Wp/dlm/Langa Dalmatisun

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | dlmWp > dlm > Langa Dalmatisun
Jump to navigation Jump to search

Alfabet[edit]

A B C Č Ć D E F G I J L M N O P Q R S Š T U V Z

Nauni[edit]


Joinuot / multuot /

amaic / amaič /

detco / dacli /

cortial / cortiali /



Joinuot / multuot /

susana / susane /

busca / busce /

mun / mune /


Langa Dalmatišun na ava declinatuot de i nauni.

Articuol[edit]

El articlo definitut in dalmatisun sant EL a genant masculut , LA a genant femiut , e I a multuot.

a.e.:

el cortial , i cortiali

el naun , i nauni

la busca , i busce

[edit]

maur / maura / velik

bun / buna / dobar

fosc / fosca / crn

Pronauni[edit]

1.Ju
2.Te
3.Jal/Jala
multuot
1.Nu
2.Vu
3.Jai


1.Main
2.Toi
3.Loi
multuot
1.Noi
2.Voi
3.Jai


1.Maja
2.To
3. Soa
1.Nuester
2.Vuester
3. ??

[edit]

In -

Bas de -

De -

Da -

Dri -

Saupra -

Alič -

[edit]

  -ur , -ar , -dro

-ur

  -ur  
Prezent Imperfekt Futur
1.-a(i) -ua -uora
2.-e -ue -uore
3.-a -ua -uora
multuot
1.-aime -uame -uorame
2.-aite -uate -uorate
3.-a -ua -uora

primjer:"domandur" ,

Prezent Imperfekt Futur
1.domunda(i) domundua domunduora
2.domunde domundue domunduore
3.domunda domundua domunduora
multuot
1.domundaime domunduame domunduorame
2.domundaite domunduate domunduorate
3.domunda domundua domunduora


-ar


  -ar 
Prezent Imperfekt Futur
1.-a -aja -uora
2.-e -aje -uore
3.-a -aja -uora
1.-aime -ajame -uorame
2.-aite -ajate -uorate
3.-a -aja -uora
 :"avar" ,  
Prezent Imperfekt Futur
1.ava avaja avuora
2.ave avaje avuore
3.ava avaja avuora
1.avaime avajame avuorame
2.avaite avajate avuorate
3.ava avaja avuora