Wn/hu/Négy EU-tagállam is megtiltotta egyes ukrán élelmiszerek és a gabona importját
2023. április 21., péntek
Az elmúlt egy hétben négy uniós tagállam is ideiglenesen korlátozta egyes ukrajnai mezőgazdasági termékek importját a hazai termelők védelmében. Miután múlt év februárjában orosz invázió indult Ukrajna ellen, az EU felfüggesztette az ukrán agrártermékekre kivetett importvámokat és -kvótákat, hogy a területén keresztül tovább folyhasson velük a kereskedelem. Az uniós egységes piac elve szerint a kereskedelempolitika nem tagállami, hanem uniós hatáskör.
A lengyel és magyar kormányok szombaton, a szlovák hétfőn, a bolgár pedig szerdán jelentette be az intézkedést — közülük Lengyelország, Magyarország és Szlovákia szomszédos Ukrajnával.
A bolgár importtilalom kijelölt időtartama következő hét hétfővel indul és június 30-ig tart, s többek közt a búzára, búzalisztre, rozsra, árpára, szójára, kukoricára, tejre és egyes nyers húsokra is vonatkozik. Ezen termékek országon való átszállítása plombált konténerekben és járművekben engedélyezett.
– Több milliárd [leva értékű] terményünk van, amit szerintünk nehéz lesz eladni és [még akkor is] veszteséggel fog járni, hacsak nem teszünk lépéseket.[1] – indokolta a lépést a bolgár agrárminiszter, Javor Gecsev. – Bulgária szolidáris Ukrajnával, de a helyi piac túltelítődik, mert országaink exportfolyosó helyett lerakatokká váltak.[2]
A lengyel tilalom szombat este életbe lépett, és június 30-ig tervezik fenntartani. Robert Telus agrárminiszter szerint a cél, hogy ezzel „felnyissák az Unió szemét, mert további intézkedések kellenének, ami a termékeket Ukrajnából Európa belsejébe [terelné], hogy ne maradjanak Lengyelországban.”[3] Az ország az elején még tiltotta az átszállítást is, de kétnapos értekezlet után megállapodtak az ukrán féllel abban, hogy a tranzitforgalmat mégis megengedik.
A magyar agrárminiszter, Nagy István szombaton jelentette be a tilalmat, „érdemi uniós intézkedések hiányában”. A Magyar Közlönyben kedden jelent meg a kapcsolódó 130/2023. (IV. 18.) kormányhatározat, ami szerdán lépett hatályba, június 30-ig megtiltva többek közt a búza, búzaliszt, rozs, árpa, kukorica, cukor és egyes nyers húsok behozatalát. A tranzitforgalom megengedett, de a szállítmányokat a határon plombálni kell. Egyes árucsoportoknál kötelező regisztrálni az Elektronikus Közútiáruforgalom-ellenőrző Rendszerbe (EKÁER) akkor is, ha a rakomány nem Ukrajnából való.
– Nem tartható fenn az ukrán mezőgazdasági áruk teljes körű vámmentessége sem, hiszen nem behozható versenyelőnnyel termelnek az európainál jelentősen alacsonyabb önköltséggel, köszönhetően a hatalmas üzemméreteknek, valamint az Európai Unióban már nem megengedett termesztési és növényvédelmi gyakorlatoknak is. - indokolta a döntést a miniszter a tárca honlapján.
A parameter.sk internetes újságnak nyilatkozva a Szlovák Agrárkamara elnöke, Patasi Ilona kifejtette, hogy „… az ukrán mezőgazdászok a terményeikért sokkal kevesebbet kértek: például egy tonna búzáért 50 eurót, míg nálunk [Szlovákiában] ennek az ára 350 euró volt.”
Mikola Szolszkij ukrán agrárminiszter felvette a kapcsolatot Nagy Istvánnal is, jelezve hogy a tilalom nem elfogadható — a két fél megállapodott a párbeszéd folytatásáról. Az ukrán agrárminisztérium kifejtette továbbá, hogy a lengyel tilalom sérti az export-megállapodásokat.
– Értesültünk a lengyel és magyar bejelentésekről a gabona és egyéb mezőgazdasági termékek Ukrajnából való behozatalának tilalmáról […] Ezzel kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy a kereskedelempolitika kizárólagos uniós hatáskör, ezért az egyoldalú döntések nem elfogadhatóak.[4] - nyilatkozta Arianna Podestà az Európai Bizottság (EB) képviseletében.
Az EU tavaly júniusban oldotta fel az ukrán mezőgazdasági termékek importvámját és -korlátjait egy évre, hogy a blokád alatt levő fekete-tengeri kikötők helyett alternatív útvonalat biztosítson. Az ukrán áru elkezdett Közép-Európa felé áramolni, de azokat a szállítási költségek miatt csak részben vitték tovább. A tárolók elkezdtek telítődni, lefelé víve az árakat, ami gazdatüntetésekhez vezetett. Április 4-én az EB elfogadta a 2023/739-es végrehajtási rendeletet, ami 56 millió eurós keretösszeget biztosít a gazdák kártalanítására Bulgáriában, Lengyelországban és Romániában, de a törvényszövegben is elismerte, hogy ez csak részben fedezi a veszteségeket.
