi abareddi
eddi abarani

Futuru anteriori

Éiu abaràggiu auddu (it: io avrò avuto)
tu abaré auddu
eddu-a abarà auddu
noi abaremu auddu
voi abareddi auddu
eddi abarani auddu

Conditzionali[edit | edit source]

Presenti

Éiu abaria (it: io avrei)
tu abaristhi
eddu-a abaria (abarìsthia)
noi abarìami
voi abarìaddi
eddi abarìani (abarìsthiani)

Passatu

Éiu abarìsthia auddu (it: io avrei avuto)
tu abaristhi auddu
eddu-a abarìsthia auddu
noi abarìsthiami auddu
voi abarìsthiaddi auddu
eddi abarìani (abarìsthiani) audu

Congiuntivu[edit | edit source]

Presenti

Éiu àggia (it: [che] io abbia)
tu aggi
eddu-a àggia
noi àggiami
voi àggiaddi
eddi àggiani

Passatu

Éiu àggia auddu (it: [che] io abbia avuto)
tu aggi auddu
eddu-a àggia auddu
noi àggiami auddu
voi àggiaddi auddu
eddi àggiani auddu

Imperfettu

Éiu abùssia (it: [che] io avessi)
tu abussi
eddu-a abùssia
noi abùssiami
voi abùssiaddi
eddi abùssiani

Trapassatu

Éiu abùssia auddu (it: [che] io avessi avuto)
tu abussi auddu
eddu-a abùssia auddu
noi abùssiami auddu
voi abùssiaddi auddu
eddi abùssiani auddu

Imperativu[edit | edit source]

Presenti

sii aggi! (it: abbi tu!)
sia àggia! (it: abbia egli!)
sìami àggiami! (it: abbiamo noi!)
sìaddi àggiaddi! (it: abbiate voi!)
sìani àggiani! (it: abbiano essi-e!)

Infinitu[edit | edit source]

Presenti

abé (it: avere)

Passatu

abé auddu (it: avere avuto)

Gerundiu[edit | edit source]

Presenti

abendi (it: avendo)

Passatu

abendi àuddu (it: avendo avuto)

Participiu[edit | edit source]

Passatu

àuddu (it: avuto)

Vidé puru[edit | edit source]