Wp/goh/Diutisciu sprāhha

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | gohWp > goh > Diutisciu sprāhha
Jump to navigation Jump to search

Diu diutisciu sprahha ist (ouh diutisk, diotisc, theodisk) einiu westgermanisciu sprahha aba dëru indo-europeiscūn sprahhsippa. Man sprah siu sint ~ dëmu jāre 700.

Inleita[edit]

Diutisc (blāfaro)

Diu diutisciu sprahha ist einiu germanisciu sprahha. Dannān habet siu borafilu līhhī miti dësēm sippiēm zungūn. Doh gibit iz ettesmanagūn untarscidungūn wëlīho wir uns iozuo anagisehemēs:

germanisc diutisc frenkisc sehsisc englisc frisisc tenisc gothisc
slēpaną slāfan *slāpan slāpan slǣpan slēpa (sofa) 𐍃𐌻𐌴𐍀𐌰𐌽

slēpan

strātō strāza strāta strāta strǣt strēte stræti

[ˈstrɛːti]

(𐍀𐌻𐌰𐍀𐌾𐌰)
kiją hhi rīki ki

[ˈriːtsɪ]

ċe

[ˈriːtʃe]

ke ki

[ˈri:ki]

𐍂𐌴𐌹𐌺𐌹

reiki

aplaz aphul

[ˈap͡ful]

appel appul æppel appel epli

[ˈepli]

apls
skarpaz scarph

[ˈs̠karp͡f ]

skarp skarp sċearp skerp skarpʀ
kattuz kazzo katta katto catt katte ttʀ
tamaz zam tam tam tom tom tamʀ
likkōną

[ˈlik.kɔː.nɑ̃]

lechōn lekkōn likkōn liccian likkia (𐌱𐌹)𐌻𐌰𐌹𐌲𐍉𐌽

(bi)laigōn

werką werah werk werk weorc wirk verk

[werk]

(𐍅𐌰𐌿𐍂𐍃𐍄𐍅)
dōną

[ˈdɔː.nɑ̃]

tuon duon dōn dōn dūa (gera)
dēr

[ˈmɔː.ðɛːr]

muoter muoder dar dor der ðir

[ˈmo:ðir]

(𐌰𐌹𐌸𐌴𐌹)

[ˈɛː.θiː]

raudaz

[ˈrɑu̯.ðɑz]

t d d rēad

[ˈræːɑd]

d rauðʀ

[ˈrauðɻ]

𐍂𐌰𐌿𐌸𐍃

rauþs

[rɔːθs]

þankijaną

θɑŋ.ki.jɑ.nɑ̃]

denken thenken thenkian þenċan

θent͡ʃɑn]

thenka þekkja

[ˈθẽkːjɑ̃]

𐌸𐌰𐌲𐌺𐌾𐌰𐌽

þagkjan

gōdaz

ɣɔː.ðɑz]

guot

[guot]

guod

[ɣuot]

gōd

[ɣoːd]

gōd

[ɡoːd]

gōd góðʀ

ɣo:ðɻ]

𐌲𐍉𐌸𐍃

ɣoːθs]

Gitātrahha[edit]

Hildebrandslied1.jpg

(.........)

Grammatih[edit]

Prōnōmina[edit]

Prōnōmina persōnālia[edit]

Nom. Akk. Gen. Dat.
sg. ih mih mīn mir
dih dīn dir
ër

siu, sī, si

iẓ

inan, in

sia (sie)

iẓ

(sīn)

ira (iru, iro)

is, ës

imu, imo

iru, iro

imu, imo

dual. ? ? unker,unkar ?
wir unsih unsēr uns
ir iuwih iuwēr iu
sie

sio

siu

sie

sio

siu

iro

iro

iro

im, in

im, in

im, in

Prōnōmen reflexīvum[edit]

Nom. Acc. Gen. Dat.
sg. - sih sīn (ira) (imu, iru)
pl. - sih (iro) (im)