Február 23-án az EB javasolta, hogy egy újabb évre, 2024 júniusig hosszabbítsák meg a vámmentes időszakot. Erre hivatkozva, s mivel a gazdák a vámok visszaállítását várták volna el, Henryk Kowalczyk korábbi lengyel agrárminiszter április 5-én lemondott.
A tengeri szállítás a Fekete-tengeri gabonaszállítási egyezmény keretében tovább zajlik, de a háború előttinél jóval kisebb volumenben. Az ENSZ adatai szerint múlt hét kedden egyetlen hajó sem esett át az ellenőrzésen, tovább növelve a veszteglő hajók számát. Az egyezmény május 18-án lejár, és az orosz fél azzal fenyegetett, hogy azt nem hosszabbítják meg, ha nem enyhítenek az Oroszországot sújtó szankciókon.
Idézett szövegrészek forrásnyelvükön
[edit | edit source]- ↑ Angolul: „we have produce worth several billion that we believe we will have a hard time selling and we will incur losses, unless we take measures.”
- ↑ Angolul: „Bulgaria is in solidarity with Ukraine, but a local glut is being created on the agricultural market, because instead of export corridors our countries are becoming warehouses.”
- ↑ Angolul: „open the eyes of the EU to the fact that further decisions are needed that will allow products from Ukraine to go deep into Europe, and not stay in Poland.”
- ↑ Angolul: „We are aware of Poland and Hungary's announcements regarding the ban on imports of grain and other agricultural products from Ukraine […] In this context, it is important to underline that trade policy is of EU exclusive competence and, therefore, unilateral actions are not acceptable.”
Források
[edit | edit source]- State Secretary: Grain transports from Ukraine are being checked and sealed at the border (angol nyelven), 2023. április 19. [2023. április 19-i dátummal az https://abouthungary.hu/news-in-brief/state-secretary-grain-transports-from-ukraine-are-being-checked-and-sealed-at-the-border eredetiből archiválva].
- Dimitrina Solakova: Bulgaria Temporarily Bans Import of over 20 Ukrainian Products, Exception Made for Transiting Goods (angol nyelven), 2023. április 19. [2023. április 19-i dátummal az https://www.bta.bg/en/news/economy/443114-bulgaria-temporarily-bans-import-of-over-20-ukrainian-products-agriculture-m eredetiből archiválva].
- Holly Ellyatt: Another Ukrainian ally bans its grain imports as tensions grow over a glut in Europe (angol nyelven), 2023. április 19. [2023. április 19-i dátummal az https://www.cnbc.com/2023/04/19/ukraines-grain-exports-cause-divisions-among-its-european-neighbors.html eredetiből archiválva].
- János Lajos P.: Patasi Ilona: El kell érni, hogy az ukrán gabona hagyja el az országot, ürüljenek ki a raktárak – Interjú, 2023. április 18. [2023. április 19-i dátummal az https://parameter.sk/patasi-ilona-el-kell-erni-hogy-az-ukran-gabona-hagyja-el-az-orszagot-uruljenek-ki-raktarak-interju eredetiből archiválva].
- István Nagy: Hazánk megtiltotta 25 mezőgazdasági termékkör importját Ukrajnából, 2023. április 18. [2023. április 19-i dátummal az https://kormany.hu/hirek/hazank-megtiltotta-25-mezogazdasagi-termekkor-importjat-ukrajnabol eredetiből archiválva].
- 130/2023. (IV. 18.) kormányrendelet, 2023. április 18. [2023. április 19-i dátummal az https://njt.hu/jogszabaly/2023-130-20-22 eredetiből archiválva].
- Alan Charlish: EU warns against unilateral steps after Poland, Hungary ban Ukrainian grain (angol nyelven), 2023. április 16. [2023. április 16-i dátummal az https://www.reuters.com/world/europe/polish-ban-ukrainian-grain-food-imports-apply-transit-says-minister-2023-04-16/ eredetiből archiválva].
- Mayria Knight, Jonny Hallam: Poland and Hungary ban Ukrainian grain amid glut from neighbor (angol nyelven), 2023. április 16. [2023. április 16-i dátummal az https://www.cnn.com/2023/04/16/europe/poland-bans-grain-ukraine-intl/index.html eredetiből archiválva].
- Michelle Nichols: No ships inspected on Tuesday under Ukraine Black Sea grain deal, UN says (angol nyelven), 2023. április 11. [2023. április 12-i dátummal az https://www.reuters.com/world/europe/no-ships-inspected-tuesday-under-ukraine-black-sea-grain-deal-un-2023-04-11/ eredetiből archiválva].
- Alan Charlish, Pawel Florkiewicz: Polish agriculture minister resigns amid anger over Ukrainian grain imports (angol nyelven), 2023. április 5. [2023. április 13-i dátummal az https://www.reuters.com/world/europe/polish-agriculture-minister-resigns-amid-anger-over-ukrainian-grain-imports-2023-04-05/ eredetiből archiválva].
- REGULATION (EU) 2023/739 of 4 April 2023 providing for an emergency support measure for the cereal and oilseed sectors in Bulgaria, Poland and Romania (angol nyelven), 2023. április 4. [2023. április 19-i dátummal az https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A32023R0739&qid=1681889548446 eredetiből archiválva].
- Proposal for a REGULATION OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL on temporary trade liberalisation supplementing trade concessions applicable to Ukrainian products (angol nyelven), 2023. február 23.