Template:Wt/lmo/verb

From Wikimedia Incubator

→ Verb de la <eror ? coniugazzion>-<reg?> -- ? - ausiliar: ???????

Sintassi

{{verb|parametro 1|parametro 2|parametro 3|parametro 4|parametro 5}}

indove:

Parametro 1: coniugazzion

Con quel parametro chì te insegnet la coniugazzion del verb:

Coniugazzion Valor de dàgh
al parametro 1
1^ coniugazzion (verb che a l'infinid i finissen con ) 1
2^ coniugazzion (verb che a l'infinid i finissen con ) 2
3^ coniugazzion (verb che a l'infinid i finissen con -er o -ar) 3
4^ coniugazzion (verb che a l'infinid i finissen con ) 4

Parametro 2: coniugazzion incoativa

Con quel parametro chì te insegnet se la coniugazzion incoativa del verb l'è incoativa:

Coniugazzion Valor de dàgh
al parametro 2
Verb minga incoativ ninc
Verb che l'è incoativ almen in vun dialet inc*
Verb che l'è incoativ in tucc i dialet inc

Se 'l verb l'è incoativ in del to dialet e te 'l se nò se l'è incoativ in tucc insegna domà "inc*"

Parametro 3: iregolarità

Con quel parametro chì te insegnet la regolarità del verb:

Regolarità Valor de dàgh
al parametro 3
Verb regolar r
Verb che 'l gh'hà tante forme verbai iregolar ir
Verb iregolar domà in d'on quai dialet ir*
Verb che in d'on quaj dialet o in tucc l'è iregolar domà in del participi passad
come despiegad chichinscì
irpp
Verb che 'l pò presentà l'iregolarità per apofonia
come despiegad chichinscì
a
L'union di duu cas de prima irpp-a
Infinid e participi passad iregolar (per esempi toeu) irpp-iri
Infinid iregolar, participi passad iregolar domà in d'on quai dialet (per esempi prodù, tradù...) irpp-iri*

Parametro 4: transitività

Con quel parametro chì te insegnet la regolarità del verb:

Regolarità Valor de dàgh
al parametro 4
Verb domà intransitiv i
Verb domà transitiv t
Verb che 'l po vesser sia transitiv sia intransitiv t-i
Verb transitiv in forma riflessiva r
Verb transitiv costruid 'me se 'l fudess riflessiv t-r

Parametro 5: verb ausiliar

Verb ausiliar

Verb ausiliar Valor de dàgh
al parametro 5
havé (lombard ocidental) - havégh (lombard oriental) h
vesser v
havé o vesser h-v