Prōnōmina possessīva[edit]

masc. fem. neut.
sg. sīn ira sīn
pl. iro iro iro

Prōnōmina dēmōnstrātīva[edit]

Nom. Acc. Gen. Dat. Instr.
m. sg.

f. sg.

n. sg.

dër

diu

daẓ

dën

dea, dia (die)

daẓ

dës

dëra, (dëru, dëro)

dës

dëmu, dëmo

dëru, dëro

dëmu, dëmo

-

-

diu

m. pl.

f. pl.

n. pl.

dē, dea, dia, die

deo, dio

diu, (dei)

dē, dea, dia, die

deo, dio

diu, (dei)

dëro

dëro

dëro

dēm, dēn

dēm, dēn

dēm, dēn

-

-

-

Nom. Acc. Gen. Dat. Instr.
m. sg.

f. sg.

n. sg.

dëse, dësēr

dësiu, disiu

diz

dësan

dësa

diz

dësses

dësera

dësses

dësemu, dësemo

dëseru

dësemu, dësemo

-

-

dësiu, dësu; disiu, disu

m. pl.

f. pl.

n. pl.

dëse

dëso

dësiu, disiu

dëse

dëso

dësiu, disiu

dësero

dësero

dësero

dësēm, dësen

dësēm, dësen

dësēm, dësen

-

-

-

Prōnōmina interrogātīva[edit]

Nom. Acc. Gen. Dat. Instr.
m. sg.

f. sg.

n. sg.

(h)wër

(h)wër

(h)waẓ

(h)wënan, wën

(h)wënan, wën

(h)waẓ

(h)wës

(h)wës

(h)wës

hwëmu, wëmo

hwëmu, wëmo

hwëmu, wëmo

-

-

(h)wiu, hiu

ouh: (h)wëdar, (h)wëlīh, hweolīh, solīh --> st. adj.

1.6 Prōnōmina indēfīnīta[edit]

Alsama (starah) adjectīva:

- sum, sumilīh, sumalīh

- ein

- einīg, eining

- thëhein, dëhein

- nih(h)ein, noh(h)ein

- gilīh (+ Nomen miti gen. pl.)

- manno gilīh

- (gi)wëlīh, eogiwëlīh, iogiwëlīh

Alsama ein Prōnōmen interrogātīvum:

- wër, sō wër sō

- ëtewër

Alsama nōmina:

- man (m. cons-stam)

- eoman, ioman (m. cons-stam (acc pl. : eomannan, iomannan ))

- neoman, nioman (m. cons-stam (acc pl. : neomannan, niomannan ))

- wiht, eowiht, iowiht (n. a-stam)

- neowiht, niowiht (n. a-stam)

Zalōn[edit]

.....[edit]

ein ēristo, furisto
zwei ander
drī dritto
feor, fior feordo, fiordo
fimf, finf fimfto, finfto
sëhs sëhsto
sibun sibunto
ahto ahtodo
niun niunto
zëhan, zëhen zëhanto
einlif einlifto
zwelif zwelifto
drīzëhan drittozëhanto
fiorzëhan fiordozëhanto
finfzëhan finftazëhanto
sëhszëhan sëhstazëhanto
sibunzëhan sibuntozëhanto
ahtozëhan ahtodazëhanto
niunzëhan niuntazëhanto
zweinzug zweinzugōsto
drīẓẓug, drīẓug drīẓugōsto
fiorzug fiorzugōsto
finfzug finfzugōsto
sëhszug sëhszugōsto
sibunzug sibunzugōsto
ahtozug ahtozugōsto
niunzug niunzugōsto
zëhanzug, hunt zëhanzugōsto
zwei hunt
thūsunt, dūsunt

Verb[edit]

Starah Verba[edit]

Ablūtrīga[edit]

.....

