Wn/hu/Wikihírek:Vitarendezés
A Wikihírek egymás mellett dolgozó szerkesztők közössége. Egy-egy cikket sokszor többen is szerkesztenek, lehet hogy egymástól eltérő tartalmi és formai elképzelések mentén. Próbáld mindig követni az etikettet, amikor a többiekkel kapcsolatba lépsz.
Nézeteltérés esetén törekedj az egyezségre, és addig ne szerkeszd a cikket, amíg a kérdést nem rendeztétek. Ódzkodj a szerkesztési háborútól: vitát azzal lezárni nem lehet, és semmivel sem viszi előbbre a Wikihíreket. Igyekezz az itt leírtak szerint rendezni a nézeteltéréseket, hogy azok ne fajuljanak komoly vitává.
Ezek a lépések a véleménykülönbségek áthidalását célozzák: a vandálok és a notórius normaszegők ellen gyorsabb megoldásokat használhatunk, ideértve a blokkolást is. A legtöbb esetben azonban – még ha a rosszhiszeműség feltételezhető is – célszerű az itt leírt lépéseket végigjárni.
Első lépés: az elkerülés
[edit | edit source]A viták legjobb kezelése eleve elkerülni őket.
Tiszteld a többieket és véleményüket! A pártatlan írás jó elkerülő megoldás, mert a végeredményt csak kevesen kifogásolhatják.
A szerinted pontatlan vagy elfogult szerkesztéseket javítsd ki, mintsem hogy visszavond. Jelentősebb változtatásoknál a jól megírt szerkesztési összefoglaló segít másoknak eligazodni abban, hogy mit és miért csináltál. A modortalan megnyilvánulásokra ne válaszolj hasonló stílusban – állj ellen a csábításnak!
Második lépés: a vitalap
[edit | edit source]Kézenfekvő helyek a megbeszélésre és egyeztetésre a vitalapok. Írhatsz a másik fél vagy az adott cikk vitalapjára is. Magában a cikkben soha ne folytass vitát! Őrizd meg a hidegvéred, és ne személyeskedj! Mérlegeld a másik fél álláspontját és törekedj a kompromisszumra. Amíg nem egyértelmű a másik szerkesztő hozzáállása, feltételezz jóindulatot.
A megbeszélés sosem puszta formalitás: nem csak azért van rá szükség, hogy aztán az itt leírt következő lépéshez folyamodhass. Ha kerülöd a jóindulatú vitát, az annak a jele, hogy nem rendezni, hanem szítani akarod a problémát. Ez rád rossz fényt vethet, és a vitarendezésben később nehezebb lesz meggyőznöd másokat az igazadról. Az indokokat felsorakoztató, komoly egyeztetés – még ha nem is vezetne azonnal eredményre – mutatja, hogy igenis törekedsz megoldást találni.
Harmadik lépés: segítségkérés a közösségtől
[edit | edit source]Ha a vita kezdene kezelhetetlenné válni, bármelyik fél kérheti a közösség segítségét. Egy külső szemlélő jelenléte már önmagában moderál, meglátásai pedig újra mederbe terelhetik a vitát. A közösség legtöbbször nyitott mindkét fél irányába, és segíthet megtalálni a közös nevezőt.
Társoldalunkon, a magyar Wikipédián a mediációs oldalon jelentkezhetnek közvetítésre az önkéntes vállalkozók. Ha más szerkesztő nincs, kérd fel őket a közvetítésre a Wikihíreken.
Negyedik lépés: a teaszünet
[edit | edit source]A viták hevében időnként felkaphatja a vizet az ember, és ilyenkor könnyű a másikat rosszindulatúnak vagy arrogánsnak gondolni. Ekkor itt az ideje egy csésze teával kikapcsolódni – közben próbáljunk valami abszolút jót mondani szerkesztőtársunkról, akár a társalgóban. Ez segíthet, hogy felülről láss rá a dolgokra.
Ötödik lépés: a vitarendezés
[edit | edit source]Az első két lépés után, és ha a vita már inkább viaskodás mint megbeszélés, kérd ki a szélesebb közösség véleményét a társalgóban. A Wikihírek a konszenzus elve mentén működik – ennek eléréséhez időnként szükség lehet többek véleményére alapozni. A vitarendezés során bárki hozzászólhat az ügyhöz, de a másik elleni kirohanás és a személyeskedés nem elfogadható. A nyilvános vita során is lehetőség van közvetítő(ke)t felkérni. Ha sikerült megoldásra jutni, a megbeszélést idővel archiváljuk.