Wp/rjs/কামতাপুৰী সাহিত্য

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | rjsWp > rjs > কামতাপুৰী সাহিত্য
Jump to navigation Jump to search

১। উদ্ভব কাল (৭ম শতিকাৰ থাকিআ ১২ শতিকা পর্য্যন্ত)
২। প্ৰাচীন কাল (১৩শ শতিকাৰ থাকিআ ১৬শ শতিকা পর্য্যন্ত)
৩। মধ্যযুগ (১৭শ শতিকাৰ থাকিআ ১৯শ শতিকাৰ পত্থম ভাগ পর্য্যন্ত)
৪। আধুনিক কাল (১৯শ শতিকাৰ শেষ ভাগেৰ থাকিআ বর্তমান পর্য্যন্ত)

উদ্ভব কাল[edit]

তাম্ৰপত্ৰ, চর্য্যাপদ, বড়ু চণ্ডীদাশেৰ "শ্ৰীকৃষ্ণ কীর্ত্তন" ইত্যাদি ।

প্ৰাচীন কাল[edit]

হেম সৰস্বতী, কবিৰত্ন সৰস্বতী, ৰুদ্ৰ কন্দলী, মাধব কন্দলী আদিৰ সাহিত্য সমগ্ৰ, পাঁচালী সাহিত্য, শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেব, মাধবদেব, ৰাম সৰস্বতী, কংসাৰি কায়স্থ, কপাল চন্দ্ৰ দ্বিজ, মালাধৰ বসু, ৰঘুনাথ পণ্ডিত, ৰত্নাকৰ কন্দলী, সার্বভৌম ভট্টাচার্য্য, শ্ৰীধৰ কন্দলী আদিৰ সাহিত্য সমগ্ৰ ।

মধ্যযুগ[edit]

কবিন্দ্ৰ পাত্ৰ, বিপ্ৰ বিশাৰদ, গোপাল চৰণ দ্বিজ, গোবিন্দ মিশ্ৰ, নীলকণ্ঠ, গোবিন্দ দাস, কবিশেখৰ, শ্ৰীনাথ ব্ৰাহ্মণ, দ্বিজকবিৰাজ, নাৰায়ণ দ্বিজ, দ্বিজৰঘুৰাম আদিৰ সাহিত্য সমগ্ৰ; মহাভাৰত, ৰামায়ণ, পুৰাণ সাহিত্য; কৃষ্ণদাস বৈৰাগী, ৰামাই পণ্ডিত আদিৰ সাহিত্য সমগ্ৰ; নাথ সাহিত্য; অদ্ভুত আচার্য্য, ভট্টদেব আদিৰ সাহিত্য সমগ্ৰ; চৰিত সাহিত্য, বুৰঞ্জী সাহিত্য ইত্যাদি ।

আধুনিক কাল[edit]

আধুনিক কালৰ সাহিত্যিক- রতিরাম দাস, রায় সাহেব পঞ্চানন বর্মা, রাধানাথ দাস, হেমকান্তি রায়, শ্যামাপদ বর্মণ, কলীন্দ্ৰ নাথ বর্মণ, পথিক (বিনোদ বিহারী বর্মণ), বাউদিয়া রায়, তুষার বন্দোপাধ্যায়, फुल सिंह राजबंशी, गोपाल प्रसाद राजबंशी, ठकन्त लाल राजबंशी, भूमि लाल राजबंशी, महेश लाल राजबंशी, एस.एल. शर्मा, बसन्त कुमार दास, সন্তোষ সিংহ, কমলেশ সরকার, শিবেন্দ্ৰ নাথ মণ্ডল, গোপাল ৰায়, ড° উপেন্দ্ৰ নাথ সৰকাৰ, ৰবীন্দ্ৰ নাৰায়ণ মণ্ডল, বাচ্চা মোহন রায়, হরিপদ ৰায়, যতীন বর্মা, ডাঃ ৰমেন্দ্ৰ নাথ অধিকাৰী, গৌৰী মোহন ৰায়, অম্বিকাচৰণ চৌধুৰী, ডাঃ দ্বিজেন্দ্ৰ নাথ ভকত, সুজন বর্মন, বীরেন রায়, ধর্ম নারায়ণ বার্মা, রামেশ্বর রায়, ভূপেন রায়, ব্ৰজেন রায়, দেশবন্ধু চক্ৰবর্ত্তী, সুধীৰ ৰঞ্জন ৰায়, হিতেশ্বৰ ৰায়, অৰুণ কুমাৰ ৰায়, আজগৰ আলী সেখ, গুণেশ্বৰ অধিকারী, ক্ষিতিন্দ্ৰ মোহন সরকার, শ্যামল কুমাৰ ৰায়, অনন্ত রায়, মিনতী অধিকারী, গীতা সৰকাৰ, কাছেমা খাতুন, প্ৰবীন চন্দ্ৰ রায়, বজলে রহমান, নিয়তি রায়, নগেন্দ্ৰ নাথ রায়, আলোক ৰঞ্জন ৰায়, যামিনী কুমাৰ বৰুৱা, বিজয়কৃষ্ণ দেব বর্মণ, ৰঘুনাথ চৌধুৰী, লাবন্য ভকত কৃষ্ণকান্ত ৰায়, অপূর্ব কুমাৰ বর্মন, অমিতাভ ৰঞ্জন কানু, কন্দর্পজিৎ কল্লোল, স্পন্দন অনুৰাগ বর্মণ, নীলিম অনুৰাগ, শংখলীনা কোঁচ, ৰুদ্ৰ কোঁচ, জিতজ্যোতি পাটগিৰি, ৰবীন্দ্ৰ চন্দ্ৰ ৰায়, কল্পজিৎ কৃষ্ণদেব বর্মণ, জয় চক্ৰবর্তী, নবনীতা ৰায়, পংকজ পৰাণ বর্মণ, দেবাশীস শর্মা, নীল নীলিম, সত্যজিৎ বর্মন, আদিত্য কিৰণ কোচ, ধনঞ্জয় সিনহা, দেব প্ৰসাদ বৰুৱা, অনুপল ৰাজবংশী, ড° হৰিচৰণ দাস, অৰূপজ্যোতি দাস, জ্যোতিকা ৰায়, কুমাৰী জেৰিফা খাতুন, নীতিশ কুমাৰ, ৰূপেন্দ্ৰ নাৰায়ণ সিংহ, ড° প্ৰতিমা নিয়োগী, জ্যোতি কিষণ, অৰূপ ইয়াং ইংতি, নির্মল বৰুৱা, প্ৰাঞ্জল কোচ, পৰিমিতা দত্ত বৰুৱা, উত্তম কুমাৰ ৰায়, ক্ষীৰোদ দাস, জেৰিনা আহমেদ, মৃণাল ৰাজবংশী, অনিল ৰাজবংশী (নেপাল), মাধুৰিমা বর্মণ, पवन राजबंशी ইত্যাদি ।