ablūtrīga īnfīnītīvus 1. Person Singular

Indikativ Präsens

1. + 3. Person Singular

Indikativ Präteritum

1.+3. Person Plural, 2. Pers. Singular

Indikativ Präteritum

Partizip

Präteritum

I.a ī + l. cōnsonāns

(niowiht h odar w)

ī ei i i
I.b ī + h odar w ī ē i i
II.a io + l. cōnsonāns

(niowiht h odar Dental)

iu ou u o
II.b io + h

odar Dental

iu ō u o
III.a i + l. nāsālis

odar l. cōnsonāns

i a u u
III.b e + Liquid

odar l. cōnsonāns

i a u o
IV. e + l. nāsālis

odar Liquid

i a ā o
V. e + l. cōnsonāns i a ā e
VI. a + l. cōnsonāns a uo uo a
VII. ā, a, ei, ou,

uo odar ō

a ie ie ā, a, ei, ou,

uo odar ō

Forabilidi :

I.a: rītan – rītu – reit – ritun – giritan

I.b: zīhan – zīhu – zēh – zigun – gizigan

II.a: biogan – biugu – boug – bugun – gibogan

II.b: biotan – biutu – bōt – butun – gibotan

III.a.: bintan – bintu – bant – buntun – gibuntan

III.b.: werfan – wirfu – warf – wurfun – giworfan

IV.: neman – nimu – nam – nāmun – ginoman

V.: geban – gibu – gab – gābun – gigeban

VI.: faran – faru – fuor – fuorun – gifaran

VII.: rātan – rātu – riet – rietun – girātan

Fōrmae īnfīnītae[edit]
Infinitiv werfan
Partizip

Präsens

werfanti/

werfenti

Partizip

Präteritum

werfanti/

werfenti

Fōrmae fīnītae[edit]
gaganwurtī irgangana
ind. ih wirfu warf
wirfis/wirfist wurfi
er, siu, iz wirfit warf
wir werfemēs (werfēn) wurfum (wurfumēs)
ir werfet wurfut
sie, siu werfent wurfun
conj.
ih werfe wurfi
werfēs/werfēst wurfīs/wurfīst
er, siu, iz werfe wurfi
wir werfēm (werfemēs) wurfīm (wurfīmēs)
ir werfēt wurfīt
sie, siu werfēn wurfīn
imp. sg. wirf
imp pl. werfet

Swah Verba[edit]

....

z
gaganwurtī irgangana
ind. ih zellu zellita
zellis zellitos
er, siu, iz zellit zellita
wir zellumēs zellitum
ir zellet zellitut
sie, siu zellent zellitun
conj. ih zele zeliti
zellēst zelitīs
er, siu, iz zele zeliti
wir zelēm zelitīm
ir zelēt zelitīt
sie, siu zelēn zelitīn
imp. sg zel
imp. pl. zellet

Daz verbum "wesan/sīn"[edit]

gaganwurtī irgangana
ind. ih bim was
bisti wāri
er, siu, iz ist was
wir sum,sumes wārum, wārumes
ir sīt wārut
sie, siu sint wārun
conj. ih wāri
sīs, sīst wāris, wārist
er, siu, iz wāri
wir sīm, sīmes wārim, wārimes
ir sīt wārit
sie, siu sīn wārin
im. sg. wes
imp. pl. wesit

Nōmina[edit]

Dio starah dēclīnātiōnes[edit]

Diu -a-dēclīnātiō[edit]

....

tag m.
nNo.m akk. gen. .da.t instr.
sg. tag (-) tag (-) tages (-as) tage (-a) tagu (-o)
pl. tagā (-a) tagā (-a) tago tagum (-om, -un, -on) -
Diu -ja-dēclīnātiō[edit]

.....

Diu wa-dēclīnātiō[edit]

.....

Diu -ō-dēclīnātiō[edit]

.....

Diu -jō-dēclīnātiō[edit]

....

Diu -i-dēclīnātiō[edit]
Diu -u-dēclīnātiō[edit]

...