Wp/rjs/কামতাপুৰ সায়ত্ব শাসিত পৰিষদ

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | rjs
Wp > rjs > কামতাপুৰ সায়ত্ব শাসিত পৰিষদ

কামতাপুৰ স্বায়ত্বশাসিত পৰিষদ (KAC) হৈছে কোচ-ৰাজবংশী জনগোষ্ঠীৰ বিকাশ আৰ সুৰক্ষাৰ জৈন্যে ভাৰতেৰ অসম ৰাজ্যৰ একটা স্বায়ত্বশাসিত প্ৰশাসনীয় বিভাগ। পৰিষদখান ২০২০ চনত গঠন কৰা হোছিল। এটাই বড়োলেণ্ড ক্ষেত্ৰীয় পৰিষদ আৰ ৰাভা হাচং স্বায়ত্বশাসিত পৰিষদ অঞ্চলেৰ বাহিৰে সমগ্ৰ অবিভক্ত গোৱালপাৰা জিলা অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। এৰ অধ্যক্ষ হৈল হিতেেশ্বৰ বৰ্মন আৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী সদস্য হৈল গোকুল বৰ্মন।

ইতিহাস[edit | edit source]

২০২০ সনেৰ ২৪ মাৰ্চত বিজেপি নেতৃত্বাধীন এনডিএ সৰকাৰে। অসম বিধানসভাত কামতাপুৰ স্বায়ত্বশাসিত পৰিষদ বিল উত্থাপন কৰে। ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছ আৰ এআইইউডিএফে এই বিলখানেৰ বিৰোধিতা কৰে। অবশ্যে অই বছৰেৰ ছেপ্টেম্বৰ মাসত অসম বিধানসভাত বিলখান গৃহীত হয়।

প্ৰশাস[edit | edit source]

কমতাপুৰ স্বায়ত্বশাসিত পৰিষদত ৩০ জন সদস্য আছে। ইয়েৰ ভিতৰা ২৬ জন সদস্য নিৰ্বাচিত আৰ ৪ জন সদস্যক ৰাজ্যপালৰ দ্বাৰা মনোনীত কৰা হয়।

২০২১ চনৰ জানুৱাৰী মাসত অসম সৰকাৰ ঘোষণা কৰছিল যে নবগঠিত কামতাপুৰ স্বায়ত্বশাসিত পৰিষদ, মৰাণ স্বায়ত্বশাসিত পৰিষদ, মটক স্বায়ত্বশাসিত পৰিষদ আৰ বড়ো কছাৰী কল্যাণ স্বায়ত্বশাসিত পৰিষদে অন্তবৰ্তীকালীন পৰিষদ গঠন কৰিবে। যিহেতু ২০২১ সনেৰ অসম বিধানসভা নিৰ্বাচনেৰ আগতে এই স্বায়ত্বশাসিত পৰিষদগুলাৰ নিৰ্বাচন সম্ভব হয় নাই, তাৰ জন্যে সৰকাৰে কামতাপুৰ স্বায়ত্বশাসিত পৰিষদৰ জন্যে ৩০ জন সদস্য, মৰাণ স্বায়ত্বশাসিত পৰিষদ আৰ মটক স্বায়ত্বশাসিত পৰিষদেৰ জৈন্যে ২৫ জন সদস্য আৰ বড়ো কছাৰী কল্যাণ স্বায়ত্বশাসিত পৰিষদেৰ জৈন্যে ৪০ জন সদস্যক মনোনীত কৰে।

শ্ৰেণী:অসমেৰ স্বায়ত্বশাসিত পৰিষদ